ده نکته برای عکاسی در سفر

عکاسی در سفر

بی شک امروزه دوربین عکاسی یکی از همراهان ثابت سفرهای ما است. این مقاله، راهنمای خوبی است برای عکاسی در سفر که نکات فنی زیادی درباره عکاسی را شامل می‌شود. خواندن این مقاله به شما یادآوری می‌شود که چه تصاویری ممکن است آلبوم عکس سفر آینده شما را جذاب‌تر و خاطره انگیزتر کند. در عین حال به نکاتی درباره آماده‌سازی وسایل عکاسی، شناخت و بررسی مکان مورد نظر و زمان‌های مختلف عکاسی اشاره دارد.

زود از خواب بیدار شوید

بهترین نور برای ثبت بیشتر سوژه‌ها در ساعات طلایی یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب است ‏‏‏‏(البته بستگی به مکان شما دارد). بنابراین زود بیدار شوید تا از عکاسی در این فرصت‌های شگفت‌ انگیز بهره‌مند شوید، در حالی که همه گردشگران دیگر هنوز در خواب هستند.

عکاسی در سفر

تحقیق کنید

هر چه بیشتر در مورد محل مورد نظر تحقیق کنید عکس‌هایتان بهتر خواهد شد. بسیاری از شهرها و کشورها و مناطق توریستی دارای سایت یا دفاتر خاصی هستند که می‌توانید اطلاعات خوبی به همراه عکس‌هایی از مکان مورد نظر در اختیار شما دهند. دفترچه‌های راهنمای مسافران و کتاب‌های عکس مکان‌های مورد نظر دارای عکس‌های زیادی از آن مناطق خواهند بود. همچنین می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی به جستجوی مطالب و عکس‌های مکان مورد نظر بپردازید.

وقتی به محلی وارد می‌شوید، قفسه کارت‌پستال‌ها، کتاب‌های عکس یادگاری، دفاتر محلی اطلاعات توریستی را جستجو کنید و با رانندگان تاکسی و خدمه هتل صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد محل به دست آورید. پس آن را به صورت تصادفی نگذارید و تا جایی که می‌‌توانید در مورد  مکانی که قصد سفر دارید یاد بگیرید. هر چه بیشتر بدانید، تصاویر شما هوشمندانه‌تر خواهد بود.

عکاسی در سفر

مکان را احساس کنید

عکاسی فقط در مورد الهام‌های بصری نیست. غذاهای محلی را امتحان کنید، به موسیقی‌های آن محل گوش کنید و مکان‌ها و بازارهای محلی را بو کنید. این به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر داستان‌سرایی کنید.

عکاسی در سفر

به همراه داشتن تجهیزات کم

شما به عنوان یک عکاس که همیشه در سفر هست، کوله پشتی سنگین و پر از تجهیزات بسیار، شما را به سرعت خسته خواهد کرد. یادگیری گرفتن عکس در سفر با حداقل تجهیزات، یک نعمت است. به این ترتیب شما از سفر خود خیلی بیشتر لذت خواهید برد. به لنزهای خود فکر کنید. شاید یک یا دو لنز با فاصله کانونی متغیر نسبت به پنج لنز با فاصله کانونی ثابت خیلی بهتر باشد، و از همراه داشتن هر چیزی که فکر می‌کنید استفاده نمی‌کنید بپرهیزید، فضای کیف خود را هدر ندهید.

عکاسی در سفر

منطقه را بگردید

قبل از گرفتن عکس، ۲-۳ ساعت در محل‌های اصلی مورد نظر بگردید. لیستی از نماهایی که باید عکاسی کنید تهیه نمایید و با استفاده از نقشه، برنامه‌ریزی نمایید تا چگونه محل‌های مختلف را در بهترین شرایط نوری‌اشان مجددا جهت عکاسی بازدید نمایید. معمولا بهتر است محل‌هایی که رو به شرق هستند را صبح هنگام، زمانی که خورشید در شرق طلوع می‌کند، عکاسی نمایید و محل‌هایی که رو به غرب هستند را در بعد از ظهر. ‏‏‏‏(در نیمکره شمالی محل‌هایی که رو به جنوب هستند در زمستان هنگام طلوع خورشید، که خورشید جنوبی‌تر است، دارای نور بهتری هستند و مکان‌هایی که شمالی هستند در تابستان، که خورشید شمالی‌تر است، نور مناسب‌تری دارند.)
برای اینکه موقعیت خود را خوب بشناسید و ارزش آن را احساس نمایید وقت کافی بگذارید. بیشتر مردم عادت دارند یک عکس بگیرند و سپس به سمت موقعیت دیگری حرکت کنند، ولی من توصیه می‌کنم زمان بیشتری در جای خود بمانید و منظره را از درون منظره‌یاب دوربین خود بررسی نمایید. برای پیدا کردن زمینه و پیش زمینه‌ی بهتر و نیز تغییر کادر و ترکیب‌بندی عکس، جوانب کار را بررسی نمایید.

سادگی

من وقتی به بسیاری از عکس‌ها نگاه می‌کنم، چیزی که بیشتر از بقیه فدا شده سادگی است و عکس درهم و برهم است. برای القای یک پیام واضح باید یک عبارت ساده و موجز بگویید: کم گوی و گزیده گو! بخش‌های غیر ضروری عکس‌هایتان را ببرید و توجه بیننده را به سمت اساسی‌ترین اجزاء عکس‌هایتان معطوف نمایید. تنها برای اینکه سوژه مورد نظرتان پس زمینه‌ای داشته باشد، بخشی از اطراف آنرا باقی بگذارید. درهم ریختگی را از عکس‌هایتان دور کنید، بخصوص آن را از لبه‌های عکس دور نمایید و المان‌های ناخواسته را از کادرتان خارج کنید.

عکاسی در سفر

هویت عکس را مد نظر داشته باشید

هنگامی که من انتشار عکس‌های سفرم را شروع کردم متوجه شدم که همه بینندگان عکس در عکس‌ها به دنبال موضوع مشترکی می‌کردند: مردم. با اضافه کردن یک یا دو نفر از مردم هر منطقه در عکس‌ها یک نقطه ارتباط قوی برای بیننده بوجود می‌آید، انگار که خودش را در آن محل احساس می‌کند. همچنین با این کار احساسی از اندازه اشیاء و اجزاء عکاسی شده برای بیننده بوجود می‌آید، مثلا با وجود چند نفر در محوطه یک بنای قدیمی یا پای یک آبشار بیننده بزرگی و ابعاد آنها را متوجه می شود.
ضمنا در این سفرها، فستیوالها و کارناوالها یا مراسمی که مردم در آن حضور دارند را از دست ندهید، معمولا لباس‌های رنگارنگ یا محلی و آداب و رسوم هر منطقه مناظره خوشایند و جذاب را برای عکس شما فراهم می‌آورد.

عکاسی در سفر

عمق

در عکس‌هایتان از اجزایی که عمق را نشان می‌دهند استفاده کنید تا عکس‌های دو بعدی را به سه بعدی تبدیل نمایید. مثلا با ترکیب یک پس زمینه جداگانه با یک سوژه بسته، سوژه و زمینه آن را در صفحات جداگانه‌ای قرار دهید. به دنبال خطوط هدایتگر مانند یک دیوار، نرده یا جاده بگردید تا بیننده را به درون عکس بکشید. با عکاسی در ساعات طلایی با ایجاد سایه‌های طویل‌تر شکل و بافت بهتری ایجاد نمایید و به جدایی سوژه از زمینه کمک کنید.

عکاسی در سفر

جستوجوگر باشید

همیشه لازیم نیست به نقشه بچسبید و از آن استفاده کنید. بعضی اوقات بهترین اکتشافات زمانی اتفاق می‌افتند که نمی‌دانید روی نقشه کجا هستید. اگر یک خیابان، قهوه‌خانه یا رستوران برای شما جالب و فریبنده بود حتما به آن سر بزنید. احساس می‌کنم در این مکان‌های غیر منتظره هست که اغلب می‌توان صحنه‌های شگفت‌انگیز را ثبت کرد.

عکاسی در سفر

به جزئیات دقت کنید

قبل از این که از یک منطقه دور شوید، نگاهی گذرا به اطراف بیندازید تا مطمئن شوید چیزی را از دست نداده‌اید. شاید یک چیدمان کوچک و جذاب در یک کافه باعث جذابیت بیشتر عکس شود، یا شاید جزئیات روی یک در از طراحی پیچیده و منحصر به فردی برخوردار باشد. اطمینان حاصل کنید که این موارد را از دست ندهید.

عکاسی در سفر

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی