آموزش گام به گام عکاسی پانوراما

راهنمای کامل عکاسی پانوراما:

این آموزش برای کسانی مناسب است که می ­خواهند عکاسی پانوراما را یاد بگیرند، این تکنیک شامل دو قسمت است: اول عکاسی از صحنه به وسیله دوربین و سپس استفاده از نرم افزار خاص برای کنار هم گذاشتن و چسباندن تصاویر به یکدیگر و ساخت یک عکس پانوراما. در این آموزش هر دو موضوع شرح داده شده و به شما نشان می ­دهیم که چگونه عکس­ های پانورامای فوق ­العاده از هر موضوعی از جمله منظره بسازید.

عکاسی پانوراما

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که بالای کوه یا جای مشابه قرار بگیرید و از منظره زیبایی که از راست تا چپ گسترش یافته لذت ببرید و مجبور باشید سرتان را برای دیدن همه چیز حرکت بدهید. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفته­ اید مطمئن هستم که می­ خواهید این منظره زیبا را با دوربین دیجیتال ثبت کنید. امروز بیشتر دوربین­ های مدرن دارای قابلیت فیلم برداری می ­باشند بنابراین شما می ­توانید تمام منظره را تصویر برداری کنید، اما اگر بخواهید آن منظره را چاپ کنید نیاز به یک فریم عکس دارید، خبر خوب این است که تکنولژی امروز این اجازه را به ما می­ دهد که از منظره با تکنیک عکاسی پانوراما عکس بگیریم.

1.عکاسی پانوراما چیست؟

عکاسی پانوراما که با عنوان عکاسی گسترده ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Wide) نیز شناخته می ­شود یک تکنیک خاص است که با چسباندن چندین عکس از یک دوربین به یکدیگر و ساخت یک عکس واید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(عمودی – افقی) گفته می ­شود.

کلمه پانوراما در زبان یونانی به معنای تمام دید می­ باشد. پانوراما اولین بار توسط نقاش ها که می ­خواستند یک تصویر واید از منظره ثبت کنند ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نه فقط یک قسمت خاص) خلق شده است. اولین عکس پانوراما از کنار هم قرار دادن فیلم ­های چاپ شده ساخته شد اما نتیجه خیلی خوبی نداشت زیرا تقریبا غیر ممکن بود که عکس ­ها به طور بی­نقص و هم تراز قرار بگیرند. امروزه با اختراع کامپیوترهای شخصی، پیشرفت نرم­ افزارهای کامپیوتری و عکاسی دیجیتال چسباندن عکس ­ها به یکدیگر با نرم­افزار خاص بسیار آسان شده است. در حقیقت با استفاده از تکنیک عکاسی مناسب و ابزار پانوراما ساخت تصاویر پانوراما با کیفیت عالی و رزولوشن بالا امکان پذیر شده است. حتی بعضی عکاسان صدها عکس با رزولوشن بالا را در کنار هم قرار می ­دهند و یک تصویر پانورامای عظیم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(در حد گیگاپیکسل) تولید می ­کنند. امروزه عکاسی پانوراما نه فقط برای عکاسی از مناظر بلکه برای عکاسی از فضاهای شهری و معماری، تقریبا مرسوم شده است.

عکاسی پانوراما

این نوع عکاسی می ­تواند پیچیده و پرهزینه باشد بسته به این که چه کاری قرار است انجام دهید برای مثال ساخت عکس پانوراما از فضای معماری نیازمند دوربین و لنز با کالیبراسیون مناسب و تجهیزات پانورامای خاص می­ باشد تا از خمیدگی خط­ ها، اعوجاج و چسبیدن نامناسب موضوع ­ها ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Objects) جلوگیری کند.

در مقابل شما می ­توانید یک تصویر پانورامای عالی بدون نیاز به هیچ تجهیزات خاصی فقط با دانستن این که چطور این کار را درست انجام دهید داشته باشید. در این مقاله تمرکز بر روی گرفتن عکس­های پانوراما با استفاده از سه پایه یا نگه داشتن دوربین روی دست می­ باشد و به شرح سایر تجهیزات نمی ­پردازیم.

2.انواع پانوراما:

 • پانورامای زاویه باز ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Wide):

هر عکسی که شبیه عکس زاویه باز ‏‏‏(wide angle) باشد که زاویه کمتر از 180 درجه را ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(افقی یا عمودی) دربر بگیرد پانورامای زاویه باز می­ باشد. پانورامای زاویه باز حتی می ­تواند شبیه به یک عکس معمولی باشد به جز این که از چسباندن چندین عکس ساخته شده است، بنابراین رزولوشن بیشتری خواهد داشت.

عکاسی پانوراما

 • پانورامای 180 درجه:

پانورامایی که زاویه 180 درجه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(از چپ تا راست منظره) در بر بگیرد. این نوع پانوراما بسیار گسترده ‏‏‏(wide) هست و محیط زیادی را در بر می­ گیرد.

عکاسی پانوراما

 • پانورامای 360 درجه:

پانورامایی که زاویه 360 درجه را در بر می­گیرد، این پانوراما بسیا بسیار گسترده است و تمام صحنه را در یک عکس سوپر واید نشان می ­دهد.

عکس پانورامای 360 درجه

 • پانوراماهای کروی:

 این نوع پانوراما با عنوان سیاره ای نیز شناخته می شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(این عکس های پانورامای 360 درجه هستند که به وسیله یک تکنیک ویژه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(post-processing) به عکس های مربعی تبدیل می شوند.)

عکس پانوراما کروی

همه انواع پانوراماهای بالا را می توان در یک ردیفه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(single row) ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(یعنی یک ردیف از عکس های افقی یا عمودی) یا چند ردیفه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏(multiple rows) عکاسی کرد. برای به دست آوردن کیفیت تصویر بالاتر معمولا از فاصله کانونی بزرگتر استفاده می شود. برای عکس های پانورامای چند ردیفه معمولا تجهیزات ویژه پانوراما لازم است.

3) چگونه عکس پانوراما بگیریم:

 • خوب بریم سراغ اصل مطلب، چگونه عکس های پانورومیکی بگیریم که با استفاده از آنها بتوانیم پانوراما خلق کنیم؟ دو راه برای گرفتن عکس های پانورومیک وجود دارد:
 • گرفتن شات های افقی: این یک روش ساده و سریع برای ساخت پانوراما می باشد که در آن رزولوشن اهمیت ندارد. در اینجا دو نمونه شات افقی می بینید

عکس پانوراما افقی

 • و در اینجا پانورامای نهایی را مشاهده می کنید.

عکس پانوراما افقی

 • گرفتن شات های عمودی: روش ایده آل برای گرفتن پانوراما. عکس های عمودی میزان بیشتری از آسمان و زمین را در بر می گیرند و پانوراما با رزولوشن بالاتری نسبت به نمونه افقی تولید می شود. در اینجا 4 شات عمودی را مشاهده می کنید

عکس پانوراما عمودی

و عکس زیر پانورامای نهایی می باشد.

عکس پانورامای عمودی

من شخصا از گرفتن عکس های افقی پرهیز می کنم، زیرا رزولوشن زیادی از عکس بخاطر کراپ های مورد نیاز برای چسباندن عکس ها به یکدیگر و تولید پانوراما در نرم افزار از دست می دهم. همان طور که در نمونه عکس های بالا می بینید شات های گرفته شده تقریبا 50 درصد هم پوشانی دارند. برای هر نرم افزاری که قابلیت چسباندن عکس ها به یکدیگر را داشته باشد لازم است عکس ها با حاشیه معینی هم پوشانی داشته باشند، بنابراین نقاط تراز به طور صحیح مشخص می شوند. نقاط تراز به عنوان نشانه هایی برای الگوریتم چسباندن استفاده می شوند، در این الگوریتم عکس ها به طور یک پارچه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(بدون خط و درز) به یکدیگر متصل می شوند و قسمت های اضافه عکس ها حذف می شود.

عکاسی پانوراما

1-3) تجهیزات دوربین:

1) دوربین دیجیتال: برای عکاسی پانوراما می توان از هر دوربینی که قابلیت تنظیم دستی سرعت شاتر، دریچه دیافراگم و ایزو را داشته باشد ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(برای به دست آوردن نورسنجی یکسان در عکس ها) استفاده کرد. دوربین ایده آل برای این نوع عکاسی دوربین دیجیتال است که تنظیمات کامل دستی داشته باشد. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(DSLR)

2) لنز: برای عکاسی پانوراما لنزهای زوم مفیدترین و بهترین انتخاب می باشند، گرچه شما می توانید با لنزهای فیکس ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(پرایم) عکس پانوراما بگیرید، اما قابلیت زوم این ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(zoom in) و زوم اوت ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(zoom out) امکان انتخاب های بیشتری به شما می دهد به ویژه در شرایط سختی که در آن مکان حرکت شما محدود می باشد. اگر شما DSLR دارید هر لنز واید زوم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(wide zoom) مانند mm 18-55 Nikon یا mm 18-200 Nikon برای این کار بسیار خوب عمل می کند.

3) فیلترها: من پیشنهاد می کنم که برای عکاسی پانوراما همه فیلترهای روی لنز را حذف کنید، البته نگه داشتن فیلتر UV بر روی لنز اختلالی ایجاد نمی کند، زیرا هیچ اثری بر روی عکس نهایی ندارد. اما حتما فیلتر پلاریزه را از روی لنز بر دارید زیرا رنگ آسمان عکس را خراب می کند. در تصویر زیر تاثیر منفی این فیلتر مشاهده می شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(پیشنهاد می کنیم "چه فیلترهایی برای لنز DSLR بخریم؟" را بخوانید)

عکاسی پانوراما

4) سه پایه: استفاده از سه پایه اختیاری می باشد، اما برای به دست آردن بهترن نتیجه استفاده از سه پایه پیشنهاد می شود. برای استفاده از سه پایه مطمئن شوید سر سه پایه به اندازه کافی برای حرکت به چپ و راست انعطاف پذیر است. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(مقاله ما را در مورد خرید بهترین سه پایه بخوانید.)

5) ریموت: این مورد نیز اجباری نیست اما برای جلوگیری از لرزش های احتمالی پیشنهاد می شود.

6) تجهیزات پانوراما ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(panoramic setup): تجهیزات کامل پانوراما برای رسیدن به بهترین نتیجه ایده آل می باشد، اما بسیار گران قیمت است. برای افراد مبتدی به دلیل پیچیدگی نحوه استفاده پیشنهاد نمی شود، اما برای عکاسان حرفه ای که قصد فروش عکس های خود را دارند الزامی است.

2-3) تنظیمات دوربین:

قبل از شروع کار لازم است که بعضی از تنظیمات دوربین را تغییر دهید. در اینجا تنظیمات پیشنهادی را به شما معرفی می کنیم.

 • در حالت دستی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Manual mode) عکاسی کنید: مهم ترین نکته در مورد عکس های پانوراما یکنواختی نوردهی است. این خیلی ضروری است که جدا از این که صحنه چقدر تاریک یا روشن است تمام عکس ها نوردهی یکسان داشته باشد، اگر دوربین شما این قابلیت را دارد که نوردهی را قفل کند و در این حالت عکاسی کنید؛ توصیه می کنم از این قابلیت استفاده نکنید و در حالت دستی عکس بگیرید برای جلوگیری از اشتباهات، من خودم تعداد زیادی عکس پانوراما را خراب کردم چون فکر می کردم نوردهی را قفل کردم در حالی که این طور نبود و بعد از این اشتباه تصمیم گرفتم همیشه در حالت دستی عکاسی کنم.
 • تنظیمات لنز را بر روی فوکوس دستی قرار دهید: اگر شما DSLR دارید لنز را بر روی یک موضوع در فاصله دور ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(بی نهایت یا نزدیک بی نهایت) فوکوس کنید سپس لنز را به حالت فوکوس دستی تغییر دهید بنابراین دیگر لازم نیست که برای هر عکس فوکوس دوربین را تغییر دهید.
 • ISO: مطمئن شوید که ایزو اتوماتیک خاموش باشد و ایزو دوربین را بر روی ایزوی پایه قرار دهید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(100 یا 200).
 • دریچه دیافراگم و سرعت شاتر: برای عکس های پانوراما لازم است همه چیز فوکوس باشد بنابراین دیافراگم را بر روی عدد مناسب قرار دهید تا همه چیز از جمله المان های جلوی تصویر کاملا فوکوس باشند. بسته به فاصله کانونی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏( focal length) باید دریچه دیافراگم حداقل بر روی f/8 یا ترجیها f/10 و بیشتر ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(بسته به این که نزدیک ترین موضوع پیش زمینه چقدر به دوربین نزدیک است) قرار بگیرد. وقتی که عدد دریچه دیافراگم به درستی انتخاب شد سرعت شاتر را بر اساس meter reading چنان چه در زیر توضیح داده شده تعیین کنید.
 • اندازه گیری نور‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(metering): سرعت شاتر خود را بر اساس روشن ترین یا تاریک ترین نقطه صحنه قرار ندهید بلکه با توجه به نقاطی با نور متوسط سرعت شاتر را تنظیم کنید، چند عکس بگیرید و مطمئن شوید که نوردهی بیشتر از حد یا کمتر از میزان مناسب نباشد.
 • فاصله کانونی لنز: لنزهای واید و سوپر واید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(ultra wide) با فاصله کانونی کمتر از mm24-28 در سنسورهای FX ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(فول فریم) و mm16-18 در سنسورهای DX ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(هاف فریم) معمولا دارای مشکل اعوجاج می باشند. این مشکل می تواند چسباندن و هم تراز کردن عکس ها را سخت کند. خوشبختانه خطای اعوجاج در لایت روم به راحتی قابل اصلاح می باشد. اما اگر از لایت روم و بزارهای دیگر که به طور اتوماتیک خطاهای لنز را اصلاح نمی کنند استفاده می کنید برای گرفتن عکس های پانوراما از فاصله کانونی mm24 اجتناب کنید. معمولا فاصله کانونی مناسب برای دوربین های FX ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(برای عکاسی پانوراما) mm28-50 و برای دوربین های DX mm18-35 می باشد. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(این فاصله کانونی به لنزنیز بستگی دارد)
 • عکاسی با فرمت RAW: من همیشه پیشنهاد می کنم برای داشتن بهترین نتیجه با فورمت RAW عکاسی کنید.
 • تراز سفیدی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(White Balance): تراز سفیدی را بر روی حالت اتوماتیک ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Auto) قرار دهید.

عکاسی پانوراما

3-3) تکنیک عکاسی:

خب بپردازیم به قسمت جذاب عکاسی پانوراما. وقتی تجهیزات لازم را در اختیار دارید و آماده عکاسی هستید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 • اولین چیزی که نیاز دارید این است که محل عکاسی را مشخص کنید. بهترین انتخاب برای عکاسی پانوراما چشم اندازها هستند، برای مثال ایستادن بالای یک کوه یا یک تپه. از مشرف بودن به نماهای بدون موضوع نزدیک به دوربین، از قرار دادن درخت ها، بوته ها و سایر موضوعات در پیش زمینه عکس های پانوراما اجتناب کنید. اگر از نمای دور از خود عکاسی کنید، در نهایت به وسیله نرم افزار می توانید عکس ها را به راحتی به یکدیگر بچسبانید.
 • همیشه به وزش باد و اجسام در حال حرکت دقت کنید. باد می تواند برگ درختان آب و شن ها را در جهت های مختلف به حرکت در بیاورد. این حرکت ها عکاسی پانوراما را خراب می کند. فقط در شرایط بادی ای می توانید عکس پانوراما بگیرید که باد در یک جهت می وزد، بنابراین همه چیز در همان جهت حرکت می کند، نکته دیگر این که از گرفتن عکس پانوراما از امواج آب دوری کنید.
 • اگر از سه پایه استفاده می کنید آن را بر روی سطحی محکم قرار دهید و آن را تراز کنید. بعد از تراز کردن دوربین را به صورت افقی یا عمودی بر روی سه پایه قرار دهید و از محکم بودن آن مطمئا شوید. نکته مهم این است که بتوانید دوربین را آزادانه از یک سمت به سمت دیگر‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ‏‏‏(بدون این که زاوی تغییر کند) حرکت دهید. با نگاه کردن از منظره یاب دوربین و هماهنگ کردن خط ها با افق عکس خطای تراز بودن را برطرف کنید.
 • اگر از سه پایه استفاده نمی کنید دوربین را نزدیک به بدن خود نگه دارید و از منظره یاب استفاده کنید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(به جای استفاده از LCD دوربین ‏‏‏(Live View) ) و راست به چپ دوربین را بچرخانید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(حول محور بدن خود) و حرکت پن بزنین و سعی کنید دوربین را هم تراز با خط افق نگه دارید.
 • دوربین خود را بر اساس توضیحاتی که در قسمت بالا داده شد تنظیم کنید.
 • مطمئن شوید که دوربین در حالت فوکوس اتوماتیک نباشد.
 • نقطه شروع و پایان عکاسی خود را مشخص کنید و هر دو را به خاطر بسپارید.
 • یک تک عکس بگیرید و ببینید آیا تنظیمات دوربین مناسب است یا نیاز به تغییر دارد.
 • اولین عکس را بر اساس نقطه شروع که انتخاب کرده اید بگیرید در این عکس نقطه فوکوس را در مرکز کادر قرار دهید و آن را به خاطر بسپارید سپس دوربین را به راست بچرخانید طوری که لبه عکس دوم روی نقطه فوکوس قبلی قرار گیرد، با این روش هر عکس با عکس قبلی تقریبا 50 درصد هم پوشانی خواهد داشت. این کار را در عکس های بعدی تکرار کنید تا به نقطه پایان برسید. همچنین می توانید با کاهش هم پوشانی تعداد عکس ها را کم کنید اما مطمعا شوید که عکس ها حداقل 20 درصد هم پوشانی دارند.
 • اگر از سه پایه استفاده نمی کنید، در یک نقطه باستید و آرنجهای خود را به بدن نزدیک نگه دارید و فقط بالا تنه را بچرخانید. در تمام مدت عکاسی دوربین را به صورت خود نزدیک نگه دارید. تصور کنید که پاهای شما پایه های سه پایه و بالا تنه شما سر سه پایه هستند. در این حالت اثر‏‏‏‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Parallax) در عکس ها به کمترین میزان می رسد.
 • بعد از این که همه عکس ها را گرفتید یک بار آنها را در LCD دوربین برای مشاهده خطا های احتمالی باز بینی کنید.

عکاسی پانوراما

سریع ترین و راحت ترین روش برای گرفتن عکس های پانوراما گرفتن دوربین بر روی دست می باشد ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(عدم استفاده از سه پایه). اما اگر تمایل به گرفتن پانوراما های بسیار حرفه ای دارید حتما از تجهیزات مخصوص به این کار استفاده کنید.

4) چسباندن عکس ها در نرم افزار و تولید پانوراما:

بعد از گرفتن عکس ها جهت چسباندن آنها به یکدیگر و تهیه عکس پانوراما نیاز به نرم افزار ویژه ای دارید، در ادامه نحوه چسباندن عکس ها در فتوشاپ و PTGui را آموزش می دهیم، اما ابزارهای پانورامای دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید.

4-1) استفاده از فتوشاپ: چسباندن عکس ها در فتوشاپ بسیار آسان است. اگر از لایت روم استفاده می کنید عکس را انتخاب کنید و سپس بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه Edit in→Merge to panorama in Photoshop را انتخاب کنید. اگر از لایت روم استفاده نمی کنید، ابتدا فتوشاپ را باز کرده از منوی File→Automate→photo merge را انتخاب کنید یک صفحه به شکل زیر باز می شود،

فتوشاپ

 Browse را کلیک کنید و عکس ها را برای Merge شدن انتخاب نمایید و دقت کنید که دو گزینه Blend Images Together و Geometric Distortion Correction تیک خورده باشند و بعد Ok کنید. مدت زمان انجام این پرسه به تعداد عکس ها و سایز آنها بستگی دارد. پس از اتمام این مرحله فقط کافی است عکس را کراپ کنید و عکس پانورامای شما آماده است.   

4-2) استفاده از TPGui: به جز فتوشاپ نرم افزار پانورامای زیادی وجود دارد یکی از محبوب ترین آنها TPGui است. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(اما باید به این نکته اشاره کنیم که فتوشاپ برای ساخت پانوراما ارجح تر است)

وقتی که PTGui را باز کردید برروی گزینه load images کلیک کنید، عکس ها را انتخاب کرده و بعد روی open کلیک کنید تا عکس ها در PTGui باز شوند و وقتی همه عکس ها باز شد دکمه align images را کلیک کنید، اجازه بدهید PTGui

نقاط اتصال را محاسبه کند، وقتی این مرحله کامل شد پنچره ای به شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

PTGui

سپس به صفحه اصلی برگردید و دکمه create panorama کلیک کنید، در این مرحکه صفحه جدید باز می شود ساز و فرمت مناسب عکس را انتخاب کنید و بر روی دکمه create panorama کلیک کرده تا مراحل چسباندن شروع شود.

نرم افزار PTGui در مقایسه با فتوشاپ گذینه های بسیار بیشتری برای چسباندن عکس دارد بنابراین شما جزییات بیشتری را می توانید تنظیم کنید از جمله تنظیم نقاط کنترل و انتخاب الگریتم چسباندن عکس ها.

5) چالش های عکاسی پانوراما:

بزرگ ترین چالش مشکل چسباندن عکس ها به خاطر خطای Parallax می باشد، پس پیشنهاد می کنم مقاله Wikipedia article on parallax  را برای فهم parallax و مشکلاتی که در عکاسی ایجاد می کند مطالعه کنید. زمانی که شما روش درست عکس گرفتن و کاهش parallax به کمترین میزان را یاد بگیرید می توانید عکس های پانورامای فوق العاده ای بسازید.

پانوراما 

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی