عکاسی با نوردهی طولانی

عکاسی با نوردهی طولانی

نوردهی طولانی چیست و چگونه این نوع عکاسی را شروع کنیم؟

آیا تا به حال عکس‌های منظره‌ای که در آن آب بسیار صاف و ابریشمی است را دیده‌اید؟ و یا عکسی از دنباله‌های نور در سطح شهر را مشاهده کرده‌اید؟

این عکس‌ها با تکنیک نوردهی طولانی خلق شده‌اند. خلق این نوع عکس‌ها آسان است و نیاز به ویرایش سنگین ندارد.

عکاسی با نوردهی طولانی

عکاسی با نوردهی طولانی چیست؟

نوردهی طولانی برای نشان دادن حرکت‌ها بسیار مناسب است. هر المان در حرکتی را می‌توان با استفاده از تکنیک نوردهی طولانی به شکل مبهم در عکس به تصویر کشید.

با به کار بردن این تکنیک در موقعیت‌های مختلف می‌توانید نتایج متفاوتی بدست آورید. نوردهی طولانی نه تنها آب را به یک سطح ابریشمی تبدیل می‌کند بلکه می‌تواند به حذف یک شخص از یک صحنه کمک کند.

هیچ محدودیتی برای استفاده از تکنیک نوردهی طولانی وجود ندارد. در هر ژانر عکاسی می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. مثلا نقاشی با نور یا عکاسی رد ستارگان در شب، ورزش‌ها و عکاسی انتزاعی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(آبستره).

من شخصا به استفاده از نوردهی طولانی در عکاسی خیابانی علاقه دارم، زیرا هرج و مرج در صحنه‌ها را به خوبی نشان می‌دهد بدون این که در فضا و محیط عکس محو شدگی ایجاد کند. البته استفاده از این تکنیک در عکاسی طبیعت بسیار رایج است.

عکاسی با نوردهی طولانی

سرعت شاتر چگونه بر عکاسی با نوردهی طولانی اثر می‌گذارد؟

سرعت شاتر یکی از اصول پایه‌ای عکاسی است. برای گرفتن یک عکس دوربین از سه عنصر ISO، دریچه دیافراگم و سرعت شاتر  استفاده می‌کند. این سه عنصر مثلث نوردهی را تشکیل می‌دهند. پایین آوردن سرعت شاتر این امکان را می‌دهد که زمان طولانی‌تر و در نتیجه نور بیشتری وارد دوربین شود. این کاهش سرعت شاتر در عکاسی با نوردهی طولانی در شب بسیار مفید است.

سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه محاسبه می‌شود. برای مثال 1/125 یا 1/500، که در اینجا 1/125 ام یعنی شاتر برای مدت یک 125 ام ثانیه باز است. اگر یک ثانیه را به 125 قسمت مساوی تقسیم کنید، مدت زمانی که شاتر باز است فقط با یکی از این قسمت‌ها برابر است. یک ثانیه بر روی دوربین به شکل "1 نمایش داده می‌شود. رنج سرعت شاتر معمولا از "30 ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(بیشترین زمان نوردهی) و تا حالت 1/8000 می‌باشد.

ابزارهای مورد نیاز

برای خلق یک عکس با نوردهی طولانی به ابزارهایی نیاز داریم. شما می‌توانید از هر نوع دوربینی استفاده کنید، اما دوربین دیجیتال این امکان را به شما می‌دهد که قبل از رفتن به لوکیشن دیگر عکس‌های گرفته شده را چک کنید.

سه‌پایه

سه‌پایه برای عکاسی با نوردهی طولانی ضروری است. زمان در عکاسی با نوردهی طولانی از حداقل 30 ثانیه شروع می‌شود و گاهی می‌تواند به یک ساعت هم برسد.

نگه داشتن دوربین بر روی دست به مدت 30 ثانیه باعث ایجاد لرزش می‌شود. سه‌پایه  کار را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند و وضوح عکس را تضمین می‌کند.

عکاسی با نوردهی طولانی

ریموت کنترل

ریموت کنترل یک ابزار کاربردی است. ما درباره لرزش‌های دوربین در هنگام نگه داشتن آن بر روی دست صحبت کردیم، اما فشار دادن دکمه شاتر هم می‌تواند لرزش ایجاد کند و در نتیجه وضوح ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(sharpness) عکس از بین برود.

ریموت کنترل دو نوع است، یک نوع با کابل و مدل دیگر با wifi یا  infrared به دوربین وصل می‌شود.

تنظیم آینه دوربین بر روی lock up قبل از گرفتن عکس نیز لرزش را کاهش می‌دهد و تنظیم دوربین بر روی تایمر دو ثانیه می‌تواند کمک کننده باشد.

عکاسی با نوردهی طولانی

فیلترهای ND

در طول روز به دلیل نور زیاد در اکثر مواقع نوردهی درست برای عکاسی با نوردهی طولانی غیر ممکن می‌شود. برای رفع این مشکل معمولا از فیلترهای ND بر روی لنز استفاده می‌شود.

فیلترهای ND ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(neutral density) یکی از تجهیزات با ارزش است که به شما اجازه می‌دهد نوردهی‌های طولانی‌تر را انجام دهید. این فیلترها شبیه به عینک آفتابی برای چشم عمل می‌کند و نور ورودی به دوربین را محدود می‌کنند.

این فیلترها با درجه تیرگی متفاوتی وجود دارند، از اندکی تیره تا تیره‌ترین ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(10 stop) حالت. تیرگی فیلترهای ND معمولا با stop بیان می‌شود. عدد stop مشخص می‌کند که فیلتر چقدر تیره است یا سرعت شاتر را چقدر می‌تواند کاهش دهد. هر stop در فیلتر ND میزان نور ورودی به دوربین را با فاکتور 2 کاهش می‌دهد. برای مثال یک فیلتر stop 3 فقط یک هشتم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(1/8) نور را از خود عبور می‌دهد.

  •  1stop: ND2
  •  2stops: ND4
  •  3stops: ND8
  • 4stops: ND16
  • 5stops: ND32
  • 8stops: ND256
  • 10stops: ND1024

همانطور که ملاحظه می‌کنید فیلتر stop 10 بسیار تیره است و کمتر از یک هزارم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(1000/1) نور می‌تواند از آن عبور کند. بنابراین لازم است شاتر را زمانی بیش از 1000 برابر باز نگه دارید.

عکاسی با نوردهی طولانی

نکاتی برای استفاده از فیلترها

سه‌پایه برای عکاسی با نوردهی طولانی ضروری است.

منظره‌یاب را ببندید تا از انجام درست نورسنجی اطمینان یابید.

از حالت Bulb دوربین استفاده کنید. در تنظیمات دستی حداکثر سرعت شاتر 30 ثانیه قابل دسترس می‌باشد.

شرایط درست را انتخاب کنید. اگر المان متحرکی در صحنه وجود ندارد نیازی به استفاده از نوردهی طولانی نیست.

حتی استفاده از ISO پایین در نوردهی‌های بسیار طولانی نویز ایجاد می‌کند. برای از بین بردن یا کاهش نویزها، یک عکس کاملا مشابه، با همان تنظیمات قبلی در حالی که در پوش لنز بسته است بگیرید. با این روش یک عکس سیاه به دست می‌آورید که در آن hot-pixel ها مشخص هستند. از این عکس در هنگام ویرایش استفاده کنید. در برخی از دوربین‌ها با روشن کردن گزینه long exposure noise redaction این کار به طور خودکار انجام می‌شود.

از نوردهی طولانی برای پنهان کردن ترکیب‌بندی بد استفاده نکنید. این کار مشکلات را بیشتر می‌کند و زمان اصلاح عکس را زیاد می‌کند.

عکاسی با نوردهی طولانی

چگونه عکاسی با نوردهی طولانی را شروع کنیم؟

حالا که لوازم، فیلترهای ND و نکات لازم را مرور کردیم، می‌توانیم عکاسی را شروع کنیم. این تکنیک را با سناریوهای مختلفی می‌توان به کار برد، این موضوع در اکثر ژانرهای عکاسی صادق است.

تنظیمات و فوکوس

حتما اهمیت ترکیب‌بندی و پرسپکتیو را در عکاسی می‌دانید. این موارد در عکاسی با نوردهی طولانی نیز اهمیت فراوان دارد. بنابراین از قوانینی مانند قانون یک سوم، خطوط هدایت‌گر یا قاب در قاب استفاده کنید.

نوردهی طولانی می‌تواند عکس شما را بهبود دهد اما هرگز یک ترکیب‌بندی نامناسب آن را تبدیل به یک عکس خوب نمی‌کند. بنابراین به ترکیب‌بندی بسیار اهمیت دهید.

ابتدا دوربین را بر روی سه‌پایه قرار دهید. از فوکوس دستی استفاده کنید تا از وضوح کامل مطمئن باشید. از درستی تنظیمات دوربین خود اطمینان یابید. ISO را بر روی 100 نگاه دارید در صورت امکان از دیافراگم‌های متوسط استفاده کنید تا صحنه در فوکوس باقی بماند. سرعت شاتر را بر اساس دریچه دیافراگم و ISO تغییر دهید. از حالت Bulb استفاده کنید تا زمان‌های طولانی‌تر از 30 ثانیه را برای نوردهی در اختیار داشته باشید.

لازم است با فرمت RAW عکاسی کنید. این فرمت در هنگام ویرایش به شما آزادی عمل بیشتری می‌دهد.

حتما عمل فوکوس را بدون استفاده از فیلترهای ND انجام دهید و فوکوس را بر روی حالت دستی قرار دهید تا مطمئن شوید فوکوس تغییر نمی‌کند.

برای امتحان یک عکس بگیرید و روی آن زوم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ایرادها را قبل از اقدام به گرفتن عکس با نوردهی طولانی برطرف کنید.

عکاسی با نوردهی طولانی

اکنون همه چیز آماده است. تنها مورد باقی مانده محاسبه زمان نوردهی است.

چگونه زمان نوردهی را محاسبه کنیم؟

دو روش برای محاسبه زمان نوردهی وجود دارد، و هر دو یک نتیجه می‌دهند. یادگیری روش سخت‌تر به شما کمک خواهد کرد تا دریابید که زمان نوردهی نهایی را چگونه بدست می‌آوریم.

روش سخت‌تر

اگر از فیلتر ND stop 10 استفاده کنید نوری که به دوربین شما می‌رسد 1000 برابر کمتر می‌شود. این یعنی لازم است سرعت شاتر را 1000 برابر کنید. بنابراین اگر از سرعت شاتر 1/30 استفاده می‌کنید زمان نوردهی به 32 ثانیه افزایش می‌یابد. برای سرعت شاتر 1/125 زمان نوردهی 8 ثانیه خواهد بود.

عکاسی با نوردهی طولانی

محاسبه زمان نوردهی چالش برانگیزترین مرحله در این نوع عکاسی است.

نتیجه‌گیری

برا کمک به روشن شدن بیشتر این نکات، اینفوگراف زیر را ارائه می‌کنیم. از آن برای آگاهی از تجهیزات لازم برای عکاسی با نوردهی طولانی استفاده کنید.

عکاسی با نوردهی طولانی
با تمرین، تمرین و تمرین به مهارت خواهید رسید. 

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی