آشنایی با سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال

آشانی با سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال

پیش از این درباره چگونگی کنترل دریچه دیافراگم و تاثیرات آن بر عکس صحبت کردم. در این مقاله به یکی دیگر از سه اصل اساسی مثلث نوردهی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(سرعت شاتر، دریچه دیافراگم، ISO)، سرعت شاتر می‌پردازم.

شاتر چیست؟

شاتر به کرکره یا پرده متحرکی گفته می‌شود که در مقابل سطح حساس به نور ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(سنسور یا فیلم) قرار دارد، که با مشخص کردن میزان نوردهی این پرده کنار رفته ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(باز شده) و اجازه دریافت نور به سطح حساس به نور در زمان مشخص شده را می‌دهد. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(مکانیزم پرده شاتر به دو نوع مکانیکی و الکترونیکی می‌باشد که در مقاله‌ای جدا به توضیح آنها می‌پردازم.)

آشانی با سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال

سرعت شاتر چیست؟

به زبان ساده به مدت زمان باز و بسته شدن پرده شاتر، سرعت شاتر گفته می‌شود. به زبان دیگر می‌توان گفت مدت زمانی که سنسور یا فیلم برای ثبت صحنه‌ نیاز دارد.

اجازه دهید بحث "سرعت شاتر" را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم کنیم تا به عکاسان کمک کند درک بهتری از آن داشته باشند:

  • سرعت شاتر با واحد ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. یا در بسیاری از موارد کسری از ثانیه و هرچه عدد مخرج بزرگ‌تر باشد، سرعت شاتر نیز سریع‌تر می‌شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(1/1000 ثانیه بسیار سریع‌تر از 1/30 ثانیه است.)
  • عکاسان در بیشتر موارد از سرعت شاتر 1/30 یا بیشتر استفاده می‌کنند. این بدان معناست که در سرعت شاترهای پایین‌تر بدون استفاده از لرزش‌گیر دوربین یا لنز ممکن است عکاسی دشوار شود، و باعث ایجاد تاری در عکس‌ها گردد.
  • اگر از سرعت شاترهای پایین ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(هر مقداری کمتر از 1/30 ثانیه) استفاده می‌کنید، لازم است از سه‌پایه یا تثبیت کننده‌های تصویر در لنز و بدنه دوربین استفاده کنید.
  • سرعت شاترهای دوربین شما معمولا با هر تغییر تقریبا دو برابر می‌شوند. بنابراین شما این گزینه‌ها را برای سرعت شاتر در اختیار دارید: 1/8، 1/15، 1/30، 1/60، 1/125، 1/500...
  • هنگام انتخاب سرعت شاتر برای ثبت تصویر، همیشه باید از خود بپرسید، که چگونه می‌خواهید المان‌های در حال حرکت را ثبت کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید حرکت‌ها را ثابت ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Freeze) کنید یا به آنها اجازه دهید در حین حرکت تار ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Blur) شوند و احساس حرکت را به عکس ایجاد کنند.
  • برای ثابت کردن حرکت در یک عکس ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(مانند عکس‌های زیر پرنده و موج سوار) شما به سرعت شاترهای بالاتر نیاز دارید و اگر می‌خواهید حرکت محو ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(تار) شود نیاز به سرعت شاترهای پایین‌تر دارید. انتخاب سرعت شاتر به سرعت سوژه و میزان محوشدگی مد نظر شما بستگی دارد.

introduction-to-shutter-speed

introduction-to-shutter-speed

در تصویر پرنده در بالا سرعت شاتر 1/1000 ثانیه بوده است، این بدین معناست که علیرغم بال زدن‎‌های سریع پرنده آنها در کسری از ثانیه ثابت شده‌اند. و یا در عکس زیر که با سرعت 1/4000 ثانیه گرفته شده موج سوار و قطره‌های آب به طور واضح ثبت شده‌اند.

حرکت و محوشدگی همیشه بد نیست

مواقعی است که حرکت خوب است. به عنوان مثال وقتی از یک آبشار یا رودخانه عکاسی می‌کنید و می‌خواهید حرکت آب را نشان دهید، یا وقتی که از یک ماشین مسابقه‌ای عکاسی می‌کنید و می‌خواهید به آن احساس سرعت ببخشید و یا حتی زمانی که در حال گرفتن عکس از ستارگان هستید و می‌خواهید حرکت ستاره‌ها را در مدت زمان طولانی نشان دهید، به سرعت شاترهای پایین نیاز دارید. در تمام این موارد شما نیاز به استفاده از سه‌پایه دارید تا مانع از حرکت دوربین و اضافه کردن نوعی دیگر از محوشدگی و خراب شدن عکس شوید.

برای مثال تصویر زیر با سرعت شاتر 1/3 ثانیه گرفته شده و حرکت در آب دریا به بیننده القا می‌شود.

introduction-to-shutter-speed

عکس زیر با سرعت شاتر 1 ثانیه در ایستگاه مترو گرفته شده است و حرکت قطارها به زیبایی در هر دو طرف سوژه محو شده است.

introduction-to-shutter-speed

فاصله کانونی و سرعت شاتر

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، فاصله کانونی لنز مورد استفاده است. لنزها با فاصله کانونی بلندتر میزان لرزش در دوربین را بیشتر می‌کنند پس شما باید سرعت شاترهای بالاتری را انتخاب کنید. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(مگر این که از سه‌پایه استفاده کنید، البته لرزش‌گیر لنز و بدنه هم کمک بسزایی می‌کنند.)

قانون

برای استفاده از لنز با فاصله کانونی بلند در مواقعی که از سه‌پایه و لرزش‌گیر استفاده نمی‌کنید، انتخاب سرعت شاتر با مخرج بزرگتر از فاصله کانونی لازم است. به عنوان مثال: اگر از لنز 200 میلی‌متر استفاده می‌کنید، با سرعت شاتر 1/250 ثانیه شروع به عکاسی کنید.

نتیجه‌گیری

به یاد داشته باشید که تغییر دادن سرعت شاتر به صورت جدا از دو عنصر دیگر ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(دیافراگم، ISO) برای رسیدن به نوردهی درست واقعا ایده خوبی نیست. با تغییر سرعت شاتر، برای جبران کم یا زیاد بودن نور باید یکی دیگر از دو عنصر را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر سرعت شاتر خود را یک استاپ افزایش دهید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(از 1/125 به 1/250) زمان نوردهی را تقریبا به نصف کاهش داده‌اید، برای جبران این امر نیاز به بازترکردن دریچه دیافراگم ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(برای مثال از f/16 به f/11)، یا تغییر عدد ISO ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(برای مثال از 100 به 400) دارید.

امیدوارم این مقدمه در مورد سرعت شاتر برای شما مفید بوده باشد و توصیه می‌کنم کمی وقت بگذارید و در مورد دو عنصر دیگر مثلث نوردهی دیافراگم و ISO مطالعه و اطلاعاتی کسب کنید.

مطالب پیشنهادی