عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

پرتره در لغت به معنی تصویر، نقاشی، مجسمه، پیکره و … است. یک پرتره ممکن است بخشی از یک مطالعه پزشکی یا بالینی باشد. اما بیشتر اوقات، پرتره‌ها برای مناسبت‌های خاص، مانند عروسی‌ها یا برنامه‌های مدرسه سفارش داده می‌شوند. پرتره‌ها می‌توانند برای اهداف بسیاری استفاده شوند، که در این مقاله به بررسی تعدادی از آنها می‌پردازم.

اما قبل از پرداختن به پرتره در عکاسی باید اشاره‌ای کنم به شروع آن در نقاشی که بیشتر افراد سرشناس و معروف پرتره‌های خود را در یک قاب بوم نقاشی می‌دیدند، در آن زمان افراد زمانی طولانی بدون کمترین حرکت باید می‌نشست و یا می‌ایستاد تا چهره و یا همان پرتره خود را بر روی بوم نقاشی ببینید.

جالب است بدانید اولین نمونه ضبط شده از سلف پرتره را یک شیمیدان جوان مقیم فیلادلفیا در سال ۱۸۳۹ گرفت، اسم این مرد جوان رابرت کورنلیوس ‏‏‏‏‏‏‏(Robert Cornelius) بود، در آن زمان تجهیزات عکاسی مثل حالا نبود و مسلما کسی نمی‌توانست با گرفتن گوشی هوشمند به سمت خودش، به آسانی عکسی از خود بگیرد، به همین خاطر او خیلی سریع در پوش لنز را برداشت و به سرعت در مقابل دوربین عکاسی قرار گرفت، یک دقیقه‌ای در مقابل دوربین ایستاد، تا عکسش ثبت شود. ‏‏‏‏‏‏‏(سلف پرتره رابرت در حال حاضر درکتابخانهDaguerreotype  نگهداری می‌شود.)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

بعد از انتشار عکس رابرت، در واقع هر فردی که مجهز به دوربین بود شروع به عکاسی پرتره از افراد متفاوت و با شخصیت‌های متفاوت کرد، در حال حاضر بعد از گذر زمان پرتره به چند دسته تقسیم شده است که هر فردی می‌تواند نسبت به علاقه خود آن‌ها را انتخاب کند. عکاسان پرتره اغلب در یک یا دو سبک تخصص دارند.

 در اینجا به بررسی 6 سبک مختلف عکاسی پرتره که شما باید بدانید می‌پردازم.

پرتره‌ زوج‌ها، خانوادگی و گروهی ‏‏‏‏‏‏‏(Couple, Family and Group Portrait)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

عکاسی پرتره همیشه مربوط به یک موضوع نیست. عکس زوج‌ها، خانواده‌ها و گروه‌های دیگر، در کنار هم هنوز پرتره هستند. پرتره‌های گروهی می‌تواند شامل ژانرهای دیگری نیز مانند عکاسی خیابانی و سبک زندگی باشد، که شامل دو یا چند موضوع می‌شود. عکاسی خانوادگی نمونه‌ای از پرتره‌های گروهی است. تصاویر بیش از یک نفر اغلب سخت‌تر از پرتره‌های یک فرد است، و در این پرتره‌های گروهی معمولا افراد توسط عکاس به صورت دقیق جانمایی می‌شوند.

سلف پرتره ‏‏‏‏‏‏‏(Self Portrait)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

تعریف ساده از سلف پرتره تصویری از خود است. سلفی نیز می‌تواند چنین توصیف شود. با این حال، تفاوت واضحی بین این دو وجود دارد. عکس‌های سلف پرتره با دقت ترکیب‌بندی شده‌اند، متفکرانه و به معنای ایجاد تصویری ماندگار از خود هستند. سلفی‌ها معمولاً به سرعت با دوربین گوشی‌های هوشمند گرفته می‌شوند و در صورت رضایت بخش نبودن سریع حذف می‌شوند. هدف اصلی این عکس‌ها بیشتر ارسال به رسانه‌های اجتماعی است تا توجه کسانی که فکر می‌کنیم تماشایمان می‌کنند، جلب شود.

پرتره‌های هنری، پر زرق و برق و فریبنده ‏‏‏‏‏‏‏(Glamor Portrait)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

در عکاسی پر زرق و برق همه چیز در راستای جذب زیبایی سوژه است. در نتیجه، این نوع عکاسی پرتره اغلب با برنامه‌ریزی کاملی در مورد مو، آرایش و یک ظاهر طراحی شده انجام می‌شود. عکاسی پرتره پر زرق و برق بر زیبایی یک فرد متمرکز است و همچنین به عنوان "زیبایی" شناخته می‌شود.

عکاسی پر زرق و برق، فریبنده و احساسی است. این عکاسی برای برجسته کردن زیبایی زن است، گاه با لباس زیر زنانه و گاه برهنه. عکاسی پر زرق و برق اغلب دارای یک احساس و نمایش مشابه است، که بیشتر بر اشخاص تاکید دارد، نه آنچه را که پوشیده‌اند.

Boudoir یک نوع مشابه اما نامشخص از عکاسی پرتره است. عکاسی پر زرق و برق اغلب در مکان‌های مختلف مثلا خارج از منزل یا استودیو صورت می‌گیرد. Boudoir همانطور که از نام آن پیداست در فضای خانه یا اتاق خواب عکاسی می‌شود.

پرتره‌های صاف و ساده ‏‏‏‏‏‏‏(Candid portrait)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

برخلاف سبک‌های پرتره سنتی‌تر، که افراد بی‌ریا نمایش داده نمی‌شوند، این نوع عکاسی پرتره بیشتر مربوط به گرفتن لحظات واقعی بین افراد است، بنابراین ممکن است خودتان را در تلاش برای قرار گرفتن در موقعیتی قرار دهید تا سوژه‌های شما کمتر از گرفتن عکسشان آگاه باشند. بهترین مثال، برای این سبک پرتره‌ها عکاسی خیابانی می‌باشد که بین عکاسان بسیار پرطرفدار است.

لحظه‌ها به سرعت در گذرند، اما عکاسی پرتره صادقانه لحظات خاصی را به یاد می‌آورد.

پرتره‌های پرسنلی ‏‏‏‏‏‏‏(Headshot Portrait)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

عکاسی‌های پرسنلی همیشه مورد تقاضا هستند و یک راه عالی برای داشتن مشتری ثابت. این عکس‌ها نه تنها برای اهداف اداری استفاده می‌شوند بلکه برای عکس‌های پروفایل شخصی، رسانه‌های اجتماعی نیز استفاده شوند.

اگرچه از عکس‌های پرسنلی اغلب برای اهداف اداری استفاده می شود، اما می‌توانید با تأکید بر حالت‌ها و چهره‌ها عکس‌هایی خلاقانه ثبت کنید. با این کار، می‌توانید ضمن داشتن عکس‌هایی حرفه‌ای، شخصیت منحصر به فرد سوژه خود را ثبت کنید.

پرتره حیوانات خانگی ‏‏‏‏‏‏‏(Pet Portraits)

عکاسی پرتره چیست؟ بررسی 6 سبک عکاسی پرتره

اخیرا، تقاضای عکاسی از حیوانات خانگی بسیار زیاد شده است. اگر با حیوانات رابطه خوبی دارید، این می‌تواند یک روش بسیار جذاب برای ثبت شخصیت حیوانات خانگی مشتری‌های شما باشد و ثبت این خاطرات برای آنها گنج بزرگی است. به علاوه، مردم عاشق به اشتراک گذاشتن عکس از حیوانات خانگی خود در رسانه‌های اجتماعی هستند، بنابراین به احتمال زیاد با ارائه این سبک عکاسی پرتره، چشم‌های زیادی را جلب کارهای خود خواهید کرد.

عکاسی پرتره یک ژانر متنوع عکاسی است. پرتره‌ها، افراد و شخصیت آن‌ها را ثبت می‌کنند. هر شخص متفاوت است به همین دلیل این سبک دارای سلیقه‌های مختلفی است. شناخت انواع مختلف عکاسی پرتره به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را متنوع کنید و خلاقیت خود را به عنوان یک عکاس گسترش دهید. سعی بر این داشته باشید که انواع مختلف عکاسی پرتره را امتحان کنید و مجموعه‌های بی نظیری از آنها بسازید. در آخر با شخصی که از او عکس می گیرید آشنا شوید! ببینید موضوع شما چه کسی است و کدام ژانر متناسب با شخصت او می‌باشد. در این حالت عکس‌های بهتری خواهید گرفت.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی