رفلکتور چیست؟ هر آنچه باید درباره رفلکتور بدانیم

هر آنچه باید درباره رفلکتور بدانیم

رفلکتور چیست؟

رفلکتور یکی از تجهیزات عکاسی است که شامل دو قسمت متمایز می ­باشد، در اغلب موارد رفلکتور برای تقویت نور در یک مسیر مشخص استفاده می ­شود. رفلکتورها یک فریم یا قاب دارند برای این که در زاویه مشخص نگه داشته شوند و بنابراین مسیر نور تقویت شده را می ­توان کنترل کرد. رفلکتورها استفاده ­های زیادی دارند به این معنی که ما می­ توانیم نورهای مصنوعی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(استودیویی) و نورهای طبیعی را به وسیله رفلکتور کنترل کنیم، تا به نور نرم­ تر و بهتر دسترسی پیدا کنیم. از آنجایی که نور بازتابی رفلکتور قابل هدایت است گزینه­ های بیشتری برای عکاسی در محیط باز می ­دهد، در حالی که بدون رفلکتور باید تنها به زاویه تابش نور خورشید بسنده کرد. به وسیله رفلکتور می­توان زاویه سایه­ ها را تغییر داد و تا حدی بر روی کنتراست تصویر تاثیر گذاشت ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(در استودیو رفلکتور اغلب به عنوان نور فرعی استفاده می­ شود و در شرایطی هم می ­تواند نور اصلی را تقویت کند). در بین همه ابزارهای نوری در دسترس عکاس پرتره هیچ کدام به اندازه رفلکتور 1×5 چند کاربرده نیست. رفلکتور به عکاس کمک می ­کند نور را در جایی که نور کافی دریافت نمی­ کند تقویت کند، بدون توجه به این که نور مورد استفاده نور طبیعی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نور محیط) یا استودیویی است. ‏‏(برای آشنایی با رنگ های رفلکتور مطلب انتخاب رنگ مناسب رفلکتور برای عکاسی را بخوانید.)

اگر رفلکتور دقیقا مقابل نور اصلی قرار بگیرد می ­تواند به عنوان Hair Light عمل کند و موضوع را از پس زمینه جدا می­ کند و اگر رفلکتور در مقابل نور پس زمینه قرار گیرد اثر سیلویت را از بین می­ برد. اگر رفلکتور با زاویه 90 درجه با سینه شخص جلوی دوربین قرار بگیرد، می­ توانیم نور را به سینه و گردن شخص بتابانیم و سایه ­های ناماسب ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(پیشانی و چانه) را حذف کنیم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(اگر نور بالای سر یا نور میان روز باشد). برای استفاده از رفلکتور 1×5 لازم است بدانید هر یک از این حالت ­ها در چه شرایطی مورد استفاده قرار می ­گیرند، در ادامه این مطلب به شرح این حالت ­ها و چند استفاده جالب و متفاوت از رفلکتورها می ­پردازیم.

نکته:

بیشتر رفلکتورها با تغییر زاویه، نور را کنترل می­ کنند، اما رفلکتورهایی با بافت­های خاص وجود دارند که باعث می­ شوند نور بازتابی تاثیر و برد بیشتری داشته باشد، بعضی از تولید کنندگان، این نوع رفلکتورها را رفلکتورهای اسپرت می ­نامند زیرا معمولا برای عکاسی ورزشی که در آن نمی­ توان نور را به سوژه نزدیک کرد استفاده می­ شوند.

کاربردها و شرایط استفاده از رفلکتورها:

  • به عنوان نور اصلی:

استفاده از رفلکتور به عنوان نور اصلی

رفلکتور را می ­توان به عنوان نور اصلی استفاده کرد. در شرایطی که با نور شدید روز مجبور به عکاسی شدید می ­توانید سوژه را پشت به نور قرار دهید و با استفاده از یک رفلکتور نور را به سمت سوژه بازتاب دهید و با تغییر زاویه رفلکتور و تغییر فاصله با سوژه می­ توانید میزان و شدت نور بازتابی را کنترل کنید و به نور مورد نظر خود دست یابید.

نکته:

در چنین مواردی که از رفلکتور به عنوان نور اصلی استفاده می­ کنید حتما به خاطر داشته باشید که حتی مقدور رفلکتور را بالا­تر از زاویه دوربین قرار دهید تا سایه­ های فرعی ایجاد کنید، در چنین شرایطی پایین نگه داشتن آن به سوژه شما حالت ترسناک می ­دهد که اصلا مناسب نیست.

  • نور پردازی از پشت:

نورپردازی از پشت

شما می­ توانید از رفلکتور برای نور پردازی پشت سوژه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Backlight) استفاده کنید. در این تکنیک اگر سوژه را طوری در سایه قرار دهید که بتوان نور را در ناحیه ه­ای از پشت سوژه بازتاب داد یک حاشیه نورانی روشن به وجود می ­آید که به شما کمک می ­کند سوژه را از پس زمینه جدا کنید و جلوه خاصی به عکس خود بدهید.

  • به عنوان پخش کننده نور ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Diffusion Panel):

پخش کننده نور‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Diffusion Panel)

این پنل پخش کننده در اغلب رفلکتورهای 5 کاره وجود دارد. این پنل این امکان را به شما می ­دهد که هر منبع نور سختی را به یک منبع نور نرم تبدیل کنید، فقط کافی است این پنل را باز کنید و بین منبع نور و سوژه قرار دهید و مشاهده می­ کنید که نور سخت به یک نور نرم تبدیل می ­شود. این نرم کردن نور توسط پنل­های نرم کننده بزرگ کار را برای شما راحت تر می­ کند و دچار محدودیت نمی­ شوید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(پنل­های کوچک شما را محدود می ­کند به گرفتن عکس­های کلوزاپ).

  • فون یا پرده پس زمینه:

رفلکتور به عنوان پس زمینه یا فون

فون ابزار جدا ناشدنی از کار عکاسان استودیویی است. اما شما می ­توانید در شرایطی که در فضای خارج از استودیو قرار دارید یک رفلکتور به عنوان پس زمینه پشت سوژه قرار دهید. دقت داشته باشید که اگر نور از سمت عکاس به سمت سوژه بود قسمت سفید رفلکتور را پشت سوژه قرار دهید و زمانی که نور پشت سوژه بود پخش کننده ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Diffusion Panel) را پشت سوژه قرار دهید.

نکته:

رنگ طلایی و نقره ای را زیاد برای این کار توصیه نمی ­کنیم، زیرا معمولا مشخص است که از رفلکتور استفاده شده است.

  • به عنوان سافت باکس:

سافت باکس

اگر در عکاسی نیاز باشد که از اسپیدلایت ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Speedlight) یا استروب ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(فلاش­های استودیویی-Studio Strobe) استفاده کنید و نیاز به یک نرم کننده نور دارید و سافت باکس به همراه ندارید، شما باز می­ توانید از رفلکتور 5 کاره خود کمک بگیرید، کافی است در چنین شرایطی قسمت پخش کننده نور ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Diffusion Panel) را جلوی اسپید لایت یا استروب قرار دهید تا مثل یک سافت باکس برای شما عمل کند و به نور نرم دلخواهتان برسید.

چند استفاده جالب و متفاوت از رفلکتورها:

1. چتر:

شما می­ توانید از رفلکتور به عنوان یک چتر بهره ببرید. اگر از رفلکتورهای ضد آب استفاده می­ کنید نه تنها می­ توانید آنها را بشوید، بلکه در روزهای بارانی در صورت نبودن چتر می­ تواند جایگزین خوبی برای چتر باشد.

2. بادبزن:

استفاده جالب از رفلکتور

اگر می­ خواهید به سوژه خود یک افکت حرکت در موها یا لباس اضافه کنید اما پنکه یا دستگاه دمنده خود را فراموش کرده­ اید می­ توانید از رفلکتور به عنوان یک بادبزن بزرگ استفاده کنید و با نزدیک شدن به سوژه و حرکت دادن رفلکتور افکت حرکت را در مو و لباس سوژه اضافه کنید.

3. سایه بان:

استفاده از رفلکتور به عنوان سایه بان

شاید خنده­ دار باشد استفاده از رفلکتور به عنوان سایه ­بان، اما این کار خلاقانه و واقعا کاربردی است. در شرایطی که شما در صحرا یا بیابان عکاسی می­ کنید و در زمان استراحت هیچ سایه بانی نباشد به راحتی رفلکتور خود را باز کنید و به عنوان سایه بان از آن استفاده کنید.

نتیجه­ گیری:

رفلکتور 1×5 می ­تواند یکی از پر­کاربردترین ابزارهای نوری برای شما باشد. استفاده کامل از همه مزایای این ابزار زمانی امکان پذیر است که شما به کاربردها و شرایط استفاده از آنها آشنا باشید.

مطالب پیشنهادی