راهنمای کامل خرید سه پایه برای دوربین های دیجیتال

راهنمای کامل خرید سه پایه

نکاتی که عکاسان باید بدانند تا یک سه پایه خوب برای دوربین دیجیتال خود انتخاب کنند.

برای خرید یک سه پایه در بازار با تنوع زیادی مواجه می­ شوید، سه پایه­ ها در شکل­ ها، اندازه ها و وزن­ های مختلف وجود دارند و همچنین دارای مجموع ه­ای از لوازم جانبی برای وصل شدن به دوربین هستند. چطور باید یکی را انتخاب کرد؟

چرا به سه پایه نیاز داریم؟

شما به سه پایه نیاز دارید چه برای عکاسی دیجیتال چه برای فیلم برداری. گاهی ممکن است عکسی که با یک لنز سوپر تله گرفته می ­شود تار باشد این مشکل به خاطر دوربین نیست بلکه به دلیل لرزش دوربین است. امروزه لرزش­گیر بر روی دوربین ­ها و لنزها جز استانداردهای دوربین می ­باشد، اما سه پایه­ ها بهترین و قابل اعتمادترین راه برای جلوگیری از لرزش در عکس می ­باشد. سه پایه ابزار بسیار مفیدی است برای عکاسی در شرایط نوری کم، برای عکاسی پانوراما، آتش بازی، عکس­های خانوادگی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(با حضور خود عکاس)، عکاسی از ستارگان و ماه و تایم لپس و ده ها شرایط دیگر که در آن ها نیاز به نوردهی طولانی است. استفاده از سه پایه به شما امکان گرفتن عکس ­های کلوزآپ بهتر و شارپ­تر می ­دهد، زیرا شما می ­توانید از دیافراگم­ های بسته ­تر و سرعت شاتر پایین ­تر بدون نگرانی از تکان خوردن دوربین استفاده کنید.

مشخصه ­های عمومی که برای همه سه پایه­ ها وجود دارد:

هر چه اطلاعات بیشتری در رابطه با این مشخصه ­ها داشته باشید سه پایه بهتری بسته به نیاز عکاسی تان خریداری می­ کنید.

 1. جنس سه پایه
 2. وزن سه پایه
 3. ظرفیت بار یا ثبات ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Stability)
 4. ارتفاع
 5. سر سه پایه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Hade)
 6. قفل پایه ­ها
 7. بخش­ های پایه ­ها
 8. سر پایه ­ها

1.  جنس سه پایه:

جنس سه پایه

سه پای­ ها از چهار جنس پلاستیک، چوب، آلومینیوم و فیبر کربن ساخته می ­شوند. سه پایه­ های از جنس پلاستیک ارزانند اما بادوام نیستند، سه­ پایه ­های آلومینیومی ارزان و با دوام هستند، اما به دلیل وزن زیاد برای حمل و نقل مناسب نیستند. سه پایه­ های کربنی نسبتا جدید هستند و برای کاربردهای مختلف ایده­ آلند، این سه پایه­ ها سبک و بادوام و انعطاف پذیرند اما نسبت به سه پایه­ های پلاستیکی و آلومینیومی قیمت بالاتری دارند.

2. وزن سه پایه:

وزن سه پایه باید از دو جهت مورد توجه قرار گیرد:

 1. در نظر داشته باشید که شما لازم است سه پایه را حمل کنید، اگر همیشه در سفر هستید و یا زمانی طولانی سه پایه را با خود حمل می­ کنید بهتر است که یک سه پایه سبک انتخاب کنید.
 2. وزن سه پایه به این دلیل اهمیت دارد که چه دوربینی روی آن قرار می­ گیرد، اگر از دوربین کوچک و بدون تجهیزات استفاده می ­کنید نیازی به سه پایه سنگین نیست، اما اگر از DSLR ها با لنزهای بزرگ و فلاش استفاده می­ کنید لازم است سه پای ه­ای انتخاب کنید که بتواند این وزن را تحمل کند.

3. ظرفیت بار یا ثبات ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Stability):

وزن همیشه با ثبات و استواری برابر نیست، پس وزن سه پایه را با حداکثر وزنی که سه پایه می­ تواند تحمل کند نباید اشتباه گرفت. وزن در واقع سنگینی خود سه پایه است، بیشترین ظرفیت بار وزن سنگین­ترین دوربین و لنزی است که سه پایه می­ تواند آن را تحمل کند. اگر یک دوربین سنگین­تر از ظرفیت بار سه پایه روی آن قرار دهید احتمال شکستن یک قطعه و یا سقوط سه پایه و آسیب دیدن دوربین و سه پایه وجود دارد. در هنگام خرید با قرار دادن دوربین بر بروی سه پایه آن را در همه حالت ­ها امتحان کنید و بدانید وزن دوربین و سنگین­ترین لنز و فلاش چقدر است و سه پای ه­ای انتخاب کنید که بتواند این وزن را تحمل کند. به این نکته نیز توجه کنید که سه پایه در روزهای بادی به اندازه کافی ثبات داشته باشد.

4. ارتفاع:

ارتفاع سه پایه

بسته به نوع عکاسی ارتفاع مورد نیاز متفاوت خواهد بود. پیش از خرید سه پایه به بیشینه ارتفاع مورد نیاز برای عکاسی خود فکر کنید و همچنین در هنگام آزمودن سه پایه به عمل کرد آن در کوتاه­ ترین حالت و همچنین طول آن در حالت جمع شده ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(قابل حمل بودن) دقت کنید. پیشنهاد می­ کنم سه پای ه­ای انتخاب کنید که در بیشینه ارتفاع آن بتوانید بدون خم شدن از چشمی نگاه کنید.

5. سر سه پایه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Hade):

یکی از نکات کلیدی درباره سه پایه این است که چگونه به دوربین متصل می­ شود. گزینه­ های زیادی وجود دارد و خوب است که به این موضوع فکر کنید و حالت­ های مختلف هد سه پایه را نه فقط برای این که چگونه دوربین را روی سه پایه نگه دارد، بلکه به میزان انعطاف پذیری و چرخش­های آن دقت کنید. من خودم ترجیح می­دهم از هدی استفاده کنم که بتوانم دوربین را سریع روی دست بگیرم و در حالی که دوربین روی سه پایه است بیشترین انعطاف پذیری را داشته باشد.

دو حالت اصلی برای سر سه پایه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Hade) وجود دارد:
 1. سر سه پایه­ های  توپی:

سر سه پایه توپی

این نوع سره سه پایه ­ها بسیارانعطاف پذیرند و حرکت دادن دوربین به اطراف را بسیار راحت می کند . سر سه پایه­ های توپی بسیار نرم هستند و هنگام استفاده حس خوبی دارند و آزادی عمل بیشتری به عکاس می ­دهند.

 1. سر سه پایه­ های  پن_تیلت ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Pan and Tilt):

سر سه پایه پن تیلت

این نوع سر سه پایه­ ها برای قفل شدن ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(ثابت ماندن) در یک حالت خیلی مناسب هستند و معمولا مقرون به صرفه ­تر هستند. سر سه پایه­ های پن_تیلت برای حرکت به اطراف زیاد مناسب نیستند و مسلط شدن و عادت کردن به استفاده از آنها کمی زمان می ­برد. اما مزیت این سر سه پایه ­ها این است که می ­توان دوربین را تنها در یکی از محورهای ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(افقی و عمودی) حرکت داد، این سر سه پایه ­ها برای عکاسی پانوراما و فیلم سازی بسیار مناسب هستند.

سر سه پایه را می­ توان همراه با سه پایه به صورت یک مجموعه کامل یا جداگانه خریداری کرد.

6. قفل پایه­ ها:

قفل پایه های سه پایه

تولید کننده ­های سه پایه مکانیزم های مختلفی برای قفل پایه­ ها طراحی کرده ­اند. قفل پایه ­ها به دو صورت پیچی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(twist) و اهرمی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(lever) هستند. انتخاب این که قفل سه پایه به چه شکل باشد به سلیقه شما ارتباط دارد، ولی هنگام انتخاب باید مطمئن شوید که قفل سه پایه به راحتی قابل استفاده باشد و بتواند وزن کامل دوربین شما را تحمل کند ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(دوربین و بزرگترین لنز).

7. بخش ­های پایه­ ها:

سه پایه

تعداد بخش ­های پایه ­ها می ­تواند یکی از عوامل در هنگام خرید باشد. سه پایه هایی که از دو بخش تشکیل شده اند برای حمل و نقل سخت ترند، زیرا در حالت جمع شده طول آن زیاد است. البته این نوع سه پایه­ ها خوب هستند زیرا زمان کمتری برای باز و بسته کردن نیاز دارند. سه پایه­ های سه و چهار قسمتی در حالت جمع شده طول کمتری دارند و برای حمل و نقل مناسب ­تر هستند و بعضی بر این باورند که سه پایه ­های سه قسمتی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(یا بیشتر) از ساختار محکم ­تری برخوردار هستند.

8. سر پایه ­ها ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Feet):

سر پایه های سه پایه

سر پایه­ ها معمولا از دو نوع لاستیکی و میخی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نوک تیز) تقسیم می شوند. پایه ­های لاستیکی مانع از لیز خوردن سه پایه بر روی سطوح می ­شود ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(که بیشتر برای عکاسی در داخل ساختمان و گاهی برای عکاسی طبیعت استفاده می­ شود). سر پایه­ های میخی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نوک تیز) برای عکاسی در طبیعت بهترین انتخاب هستند. میخ ­ها سه پایه را خیلی محکم بر دوی زمین نگه می ­دارند.

در این مطلب سعی کردم قسمت ­های مختلف سه پایه را معرفی کنم، امیدوارم نکته های توضیح داده شده به شما در انتخاب سه پایه مناسب کمک کند.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی