ده نکته و ایده برای شروع عکاسی خیابانی

ده نکته و ایده برای شروع عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی یکی از چالش برانگیزترین و در عین حال با ارزش‌ترین ژانرهای عکاسی است. مستند کردن مردم در محیط زندگی هر روزه آن‌ها کار ساده‌ای نیست، این کار نیاز به صبر، تلاش سخت و گاهی حتی مقداری شجاعت دارد تا بتوانید از یک شخص کاملا غریبه عکس بگیرید.

در عکاسی خیابانی لازم است واکنش سریع به رویدادها داشته باشید مانند زمانیکه عکاسی ورزشی انجام می‌دهید. مانند عکاسی در سفر، شما باید در داستان‌گویی مهارت داشته باشید. شما همچنین باید همواره به دنبال ثبت صحنه‌ای تامل برانگیز و خلاقانه باشید به طوری که بیننده را مجذوب کنید و کششی در او ایجاد کنید برای دنبال کردن سایر کارهای شما.

1. تجهیزات خود را بشناسید و تنظیمات مناسب داشته باشید

قبل از نزدیک شدن به افراد، داشتن تنظیمات مناسب دوربین ضروری است. به یاد داشته باشید که یک موضوع در حال حرکت منتظر نمی‌مانند تا شما تنظیمات خود را انجام دهید.

در برخی مواقع در عکاسی خیابانی، حالت اولویت دیافراگم برای من بسیار مناسب و ایده‌آل است. علاوه بر این در مواقعی هم از ISO اتوماتیک استفاده می‌کنم تا اطمینان حاصل کنم که سرعت شاتر من به اندازه کافی سریع است. از این طریق می‌دانم که اگر به طور ناگهانی اتفاقی بیفتد، دوربین من آماده است، مانند یک ژست خاص، یک نگاه یا حرکت دست که می‌تواند تعیین کننده یک عکس خوب و یک عکس عالی باشند.

Street-Gear-960x687

2. از فاصله دور عکاسی کنید

برای شروع عکاسی خیابانی از کمی دورتر عکاسی کنید، تا زمانی که راحت‌تر بتوانید به موضوعات خود نزدیک شوید. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(منظورم این نیست که از لنزهای تله استفاده کنید.) به دنبال شخصیت‌ها و محیط‌های جالب باشید و یک روند مستند را در پیش بگیرید. عکاسی خیابانی با داشتن فاصله بیشتر با موضوعات می‌تواند احساس راحتی بیشتری در شما ایجاد کند.

Walk-...-or-Skate-960x660

3. از نوازنده‌های خیابانی عکاسی کنید

نوازنده‌ها عادت دارند که از آنها عکس بگیرند. بنابراین قبل از شروع عکاسی بهتر است مقداری پول در کلاه آنها بگذارید، و مطمئن شوید که آنها متوجه این کار شما شده‌اند. اکنون می‌توانید با خیال آسوده با زاویه‌‌ها و نورهای مختلفی که می‌خواهید از آنها عکاسی کنید، و زمانی که کارتان تمام شد به آنها بگویید که چند عکس برایشان ارسال می‌کنید و بهتر است این کار را حتما انجام دهید.

Brass-Band-650x650

4. از پشت شیشه‌ها عکاسی کنید

بسیاری از عکاسان تازه‌کار خیابانی از مواجه با سوژه‌ها می‌ترسند. زمانی که در خیابان عکاسی می‌کنید شیشه ساختمان‌ها را امتحان کنید. ایمنی پنجره کمی به شما احساس امنیت می‌دهد! به یاد داشته باشید اگر گرفتار شدید، حتما لبخند بزنید!

Slurp-960x640

5. از پشت افراد عکاسی کنید

چه کسی می‌گوید که حتما باید چهره سوژه دیده شود؟ عکاسی از پشت راهی عالی برای گرفتن عکس بدون دیده شدن است. به دنبال اتفاقات و شخصیت‌های مختلف با لباس‌های جالب باشد.

Tenderness-960x640

6. عکاسی از حیوانات در خیابان

آیا کسی هست که عکس خوب از یک سگ یا گربه را دوست نداشته باشد؟ علاوه بر این، عکاسی از حیوانات در خیابان اغلب منجر به مکالمه با صاحبان آنها می‌شود، و یک راه عالی برای عکاسی پرتره خیابانی نیز ایجاد می‌شود. هنگام عکاسی از حیوانات، فراموش نکنید که پایین بیایید، یک فاصله نزدیک با زاویه باز فضایی جالب‌تر در عکس‌ها ایجاد می‌کند.

Puppy-Love-960x640

7. صحنه را بسازید

من از این تکنیک زیاد استفاده می‌کنم وقتی که پیش‌زمینه یا پس‌زمینه خوب پیدا می‌کنم، وقت می‌گذارم که مردم بیایند و بروند و ببینم که عنصر یا عنصرهای در صحنه چگونه با آنها تعامل دارند. وقتی صحنه را فهمیدم و می‌دانم چه چیزی را می‌خواهم ثبت کنم، تصویرم را قاب‌بندی می‌کنم. جایی که می‌خواهم سوژه قرار بگیرد فوکوس می‌کنم و منتظر می‌مانم که فرد مناسب وارد صحنه شود و در محل از پیش فوکوس شده قرار گیرد، صحنه را ثبت می‌کنم.

Stripes

کلید اصلی در اینجا صبر است. به محض ورود هر شخص به صحنه نیاز نیست که دکمه شاتر را فشار بدهید. منتظر شخص مناسب بمانید. موضوع را نسبت به صحنه‌ای که ساخته‌اید انتخاب کنید، از آنچه که می‌خواهید ثبت کنید آگاه باشد.

Hold-on-to-Your-Hat-960x640

8. گرفتن عکس‌های ضد نور ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Silhouettes)

در عکاسی خیابانی گرفتن عکس‌های ضد نور یک راه عالی برای ناشناس نشان دادن سوژه‌ها است. از نور پردازی‌های قوی، انعکاس‌های شدید و یا پنجره‌های روشن می‌توانید به عنوان پس‌زمینه استفاده کنید و منتظر بمانید تا سوژه مقابل آن قرار گیرد و نورسنجی را نسبت منبع نور انجام دهید.

Temple-and-the-Taxi-960x640

صبر کنید تا افراد مختلف وارد کادر شما شوند. عکاسی ضد نور می‌تواند سر گرم کننده و جذاب باشد، بنابراین، این تکنیک را امتحان کنید.

9. استفاده از کنتراست‌های زیاد نور

بسیاری از عکاسان تمایل دارند در نور شدید روز ابزارهای خود را جمع کنند. اما این زمان بسیاری خوبی است برای عکاسی خیابانی که از نورها و سایه‌های پرکنتراست بهره ببرید. به دنبال باریکه‌ها و برش‌های نور باشید و داخل و خارج شدن مردم به این فضاها را مشاهده کنید. وقتی در شرایط مناسب عکاسی قرار گرفتید، نوردهی را یک یا دو استاپ کاهش دهید و اطمینان حاصل کنید که سوژه به درستی نوردهی شده باشد. 

Red-Coat-and-Purple-Hair-960x640

10. منتظر لحظه قطعی باشید

هنری کارتیه برسون، پدر عکاسی خیابانی، در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست گفته است -عکس گرفتن، خلاقیتی است که در کسری از ثانیه شکل گرفته است. چشمان شما باید فضا و یا موقعیتی که زندگی در مقابلتان قرار می‌دهد ببیند، و شما باید با آگاهی کامل بدانید که چه زمانی شاتر را فشار دهید. این همان لحظه‌ای است که عکاس خلاقیت خود را نشان می‌دهد. لحظه قطعی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(آن) وقتی آن را از دست بدهید، برای همیشه رفته است. برای عکاسی در لحظه قطعی کمی شانس، واکنش سریع و دانش خوب از دوربین لازم است.

White-on-Red-960x640

نتیجه‌گیری

عکاسی خیابانی بسیار لذت بخش و همین طور با ارزش است، و این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید افراد خاص را مجدد ملاقات کنید. عکاسی خیابانی را امتحان کنید و حرکات، لحظه‌ها و زمان‌هایی را ثبت کنید که داستانی را بیان کند. علاوه بر این بعد از مدتی تمرین متوجه خواهید شد که مهارت‌هایتان بهبود یافته و مواردی را که در عکاسی خیابانی یاد گرفته‌اید، می‌توانید در سایر ژانرهای عکاسی که دوست دارید، استفاده کنید.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی