آموزش ثبت zoom burst startrails یا زوم انفجاری در عکاسی رد ستارگان به همراه ویدیو آموزش ساخت اکشن تکنیک....

آموزش ثبت zoom burst startrails یا زوم انفجاری در عکاسی رد ستارگان به همراه ویدیو آموزش ساخت اکشن تکنیک....

زمانی از این تکنیک در عکاسی ستارگان استفاده می شود که می خواهیم فقط با یک شات، آسمان آرام با ستارگان ثابت را به آسمانی پر از شهاب تبدیل کنیم.
زوم انفجاری تکنیک جذاب و متفاوتی است که در عکاسی شب و نقاشی با نور light painting به واسطه ی بالا رفتن کنتراستِ تصویر و درخشش و گریز از مرکز نورها جلوه ی بصری آن چندین برابر می شود.
تکنیک zoom burst به چرخاندن لنز در حین نوردهی طولانی درقسمتی از زمان کلی نوردهی اطلاق می شود که بر خلاف zooming علاوه بر کشیده شدن و بیرون آمدن خطوط نورانی از مراکز نور اصلی مناظر اطراف و پیش زمینه نیز در تصویر ثبت می شود.

زوم انفجاری

وسایل مورد نیاز

۱-دوربین
۲-لنز زوم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(ترجیحا با فاصله کانونی300-18 در صورت عدم دسترسی لنز 55-18  هم در این تکنیک کارایی خوبی دارد)
۳-سه پایه
۴-ریموت کنترل شاتر
۵-چراغ قوه

نکته :شرایط اولیه ی این عکاسی همان شرایط عکاسی رد ستارگان است که مهمترین مسئله یافتن مکانی بدون آلودگی نوری یا آلودگی نور کم و آب و هوای مناسب و صاف و بدون ابرمی باشد.

تنظیمات اولیه دوربین

۱-استفاده از سه پایه محکم و ریموت کنترل شاتر برای جلوگیری از لرزش دوربین.
۲-تنظیمات دوربین را روی مد دستی یا manual قرار دهید.
۳-دیافراگم را در بازترین حالت ممکن قرار دهید.
۴-بدلیل کشیده شدن ستارگان جابجایی آنها بر اثر حرکت زمین مهم نیست و به استفاده از قانون 500 مثل عکاسی کهکشان نیاز نداریم پس سرعت شاتر را روی 30 ثانیه قرار دهید.
۵-و در انتها دکمه ی شاتر را فشار داده تا فرایند نوردهی آغاز شود.
۶-در طول 15 ثانیه ی اول نوردهی، زوم لنز را به آرامی از حالت تله به حالت واید تغییر دهید تا حالت کشیدگی و فرم شهابی در ستارگان ظاهر و ثبت شود.
۷-در 15 ثانیه ی دوم لنز را درهمان وایدترین حالت رها کرده تا با ادامه ی نوردهی لوکیشن و مناظر ثابت پیش زمینه نیز با وضوح بالا ثبت شوند.
۸-در صورت وجود منبع نور قوی در پیش زمینه برای جلوگیری از کشیده شدن آن در تصویر می توانید یک شات ثابت باهمان تنظیمات بدون چرخش لنز ثبت کنید و در زمان پردازش از آن استفاده و پیش زمینه ی ثابت .و واضحی را بدست بیارید
و نکته ی آخر اینکه حتما عکس را در فرمت  RAW ثبت کنید تا هنگام پردازش آن بهترین نتیجه را بگیرید.

مطالب پیشنهادی