بهترین زمان برای عکاسی طبیعت

بهترین نور، مناسب‌ترین زمان روز و بهترین اوقات سال برای عکاسی طبیعت

در این مطلب به بررسی بهترین نور، مناسب‌ترین زمان روز و بهترین اوقات سال برای عکاسی طبیعت و منظره پرداخته‌ایم. بسیاری از عکاسان استدلال می‌کنند که نور مهمترین عامل در عکاسی است، و من هم موافقم؛ اگرچه تجهیزات عکاسی و مهارت‌ها و تکنیک‌ها نیز مطمئنا مهم هستند. اما هیچ عکسی بدون نور مناسب نمی‌تواند خوب و زیبا به نظر برسد. عکاسان پرتره به لطف تجهیزاتی مانند فلاش‌های قابل حمل و قدرتمندی که دارند می‌توانند در هر نوری عکاسی کنند و نورهای طبیعی را تقلید و شبیه سازی کنند. برای عکاسی منظره و طبیعت چنین امکاناتی وجود ندارد و عکاسان مجبور هستند تمام وقت با نور طبیعی موجود کار کنند. ‏‏‏‏‏‏(به جز یک مورد، عکاسی شب و نقاشی با نور)

بهترین نور، مناسب‌ترین زمان روز و بهترین اوقات سال برای عکاسی طبیعت

طلوع و غروب

بهترین تصاویر منظره در هنگام طلوع یا غروب خورشید گرفته می‌شوند. من شخصا نور غروب خورشید و بعد از ظهر را به نور اول صبح و طلوع خورشید ترجیح می‌دهم، زیرا به نظر می‌رسد در بعد از ظهر کمی مه ‏‏‏‏‏‏(haze) در هوا وجود دارد ‏‏‏‏‏‏(بدیهی است که به عوامل بسیاری مانند آلودگی هوا، باد، آتش سوزی و غیره بستگی دارد). اما همه این‌ها بستگی به سوژه‌ای دارد که می‌خواهید از آن عکاسی کنید. در برخی موارد بهترین وجه سوژه برای عکاسی در زمان طلوع، نور خوبی دریافت می‌کند و در برخی دیگر در هنگام غروب خورشید، پس قبل از این که تصمیم بگیرید چه موقعی در مکان مورد نظر قرار بگیرید توصیه می‌کنم منطقه را بررسی کنید. من شخصا از برنامه آیفون PhotoPills استفاده می‌کنم. این برنامه به سادگی این امکان را به من می‌دهد که مکان مورد نظر خود را انتخاب کنم و همه اطلاعاتی که لازم است بدانم را در اختیار من قرار می‌دهد.

بهترین نور، مناسب‌ترین زمان روز و بهترین اوقات سال برای عکاسی طبیعت

بهترین نور

وقتی افراد از بهترین نورها برای عکاسی می‌پرسند، پاسخ معمول صبح زود در هنگام طلوع خورشید یا بعد از ظهر هنگام غروب خورشید است. در حالی که در بسیاری از مناطق در سراسر جهان این موضوع صادق نیست. به عنوان مثال اگر در کشورهای شمالی زندگی می‌کنید یا در قطب جنوب عکاسی می‌کنید، می‌توانید در تمام روز با نور عالی عکاسی کنید. چطور؟ همه چیز در ارتباط با زاویه نور خورشید نسبت به زمین است. نور مستقیم خورشید که معمولا در اواسط روز مشاهده می‌کنیم، بدترین است؛ زیرا سایه‌های مستقیم و نامطلوب ایجاد می‌کند. اما اگر نور خورشید همیشه زاویه‌دار باشد زمان‌بندی برای عکس گرفتن وجود ندارد. با این وجود زمان طلوع و غروب خورشید بهترین زمان برای عکاسی است، زیرا بیشترین میزان رنگ را می‌بینید. اما اگر از من بپرسند بهترین زمان نور برای عکاسی چیست، می‌گویم این بستگی به مکان شما دارد.

فصل‌ها

بسته به این که کجا هستید فصل مناسب برای عکاسی متفات است. برای مثال در مناطق سرد سیر، نیمه تابستان بهترین زمان برای عکاسی منظره است زیرا دامنه‌ها و ارتفاعات از گل‌های وحشی پر می‌شود. در بعضی مناطق تابستان‌ها بسیار گرم و طاقت‌فرسا و در مناطقی نیز زمستان‌ها به شدت سرد و پر از برف و یخ است، این شرایط، عکاسی را سخت و گاهی خطرناک می‌کند. اما فصل بهار و پاییز می‌تواند بهترین زمان برای عکاسی منظره در هر مکانی باشد. پاییز زمانی است که نباید آن را برای عکاسی از دست داد، بخصوص در مناطقی که پوشش گیاهی آنها درختان همیشه سبز نیست. تغییر رنگ برگ درختان و گیاهان مناظر فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. برای مثال برگ درخت صنوبر قبل از ریزش چندین بار تغییر دارد: از سبز تیره به سبز روشن، زرد و قرمز. در مواردی اگر باد نوزد برگ‌ها به رنگ قهوه ای نیز دیده می‌شوند.

بهترین نور، مناسب‌ترین زمان روز و بهترین اوقات سال برای عکاسی طبیعت

بهار نیز به خاطر درختان پر از شکوفه و زمین غرق در گل‌های رنگارنگ زمان فوق‌العاده‌ای برای عکاسی منظره و طبیعت است.

بهترین نور، مناسب‌ترین زمان روز و بهترین اوقات سال برای عکاسی طبیعت

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی