معرفی عضوی شایسته از سری لنزهای F/2.8 نیکون

لنز نیکون Z

نیکون به تازگی لنز Z 14-24 میلی‌متر f/2.8 S، یکی از بهترین لنزهای زاویه باز ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(wide angle)، که بهینه سازی شده است برای عکاسی منظره، مناظر شهری، آسمان شب، معماری، فضاهای داخلی و حتی عکاسی پرتره محیطی را برای دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه خود طراحی و به بازار معرفی کرد. نیکون با معرفی این لنز سه‌گانه‌ لنزهای حرفه‌ای خود را برای سری Z نیکون کامل کرد.

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏( Nikon 24-70mm f/2.8 S,  Nikon 70-200mm f/2.8 S, Nikon 14-24mm f/2.8 S)

لنز نیکون z

این لنز یک لنز منحصر به فرد است، نه تنها یک لنز فاصله کانونی 24-14 میلی‌متر و f/2.8 است، بلکه نیکون در این لنز امکان استفاده از فیلترهای استاندارد را با قطر دهانه 112 میلی‌متری را نیز فراهم کرده است. نیکون در طراحی این محصول عنصر جلویی لنز را تقریبا مسطح کرده است و امکان استفاده از فیلترهای پیچی به جای فیلترهای حجیم گذشته را مقدور ساخته و این لنز را از سری قبلی خود ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Nikon 14-24 f/2.8 G) متفاوت کرده است.

لنز نیکون z

دیگر ویژگی‌هایی که این لنز را از برادر F-mount خود بسیار متفاوت می‌کند، اضافه شدن یک رینگ به بدنه لنز است که می‌توان این رینگ را برای هر یک از موارد تغییر ISO، تغییر دیافراگم و و یا جبران نوردهی تنظیم کرد. Z 14-24 میلی‌متر از صفحه نمایش OLED برخوردار است که نیکون قبلا با لنز Z 24-70 میلی‌متر f/2.8 خود معرفی کرده بود و همچنین از دکمه عملکرد قابل تنظیم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(function button) که می‌توان عملکردهای AE/AF را به آن اختصاص داد بهره می‌برد.

لنز نیکون Z

وزن این لنز 650 گرم بدون درپوش لنز می‌باشد که نسبتا سبک است، مخصوصا در مقابل برادر F-mount خود که 1 گیلوگرم وزن دارد و به علاوه 133 گرم آداپتور FTZ که برای استفاده آن بر روی بدنه Nikon Z به آن اضافه می‌شود. حتی جدیدترین لنزهای f/2.8 زاویه باز Sony و Sigma برای E-mount به ترتیب 847 گرم و 795 گرم وزن دارند.

لنز نیکون z

نیکون Z 14-24 میلی‌متر f/2.8 S دارای 16 عنصر در 11 گروه که تقریبا شبیه به F-Nikkor ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(14 عنصر در 11 گروه) است. برای کاهش بازتاب نور هر دوی این لنزهای از سه عنصر غیر کروی با پوشش نانو ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Nano-coating) بهره می‌برند، اما فقط Z 14-24 میلی‌متر f/2.8 S از پوشش ARNEO که ابیراهی کما و فلر را حذف می‌کند سود می‌برد. سری Z-Nikkors دارای پوشش فلوئورین ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(fluorine-coating) بر روی عنصر جلویی هستند که آب، گرد و غبار و آلودگی را راحت‌تر می‌توان از روی آنها پاک کرد. این لنز همچنین بدنه کاملا آب‌بندی شده دارد که آن را برای استفاده در شرایط آب و هوایی بد مناسب می‌کند.

لنز نیکون z

ساختار جدید اپتیکی نیکون به طور محسوسی این لنز را در مقایسه با سری F-mount در وضوح و کنتراست در رتبه بالاتری قرار داده است، بخصوص که آستیگماتیسم و انحنای میدان به وضوح در گوشه‌ها بهبود یافته است. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(براساس نمودار MTF)

لنز نیکون z‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نیکون z 14-24 f/2.8 S)

لنز نیکون z‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Nikon 14-24 f/2.8 G)

آنچه تاکنون دیدیم نشان می‌دهد که این لنز جدید عضوی شایسته‌ای از لنزهای حرفه‌ای f/2.8 نیکون است.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی