ده فوت و فن خلاقانه برای عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

در سال‌های اخیر عکاسی از اسباب‌بازی توسط عکاسان حرفه‌ای و تازه کار در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است. عکس‌های مربوط به اسباب‌بازی‌های مربوط به جنگ ستارگان تا ماشین‌های اسباب‌بازی، همه جا دیده می‌شوند.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

1. تنظیمات دوربین

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها معمولا شامل عکس‌های close up می‌باشد. نکاتی درباره تنظیمات دوربین که باید به خاطر داشته باشیم را شرح می‌دهیم.

دیافراگم کوچکتر را برای داشتن جزئیات بیشتر انتخاب کنید. هرچه به سوژه خود نزدیک‌تر شوید عمق میدانی که با آن کار می‌کنید کمتر می‌شود. من معمولا عدد دیافراگم را بین f/5.6 یا f/8 انتخاب می‌کنم، اگر عکس close up باشد افکت بوکه هم خواهم داشت.

لنز را با هوشمندی انتخاب کنید. برای این که عمق میدان معقولی داشته باشید دقت کنید سوژه را کجا قرار می‌دهید. ‏‏‏‏‏‏(به قسمت 6 که فوکوس استکینگ توضیح داده شده مراجعه کنید.)

  • از فوکوس دستی برای داشتن دقت بیشتر استفاده کنید. وقتی از جزئیات کوچک اسباب‌بازی‌ها عکاسی می‌کنیم، فوکوس خودکار خوب عمل نمی‌کند. من معمولا از فوکوس دستی استفاده می‌کنم و کار را آهسته‌تر انجام می‌دهم.
  • برای بدست آوردن بهترین کیفیت از پایین‌ترین ISO استفاده کنید. اگر از سه‌پایه استفاده می‌کنید ‏‏‏‏‏‏(حتما توصیه می‌شود) ISO 100 یا پایین‌تر را به کار ببرید. با این روش می‌توانید بهترین نور و کمترین نویز را در عکس داشته باشید.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

2. ابزار مناسب را برای عکاسی از اسباب‌بازی فراهم کنید

قبل از انتخاب اسباب‌بازی، بسیار مهم است که ابزار مناسب را داشته باشید. بسیاری از انواع عکاسی با کمترین ابزار قابل اجرا هستند، اما وقتی با اسباب‌بازی‌های کوچک سروکار دارید برخی ابزارها کار را بسیار ساده‌تر می‌کنند.

  • سه‌پایه

سه‌پایه در بالای فهرست ابزار مورد نیاز قرار می‌گیرد. ‏‏‏(پیشنهاد می‌کنم مطلب ما را در مورد سه‌پایه بخوانید)

  • ریموت کنترل

استفاده از ریموت یک گام مهم برای اجتناب از لرزش دوربین است. استفاده از ریموت بهتر از حبس کردن نفس هنگام فشار دادن شاتر است.

همچنین بیشتر دوربین‌های DSLR و بدون آینه قابلیت اتصال به WIFI را دارند. می‌توانید از اپلیکیشن‌های اختصاصی دوربین، مطابق با ویژگی‌ها و برند دوربین خود استفاده کنید.

استفاده از ریموت این امکان را به شما می‌دهد که به عقب بروید و تمام صحنه و نور را هنگام فشردن شاتر ارزیابی کنید.

  • میزکار

برای این که بتوانید به راحتی از زاویه‌های مختلف از اسباب‌بازی‌ها عکس بگیرید، بهتر است یک میز داشته باشید. میز به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی با صحنه در eye level قرار بگیرید.

در صورت نداشتن میز، راه جایگزین سینه خیز قرار گرفتن روی زمین و خزیدن در اطراف صحنه است. البته این روش برای دوره سربازی خوب است اما برای عکاسی شاید زیاد راحت نباشد.

  • پرده یا پس‌زمینه

حداقل یک پس‌زمینه خنثی داشته باشید و از آن برای پشت یا زیر اسباب‌بازی‌ها استفاده کنید. لازم نیست که حتما برای تهیه آن هزینه کنید، به راحتی می‌توانید پرده ‏‏‏‏‏‏(پس‌زمینه) خود را بسازید.

من معمولا از یک پس‌زمینه سفید استفاده می‌کنم. پس زمینه سفید به ویژه برای خلق عکس‌های ترکیبی در فتوشاپ مناسب است.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

  • جعبه ابزار

همراه داشتن یک جعبه ابزار کوچک شامل قیچی، چند پیچ‌گوشتی مختلف، چسب دو طرفه و خلال دندان هنگام عکاسی از اسباب‌بازی می‌تواند بسیار مفید باشد و در انجام بعضی چیدمان‌ها و جانمایی‌ها به کار می‌آید. انجام جابجایی‌هایی ظریف به کمک این ابزار در صحنه بسیار سریع‌تر از انجام همین کار پس از عکاسی در فتوشاپ است.

از آنجایی که این نوع عکاسی از نمای نزدیک است هر ذره گرد و غبار در عکس دیده می‌شود. بنابراین، همیشه دستمال و اسپری تمیز کننده در دسترس داشته باشید.

  • منبع نور

چیدمان منابع نوری در این نوع عکاسی ممکن است نیاز به آزمون و خطا داشته باشد، اما تلاش برای رسیدن به شرایط نوری ایده‌آل حتما ازرشمند خواهد بود. شما می‌توانید از لامپ یا فلاش به عنوان منبع نور استفاده کنید. نور طبیعی نیز می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد، با کمک رفلکتور و نور ورودی از پنجره می‌توانید نور مناسب را تولید کنید. به خاطر داشته باشید همواره نور صحنه یکدست باشد.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

3. اضافه کردن عنصر ماجراجویی با عکاسی در محیط‌های بیرون

برای عکاسی بدون درد و سر از اسباب‌بازی، عکاسی را بیرون از استودیو و با نور طبیعی انجام دهید. مانند سایر فرم‌های عکاسی از تابش شدید نور خورشید اجتناب کنید. یک روز نیمه ابری برای عکاسی بیرون از استودیو ایده‌آل است. در چنین روز ایده‌آلی ممکن همچنان به یک رفلکتور کوچک ‏‏‏‏‏‏(یا یک فویل نازک) نیاز داشته باشید، و می‌توانید فلش یا نورهای مصنوعی دیگر را حذف کنید.

محیط را بررسی کنید و به دنبال پس‌زمینه‌ای بگردید که به داستان اسباب‌بازی‌ها و عکس شما کمک کند.

پیشنهادهای زیر را امتحان کنید:

گودال آب

شاخ و برگ درختان

شن و سنگ‌ها

بتن

ساحل

گل و کلبرگ

ایستگاه اتوبوس

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

4. اضافه کردن احساس به عکس برای بیان داستان اسباب‌بازی

قسمت سرگرم کننده عکاسی از اسباب‌بازی داستان گویی است. داستان‌گویی شما در عکاسی از اسباب‌بازی دو وجه دارد. بیننده نه تنها داستان شما را می‌بیند بلکه می‌تواند احساسات و خاطرات خود را با آن اسباب‌بازی پیوند دهد. عکس شما ممکن است یک کامیون اسباب‌بازی گم شده در جنگل، عروسک‌های چیده شده روی طاقچه و یا حیوانات مزرعه هنگام شام باشند.

با استفاده از لوازم جانبی کوچک یا پس‌زمینه مرتبط، یک روایت قوی در عکس ایجاد کنید. ژست و نحوه قرارگیری اسباب‌بازی نیز در نحوه انتقال داستان به بیننده بسیار مهم است.

اگر بیش از یک اسباب‌بازی در صحنه دارید، به چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر و زبان بدن آنها توجه کنید. داستان را ساده و شفاف نگه دارید. سادگی همیشه پر از حرف است.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

5. این کار را به یک تلاش گروهی تبدیل کنید و کودکان را نیز دخیل کنید.

دوستان و خانواده خود را در عکاسی از اسباب‌بازی با خود همراه کنید. انجام مراحل کار با همکاری دیگران معمولا الهام بخش اتفاقات جدید است، به علاوه شما می‌توانید اسباب‌بازی‌های آنها را قرض بگیرید و از آنها استفاده کنید. عکاسی از اسباب‌بازی همچنین روش بسیار خوبی برای آشنا کردن کودکان با عکاسی است.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

6. از تکنیک فوکوس استکینگ برای نمایش بهتر جزئیات استفاده کنید.

فوکوس استکینگ یعنی ترکیب کردن تعدادی عکس از یک موضوع با نقاط فوکوس مختلف. این کار را می‌توانید در فتوشاپ انجام دهید. نحوه انجام این کار را همراه با ویدیوی آموزشی بخوانید.

از یک صحنه می‌توان با نقاط فوکوس‌های متفاوت عکاسی کرد. با ترکیب کردن چند عکس با نقاط فوکوس متفاوت، عکس به دست آمده در بیشتر نقاط فوکوس است. لازم است همه عکس‌ها دقیقا در یک زاویه گرفته شوند. در اینجا سه‌پایه بسیار کمک کننده است.

این تکنیک به ویژه برای عکاسی از اسباب‌بازی مفید است. یادگیری تکنیک فوکوس استکینگ نه تنها عکس‌های بسیار شارپ به شما می‌دهد بلکه مهارت‌هایی در فتوشاپ به شما می‌دهد که در بسیاری از پروژه‌های عکاسی دیگر نیز کارآمد است. 

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

7. زاویه خود را نسبت به صحنه تغییر دهید تا عکس‌هایی یکتا خلق کنید.

عکاسی eye level را در ذهن داشته باشید، اما خارج از این چهارچوب نیز فکر کنید و زاویه‌های دیگر را نیز امتحان کنید. این کار به این معناست که دوربین را در زاویه‌های غیر معمول قرار دهید و مانند یک بازیکن چوگان سعی کنید به درستی شوت کنید ‏‏‏‏‏‏(عکس بگیرید) این تلاش همیشه ارزش انجام دادن دارد.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

8. از کار عکاسان اسباب‌بازی دیگر الهام بگیرید

مانند همه ژانرهای عکاسی، انجمن‌های عکاسان اسباب‌بازی آنلاین بسیار زیادی وجود دارد که اعضای این گروه‌ها کارهای خود را به اشتراک می‌گذارند. Mitchel Wu  با استفاده از همه شخصیت‌هایی که همه ما می‌شناسیم و دوست داریم صحنه‌های باورنکردنی در عکس‌های خود خلق کرده است.

Kim Leuenberger یک مجموعه خارق‌العاده ماشین دارد که این مجموعه را در مکان‌های مختلف به نمایش گذاشته است.

همچنین مسابقه بین‌المللی عکاسی اسباب‌بازی نیز برگزار می‌شود که برترین‌های این ژانر را معرفی می‌کند.

9. از عکاسی ماکرو برای ایجاد خلاقیت بهره ببرید

بزرگ کردن اسباب‌بازی‌های مورد علاقه با استفاده از عکاسی ماکرو، احساس زیبایی ایجاد می‌کند. این تکنیک اسباب‌بازی‌ها را به اندازه زندگی واقعی به نمایش می‌گذارد. بی‌نهایت ایده خلاقانه با کمک عکاسی ماکرو می‌توان اجرا کرد که می‌تواند شامل اسباب‌بازی، وسایل خانه و طبیعت باشد.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

10. نکاتی برای انواع مختلف اسباب‌بازی‌ها

با این که دنیای اسباب‌بازی‌ها بسیار گسترده است، تعداد محدودی از آن‌ها به کمک مجموعه‌دارها و عکاسان در حافظه عمومی باقی می‌مانند.

شخصیت‌های اکشن فیلم‌های اکشن

عکس‌های شخصیت‌های اکشن فرصت‌هایی را فراهم می‌آورد که در آنها شوخ طبعی و چیدمان‌های بی‌نظیر را می‌توان گنجاند. بسیاری از این شخصیت‌های انعطاف‌پذیرند و به راحتی می‌توان آنها را در مکان‌های مختلف قرار داد. برای مثال سربازها را در گلدان گیاهان پنهان کنید بنابراین آنها به صورت سربازهایی با اندازه واقعی در جنگل ظاهر می‌شوند. قهرمان مورد علاقه خود در فیلم‌های کمدی یا اکشن را در موقعیت انجام کارهای خانه با یک مسواک به عنوان جارو قرار دهید.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

لِگو

بر عکس بسیاری از اسباب‌بازی‌ها، لِگو حالات مختلف صورت را در محصولات خود دارد. لباس‌ها و لوازم جانبی پیکرهای لِگو ‏‏‏‏‏‏(minifigures Lego) از همه زاویه‌ها فتوژنیک هستند. از آنجایی که تکه‌های آنها قابل تعویضند فقط کافی است تعدادی از آنها را داشته باشید تا بتوانید شخصیت‌های متفاوتی بسازید.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

عروسک

ظاهر طبیعی عروسک‌ها در عکس‌ها بسیار فریبنده هستند. ویژگی‌های صورت، مو و لباس عروسک‌ها باعث می‌شود مخاطب به راحتی با آنها ارتباط برقرار کند و خاطرات کودکی را به ذهن می‌آورد.

تکنیک‌های نورپردازی عکاسی پرتره و ژست‌ها را با عروسک‌ها تمرین کنید و مهارت خود را برای پرتره‌های انسانی افزایش دهید. با استفاده از عروسک‌های بزرگ‌تر می‌توانید از عکاسی کلوزآپ فاصله بگیرید و داستان‌های متفاوتی را در عکس‌های خود بیان کنید.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

ماشین‌های اسباب‌بازی

ماشین‌های اسباب‌بازی برای عکاسی فوق‌العاده هستند. ماشین‌ها خطوط و انحناهای زیاد و دارای شخصیت هستند.

اگر می‌خواهید ماشین‌ها را روی جاده قرار دهید، از یک سطح بتنی هموار استفاده کنید با این کار مقیاس غیر قابل باور نخواهد بود. سنگ‌ها ممکن است برای یک کامیون اسباب‌بازی بزرگ قابل استفاده باشند، اما برای ماشین‌های خیلی کوچک مناسب نیستند.

با ایجاد پرسپکتیو می‌توانید کارهای بسیار خوبی انجام دهید.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

اسباب‌بازی‌های جنگ ستارگان

این بخش ممکن است بسیار اختصاصی به نظر بیاید، اما اسباب‌بازی‌های جنگ ستارگان موضوع محبوبی در عکاسی هستند. دلیل این محبوبیت عمر طولانی جنگ ستارگان، تعداد علاقه‌مندان و ویژگی‌های نوستالژی آنهاست.

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها

در پایان

عکاسی از اسباب‌بازی‌ها یک راه بدون اضطراب برای برقراری ارتباط با مردم است و می‌توان عکس‌های خاص و جذاب خلق کرد. همچنین بهانه خوبی است برای رفتن به اسباب‌بازی فروشی و خرید اسباب‌بازی‌های زیاد.

اجازه دهید تخیلتان به همه جا پرواز کند!

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی