پردازش و بازیابی عکس های over-exposed همراه با ویدیو آموزشی

پردازش و ریکاوری عکس های over-exposed

برای پردازش این نوع عکس ها در ابتدا باید با مفهوم over-exposed آشنا شویم.
این واژه به معنای نوردهی بیش از حد است که در این دسته عکس ها، قسمتی از عکس یا کل عکس ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(بسته به شدت و موقعیت مرکز نورو تنظیمات دوربین) بیش از حد روشن می شود به طوری که جزئیات قسمتی از عکس به طور کلی از دست می رود.
یکی از دلایل بروز این حالت اشتباه در نوردهی و تنظیم نادرست مثلث نوردهی است.
دلیل دیگر محدودیت دینامیک رنجِ دوربین است.
که دراین حالت با توجه به شدت کنتراست محیط ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(مثلا غروب آفتاب) ممکن است دوربین ما با مشکل محدودیت دینامیک رنجِ روبرو شود و عکسی با اختلاف نوری شدید ثبت شود و عکس دارای نقاط over  و under-exposed شود.
دراین شرایط یکی از راه کارهای مناسب برای ثبت عکس با کنتراست متعادل استفاده از تکنیک HDR است که در آموزش های بعدی به طور کامل به این مبحث خواهیم پرداخت، راه کار دیگر استفاده از فیلترهای GND می باشد.

این آموزش صرفــــــا در مورد ویرایش و ریکـــــاوری قسمتهای over-exposed عکس می باشد که به هر دلیل به این صورت ثبت شده و ما تمایل داریم تا با ویرایش درست خطای ثبت شده در عکس را برطرف کنیم یا بهبود ببخشیم.


نکته: در خیلی از منابع نوشته شده که این قسمت ها قابل بازیابی نیستند اما نکته اینجاست این عمل غیر ممکن نیست و بازیابی این عکس ها به چند مسئله بستگی دارد که کیفیت عکس و فرمت آن که حتما باید با فرمت RAW باشد دو المانِ مهم در این مورد می باشد.

مطالب پیشنهادی