ابیراهی رنگی چیست؟

ابیراهی رنگی چیست؟

ابیراهی رنگی که با عنوان جابه‌جایی رنگی یا حاشیه بنفش نیز شناخته می‌شود، یک ایراد اپتیکی رایج است و زمانی اتفاق می‌افتد که یک عدسی قادر به کانونی کردن همه رنگ‌ها با طول موج‌های متفاوت در سطح کانونی یکسان نیست و یا زمانی که رنگ‌ها با طول موج‌های مختلف در نقاط مختلفی از سطح کانونی متمرکز می‌شوند.

ابیراهی رنگی به دلیل پراکندگی ایجاد شده توسط عدسی به وجود می‌آید، رنگ‌های مختلف نور هنگام عبور از عدسی سرعت‌های متفاوتی دارند. در نتیجه عکس ‌می‌تواند محو و یا در اطراف سوژه هاله‌ای رنگی ‏‏‏‏‏‏(قرمز، سبز، آبی، زرد، بنفش و ارغوانی) ظاهر شود، به ویژه در کنتراست‌های بالا این پدیده بیشتر نمود پیدا می‌یابد.

یک عدسی ایده‌آل همه طول موج‌ها را در یک نقطه متمرکز می‌کند، بهترین نقطه فوکوس با کمترین دایره اغتشاش در کانون عدسی قرار دارد که در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

ابیراهی رنگی چیست؟

در واقعیت، ضریب شکست هر طول موج در عدسی‌ها متفاوت است، این موضوع باعث ایجاد دو نوع ابیراهی رنگی می‌شود: ابیراهی رنگی طولی‏‏‏‏‏‏( Longitudinal Chromatic Aberration) و ابیراهی رنگی عرضی ‏‏‏‏‏‏(جانبی) ‏‏‏‏‏‏(Lateral Chromatic Aberration)

ابیراهی رنگی طولی

ابیراهی رنگی طولی، که با عنوان LoCA یا بوکه فرینجینگ Bokeh Fringing نیز شناخته می‌شوند، زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ‌های مختلف با طول موج‌های متفاوت پس از عبور از عدسی در یک نقطه همگرا نمی‌شوند، این اتفاق را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

عدسی‌ها با مشکل ابیراهی رنگی طولی می‌توانند در اطراف سوژه‌های عکس حاشیه‌ای رنگی به وجود آورند؛ قرمز، سبز، آبی و یا ترکیبی از این رنگ‌ها می‌توان در اطراف سوژه‌ها ظاهر شود. ابیراهی رنگی طولی با بستن دیافراگم به طور محسوسی کاهش می‌یابد. لنزهای پرایم سریع، به طور معمول برای LoCA مستعدتر هستند نسبت به سایر لنزها.

در عکس زیر ابیراهی رنگی طولی برای فواصل مختلف قابل مشاهده است.

ابیراهی رنگی چیست؟

به رنگ سبز در بالای عکس توجه کنید، در میانه عکس این رنگ خنثی می‌شود و سپس در قسمت پایین عکس که به دوربین نزدیک‌تر است تبدیل به بنفش می‌شود.

این نوع ابیراهی رنگی طولی حتی در لنزهای سطح بالا و گران قیمت، مانند نیکون 35mm f/1.4 G نیز وجود دارد. این نوع از LoCA / بوکه فرینجینگ می‌تواند در ویرایش عکس به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. برای مثال لایت روم ورژن 4.1 ابزاری به اسم De-Fringe tool دارد که اجازه می‌دهد با ابزارهای eye dropper در ماژول Lens Correction رنگ حاشیه ‏‏‏‏‏‏(fringe) که نیاز به اصلاح دارد را انتخاب کنیم با چنین ابزاری می‌توانیم این نوع فرینج را به طور کامل حذف کنیم، یا به طور قابل توجهی کاهش دهیم.

در اینجا مثال دیگری از ابیراهی طولی رنگی مشاهده می‌کنید. فرینج سبز و بنفش در دو طرف تنه و شاخه‌های درخت‌ها قابل روئت است.

ابیراهی رنگی چیست؟

عکس پایین در لایت روم قسمت Lens Correction تنها با یک کلیک اصلاح شده است. این کار در فتوشاپ نیز قابل انجام است، اما شامل مراحل بیشتری است.

ابیراهی رنگی چیست؟

ابیراهی رنگی عرضی ‏‏‏‏‏‏(جانبی)

ابیراهی رنگی عرضی با عنوان transverse chromatic aberration  نیز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ‌ها با طول موج‌های مختلف با یک زاویه وارد عدسی می‌شوند و در نقاط مختلف از سطح فوکوس متمرکز می‌شوند، این اتفاق در شکل زیر به تصویر کشیده شده است.

ابیراهی رنگی چیست؟

بر خلاف LoCA، ابیراهی رنگی عرضی هیچ گاه در مرکز عدسی به وجود نمی‌آید و فقط در گوشه‌ها در ناحیه‌هایی که کنتراست بالا دارند مشاهده می‌شود. فرینجینگ آبی و بنفش معمولا در بعضی از لنز‌های Fisheye، و لنزهای با کیفیت پایین وجود دارد. بر خلاف ابیراهی رنگی طولی، ابیراهی رنگی جانبی با بستن دیافراگم از بین نمی‌رود اما با نرم‌افزارهای ویرایش قابل حذف یا کاهش است.

در اینجا یک برش از گوشه عکسی گرفته شده با نیکون 35 میلی‌متر f/ 1.8 G را مشاهده می‌کنید که دارای مقدار قابل توجهی ابیراهی رنگی جانبی در گوشه‌ها است.

ابیراهی رنگی چیست؟

متاسفانه بسیاری از لنزها، هر دو نوع ابیراهیه طولی و جانبی را همزمان دارند. تنها راه گاهش این ابیراهی‌ها، بستن دریچه دیافراگم ‏‏‏‏‏‏(برای کاهش LoCA) و سپس اصلاح ابیراهی رنگی جانبی در نرم‌افزارهای لایت روم و فتوشاپ می‌باشد.

در حالی که بسیاری از سازندگان لنزهای مدرن تکنیک‌های خاصی، مانند استفاده از طرح‎‌های اپتیکی آکروماتیک ‏‏‏‏‏‏(بی‌رنگ) یا آپوکروماتیک، یا المان‌های ویژه‌ای با پراکندگی بسیار کم برای کاهش ابیراهی‌های رنگی به‌ کار می‌برند، اما مشکل ابیراهی رنگی همچنان در اکثر لنزهای پرایم و زوم وجود دارد. ما به عنوان عکاس فقط باید یاد بگیریم چگونه از آنها دوری کنیم. خبر خوب این که بسیاری از DSLRهای مدرن، تکنیک‌های ویژه پردازش داخلی را در خود گنجانده‌اند که ابیراهی‌های رنگی را کاهش می‌دهند یا حتی حذف می‌کنند و بسیاری از نرم‌افزارها نیز توانایی رفع ابراهی‌های رنگی را دارند.

اگر می‌خواهید درباره سایر ابیراهی‌ها بیشتر بدانید، فهرست ابیراهی‌هایی اپتیکی که قبلا در عکسانه به آنها پرداخته‌ایم در زیر آمده است.

ابیراهی کروی

ابیراهی کما

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی