چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا همیشه عکس‌هایی واضح ثبت کنیم؟

چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا همیشه عکس‌هایی واضح ثبت کنیم؟

خیلی اوقات برای همه ما این اتفاق افتاده که عکسی را ثبت کنیم و در صفحه نمایش دوربین واضح ‏‏‏‏‏(sharp) باشد، اما وقتی عکس را بر روی مانیور بزرگ نگاه می‌کنیم وضوح ندارد. احتمالا دلایل و چگونگی جلوگیری از بروز این مشکل را می‌دانید، اما اجازه دهید همه آنها را یک بار مرور کنیم تا همیشه عکس‌هایی با وضوح بالا ثبت کنیم.

Tack-Sharp-Leaves

اولین و مهم‌ترین: تمیز کردن لنزها

اثر انگشت و گرد و غبار روی لنزها بارزترین مانع برای عکس‌های شارپ است و یکی از شایع‌ترین دلایل که همیشه نادیده گرفته می‌شود. همیشه یک پارچه کوچک میکروفیبر تمیز را در کیف دوربین خود به همراه داشته باشید، و در زمان‌هایی که عکاسی نمی‌کنید حتما درپوش لنز را ببندید.

Clean-Lens

تنظیمات دریچه دیافراگم

در حالی که عکاسی با دیافراگم باز به شما این امکان را می‌دهد تا از سرعت شاتر بالاتر استفاده کنید، اما می‌تواند به دلیل مسئله‌ای به نام ابیراهی کروی، بر وضوح تصویر تاثیر منفی بگذارد.

به عبارت ساده، پرتوهای نور به صورت مستقیم حرکت می‌کنند. هنگامی که این پرتوها از یک عدسی عبور می‌کنند، شکسته می‌شود و در نقاط مختلف کانونی می‌شوند. هنگامی که از کل سطح یک لنز استفاده می‌شود ‏‏‏‏‏(استفاده از دیافراگم باز)، حجم نور افزایش یافته و وضوح در لبه‌های بیرونی تصویر تا حدودی نرم ‏‏‏‏‏(soft) می‌شود. این مسئله انحراف کروی در بیشتر لنزهای ارزان قیمت مشهود است.

Tack-Sharp-Aperture

نکته واضح این است که اگر دیافراگم را 2 تا 3 استاپ بسته‌تر کنیم، نتیجه عکس شارپ‌تری است. اگر عکس شما به عمق میدان کم یا پس‌زمینه محو نیاز ندارد، یک یا دو استاپ دیافراگم را ببندید و برای جبران نوردهی از سرعت شاتر پایین‌تر یا بالا بردن ISO استفاده کنید.

اما توجه داشته باشد که استفاده از دیافراگم‌های خیلی بسته مثل f/22 مشکل خاص خود به نام انکسار را به وجود می‌آورند. وقتی که نور از یک روزنه بسیار کوچک عبور می‌کند، پرتوهای خارجی ‏‏‏‏‏(پرتوهایی که از نزدیک لبه‌های عدسی عبور می‌کنند) برای گذر کردن از روزنه کوچک خم می‌شوند، این اتفاق می‌تواند باعث عدم وضوح در عکس شود و زمان نوردهی را طولانی‌تر کند. 

کیفیت عدسی

بهترین توصیه همیشه این است که با بوجه‌ای که دارید بهترین لنزی که می‌توانید را خریداری کنید. همیشه از مهم‌ترین تجهیزات در کیف دوربین، بدنه دوربین شما نیست، بلکه کیفیت لنزهایی که استفاده می‌کنید هست.

Tack-Sharp-Lens

پول خرید را پس‌انداز کنید و روی لنزهای با کیفیت سرمایه‌گذاری کنید ‏‏‏‏‏(لنزهایی با f/2.8 یا سریع‌تر). بیشتر ما حداقل یک لنز زوم را داریم، اما این لنزها به دلیل پیچیدگی در دسته‌بندی عدسی‌ها به ندرت با f/2.8 تولید می‌شوند و بسیاری از آنها با f/4.5 یا f/5.6 هستند، هر چه عدد f کمتر باشد نور بیشتری از لنز عبور می‌کند. ‏‏‏(پیشنهاد میکنم مطلب چگونه جدول MTF لنز را بخوانیم را مطالعه کنید.)

آب و هوا

باور کنید یا نه، پاکیزگی یا کثیف بودن هوا می‌تواند تاثیر بسزایی در عکاس‌های شما بخصوص عکاسی از مناظر در دوردست داشته باشد. هر دو موج گرمای برخاسته از سطح زمین و ذرات شناور گرد و غبار و آلاینده‌ها باعث خم شدن امواج نور، کم شدن اشباع رنگ‌ها و ایجاد محوشدگی در عکس می‌شوند.

cleanliness or dirtiness of the air in photography

بهترین و ایده‌آل‌ترین آب و هوا برای گرفتن عکس‌هایی واضح، ساعت‌های دلپذیر بعد از باران است.

سرعت شاتر

سرعت شاترهای آهسته هنگامی که دوربین روی دست است همواره مشکلاتی را به وجود می‌آورد. مهم نیست که چقدر دوربین را محکم نگه دارید، بدن شما همیشه در حال حرکت است. در حقیقت دم و بازدم و ضربان قلب شما حرکت‌هایی را در بدن شما ایجاد می‌کنند، این حرکت‌های کوچک در سرعت شاترهای پایین مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

حتی فشردن دکمه شاتر نیز می‌تواند در این فرآیند تاثیرگذار باشد. من شخصا هنگام استفاده از دوربین بر روی دست، سرعت شاترهای زیر 125/th بر ثانیه را به کار نمی‌برم. قرار دادن دوربین روی یک سطح ثابت یا سه‌پایه همیشه کار عاقلانه‌ای است.

آماده‌سازی نهایی برای گرفتن عکس‌های دقیق و واضح ‏‏‏‏‏(Sharp)، حذف کردن همه حرکت‌های ‏‏‏‏‏(تکان‌های) انسانی از معادله است.

هنگامی که دوربین را بر روی سه‌پایه قرار دادید، صحنه را قاب‌بندی کنید، فوکوس، عدد f ‏‏‏‏‏(f-stop) و سرعت شاتر مناسب را تنظیم کنید و سپس با استفاده از ریموت کنترل یا تایمر خود دوربین عکس بگیرید.

استفاده از ISO برای جبران سرعت شاتر

اگر برای عکستان نیاز به عمق میدان زیاد و یا f-stop پایین دارید، سعی کنید با افزایش ISO نور را جبران کنید. در شرایط نوری ایده‌آل ISO مناسب می‌تواند 200 تا 400 باشد. اما در نور کم، شما ممکن است به ISO های بالاتری نیاز داشته باشید.

اما به خاطر داشته باشید که ISO میزان حساسیت سنسور به نور را تعیین می‌کند. ISO بسیار بالا باعث افزایش نویز الکترونیکی در عکس شما می‌شود. در صورتی که می‌خواهید عکس را در ابعاد بزرگ چاپ کنید، ISO را با دقت انتخاب کنید.

شارپ کردن عکس در ویرایش

Tack-Sharp-Smart-Sharpen

وضوح عکس معمولا در هنگام گرفتن آن اتفاق می‌افتد. اما گاهی به شارپ کردن بیشتر نیاز است. به خاطر داشته باشید که شارپ کردن عکس آخرین مرحله از آماده‌سازی آن است. معمولا قرار است بیشتر عکس‌ها شارپ و واضح باشند، اما از تلاش بیش از حد برای واضح کردن جزییات در هنگام ویرایش خودداری کنید. در واقع هنگام شارپ کردن عکس در نرم‌افزار، شارپنس شبیه‌سازی می‌شود و می‌تواند به عکس دیجیتال آسیب برساند. هرگاه شارپ کردن در هنگام ویرایش انجام می‌شود، المانهای غیر از سوژه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

خلاصه

گرفتن عکس‌های شارپ با جزئیات زیاد را برای خود به صورت یک عادت کنید. زمانی را برای یادگیری نکاتی که گفته شده قرار دهید و هنگام عکس گرفتن از آنها استفاده کنید. اگر خود را مقید به رعایت نکات گفته شده در این مطلب کنید پس از مدتی مغز شما به طور ناخودآگاه همه موارد را رعایت می‌کند.

عادت‌های خوب را تمرین کنید و عکس‌های شارپ‌تری بگیرید.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی