چرا باید با فرمت RAW عکاسی کنیم؟

چرا باید با فرمت RAW عکاسی کنیم؟

احتمالا تا به حال بارها شنیده‌اید که بهتر است با فرمت RAW عکاسی کنید. اما آیا علت این موضوع را می‌دانید؟

اول از همه

RAW چیست؟

RAW یکی از رایج‌ترین فرمت‌های ذخیره سازی در اکثر دوربین‌های دیجیتال است، که تمام اطلاعات به دست آمده از طریق سنسور دوربین را ثبت می‌کند. ‏‏‏(ذخیره سازی در دوربین‌ها انواع متفاوتی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها به فرمت JPEG و RAW اشاره کرد.) اجازه دهید با هم به این موضوع نگاهی دقیق‌‌تر بیندازیم.

سنسور دوربین‌ها هنگام ذخیره سازی تصاویر با فرمت JPEG / TIFF حداکثر از ۸ بیت رنگی استفاده می‌کنند، که به این معناست از رنگ‌هایی با 256 ‏‏‏(0 تا 255) سطح روشنایی مختلف در سه رنگ آبی، سبز و قرمز ایجاد می‌شوند بهره می‌برند که حاوی حداکثر 16 میلیون رنگ است. اما اکثر دوربین دیجیتال امروزی و حتی تعداد محدودی از دوربین‌های کامپکت قادر به استفاده از ۱۲ تا ۱۴ بیت رنگی یعنی 68 میلیارد رنگ در فایل‌های 12 بیتی و به طور حیرت‌انگیزی 4.3 تریلیون رنگ در فایل‌های 14 بیتی هستند، که همین امر باعث می‌شود توانایی استفاده از ۴۰۹۶ ضربدر ۴۰۹۶ ضربدر ۴۰۹۶ رنگ مختلف در تصاویر RAW وجود داشته باشد.

در عکاسی با فرمت RAW به این دلیل که الگوریتم‌ها مختلف برای کاهش حجم و فشرده سازی تصویر استفاده نمی‌شود، به عکاس این امکان را می‌دهد تا در هنگام ویرایش عکس کنترل بیشتری بر تصویر داشت باشد. اما در ذخیره سازی تصاویر به صورت JPEG  چند مرحله تنظیم و فشرده سازی بر روی تصاویر انجام می‌شود که این امر باعث محدود شدن عملکرد در هنگام ویرایش عکس می‌شود.

مزایای عکاسی با فرمت RAW

دسترسی به بیشترین جزئیات:

از آنجایی که در عکاسی با فرمت RAW هیچ گونه تغییری در اطلاعات عکس ثبت شده ایجاد نمی‌شود، نه نتها امکان دسترسی به بهترین کیفیت فایل ایجاد می‌شود، بلکه به علت داده‌های بیشتر تصویر، عکس در هنگام ویرایش انعطاف پذیری بیشتری دارد. ‏‏‏(به طور متوسط، یک فایل JEPG در هر عکس 4 تا 6 مگ است. اما همان عکس در همان دوربین با ضریب 14 بیتی 30-25 مگابایت است، چیزی حدود 5 برابر بزرگتر.) پس شما جزئیات بسیار بیشتری را در یک تصویر RAW به دست می‌آورید، به این معنی که در شرایط نامناسب نوری شما می‌توانید عکسی بگیرید که قابل استفاده باشد.

 نکته: توجه داشته باشید همه دوربین‌ها به صورت پیش فرض در حالت RAW عکاسی می‌کنند. بله، این واقعیت دارد. تفاوت اینجاست که وقتی با فرمت JPEG عکاسی می‌کنید، دوربین پردازش خودش را برای تبدیل RAW به JPEG انجام می‌دهد.

تغییر تراز سفیدی ‏‏‏(White Balance)

انواع مختلف نور ‏‏‏(مانند نور خورشید، لامپ‌های فلورسنت یا فلاش دوربین) بر چگونگی نمایش رنگ‌ها در ثبت تصویر اثر می‌گذارند. مغز ما از این تفاوت‌ها آگاه است و درک ما را از رنگ‌های اطراف به همین ترتیب تنظیم می‌کند، اما دوربین همیشه نمی‌داند که در این شرایط چه باید بکند. در عکاسی با فرمت JPEG که بیشتر داده‌هایی که برای یک عکس غیر ضروری به نظر می‌رسند را حذف می‌کند، می‌تواند تغییر تراز سفیدی در نرم‌افزار کمی مشکل شود. اما در فرمت RAW تراز سفید را می‌توان به راحتی متناسب با عکس تنظیم کرد، زیرا تمام داده‌ها ذخیره شده‌اند. به مثال زیر توجه کنید که با چند تغییر کوچک  از جمله تراز سفیدی عکس به تصویری دلپذیرتر تبدیل شده.

تغییر نوردهی

عکاسی با فرمت RAW نه تنها این امکان را می‌دهد که رنگ‌هایی را که ثبت شده بهتر تغییر دهیم، بلکه می‌توان رنگ‌هایی که ثبت نشده را هم تنظیم کرد. هنگامی که یک عکس JPEG خیلی روشن یا خیلی تاریک است ‏‏‏(یعنی بیش از اندازه نوردهی شده یا کمتر) چیز زیادی در فایل عکس برای تغییر وجود ندارد. این روزها دوربین‌ها انواع و اقسام روش‌ها را برای کمک به ما برای گرفتن عکس‌هایی با کیفیت عالی را به وجود آورده‌اند. اما همیشه همه چیز درست پیش نمی‌رود و ممکن است بعد از برگشتن به خانه متوجه شوید برخی از با ارزش ترین عکس‌های شما زیادی تاریک یا روشن شده‌اند. از آنجا که هنگام عکاسی با فرمت RAW تمام داده‌ها را حفظ می‌کنید، می‌توانید، شانس زیادی برای بازیابی و بهبود عکس‌ها داشته باشید.

چرا باید با فرمت RAW عکاسی کنیم؟

چرا باید با فرمت RAW عکاسی کنیم؟

تنظیمات رنگ

دلیل دیگر من در عکاسی با فرمت RAW این است که من اغلب دوست دارم در عکس‌ها تنظیمات مربوط به رنگ‌های خاص را انجام دهم. همان طور که در بالا توضیح دادم عکس‌های JPEG حداکثر از ۸ بیت رنگی استفاده می‌کنند، که از 0 تا 255 سطح روشنایی مختلف بهره می‌برند، از طرف دیگر عکس‌های RAW بسته به 12 یا 14 بیتی بودن از 4069 یا 16384 سطح روشنایی بهره می‌برد. از این اعداد به راحتی می‌توان متوجه شد که عکاسی با فرمت RAW اطلاعات بیشتری را برای کار ما ارائه می‌دهند، که ما در هنگام ویرایش رنگ‌ها انعطاف پذیری بسیار بیشتری داریم.

چرا باید با فرمت RAW عکاسی کنیم؟

چرا باید با فرمت RAW عکاسی کنیم؟

به عکس بالا نگاه کنید. در این عکس از چند عنصر راضی نبودم. چشم‌های سوژه خیلی تیره بود و رنگ‌ها آنچنان که ترجیح می‌دادم پر جنب و جوش نبود. خوشبختانه فرمت RAW این امکان را داد که بتوانم تصویر را آن گونه که می‌خواهم ویرایش کنم. فرمت RAW امکان دسترسی به داده‌های رنگ اصلی را فراهم می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر روی محصول نهایی داشته باشید.

با هم در بالا دیدیم که مزیت‌های زیادی برای عکاسی با فرمت RAW وجود دارد. فایل‌های RAW در تمام تنظیمات مورد نیاز انعطاف‌پذیری بالا‌تری به شما می‌دهند. اگر شما فردی هستید که به دلایلی با فرمت RAW عکاسی نمی‌کنید، در اینجا مواردی وجود که عکاسی با فرمت RAW را در اولویت قرار می‌دهد:

  • در مواقعی که محدوده دینامیکی بزرگ است، شدت نور تفاوت زیادی در قسمت‌های مختلف صحنه دارد، که باعث می‌شود تیرگی‌ها تیره‌تر، و روشنایی‌ها روشن‌تر شود، بازیابی جزئیات عکس در این مواقع در صورت عکاسی با فرمت JPEG غیر ممکن است. در این شرایط حتما RAW عکاسی کنید.
  • اگر در هنگام عکاسی از تراز سفیدی مطمئن نیستید و به دنبال ایجاد تغییراتی در صورت نیاز برای تنظیم تراز سفیدی هنگام پردازش هستید، حتما در حالت RAW عکاسی کنید.
  • اگر قصد این را دارید که عکس‌های خود را خیلی بزرگ چاپ کنید پس به خروجی با کیفیت بالا نیاز دارید، که در آن رنگ‌ها و دامنه دینامیکی و غیره مشکلی نداشته باشد، پس به فرمت RAW نیاز دارید.
  • همچنین اگر قصد دارید بسیاری از ویرایش‌ها و پردازش‌های سنگین را بر روی تصاویر خود انجام دهید، توصیه می‌کنم با فرمت RAW عکاسی کنید، زیرا نمی‌توانید پردازش‌های سنگین را با عکس‌های فشرده شده JPEG انجام دهید.

معایب عکاسی با فرمت RAW

حجم فایل‌ها

فایل‌های RAW به طور قابل توجهی بزرگ‌تر از فایل‌های JPEG هستند، گاهی اوقات 2 تا 3 برابر بزرگتر. این بدان معناست که فایل‌های کمتری را روی کارت‌های حافظه و هارد دیسک خود می‌توانید جای دهید. به یاد داشته باشید که هزینه برای ذخیره‌سازی، هزینه برای فایل‌های با کیفیت بالا است.

raw

 همچین این بالا بودن حجم فایل‌های RAW باعث می‌شود بافر دوربین سریع‌تر پر شود، و نیازمند زمان باشد تا دوربین اطلاعات را بر روی کارت حافظه ذخیره کند. اما با استفاده از کارت‌های حافظه سریع و استفاده از دوربین‌ها با بافر بالا می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

نمایش دادن

برای مشاهده فایل RAW در سیستم عامل‌های مختلف نیاز به نصب نرم افزاری مانند Camera Codec Pack و یا نصب برنامه‌های دیگر مانند  ACD SEE، Adobe Photoshop، Capture One، Paint Shop Pro، Picasa  و … وجود دارد. اما فایل‌ها با پسوند jpg و tiff تقریباً در اکثر سیستم‌ها قابل مشاهده هستند.

امیدوارم این مقاله دیده خوبی به شما داده باشد که بتوانید انتخاب کنید که در دنیای JPEG می‌مانید یا به دنیای RAW مهاجرت می‌کنید. از آزمایش کردن نترسید و فرمت RAW را امتحان کنید.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی