مقایسه Nikon D6 و Canon 1DX Mark iii

مقایسه  Nikon D6 و Canon 1DX iii

حال که دوربین نیکون D6 به طور رسمی معرفی شده است زمان مناسبی می‌باشد که نگاهی داشته باشیم به رقیب اصلی این دوربین یعنی کانن 1DX Mark iii و آنها را با هم مقایسه کنیم. هر دو دوربین برای عکاسان حرفه‌ای حیات‌وحش و ورزشی طراحی شده‌اند و هر یک مخاطبان خاص خود را دارند. بنابراین واقعا جای سوال نیست که کدام یک از دوربین‌ها بهتر است، چون عکاسان از هر دو طرف احتمالا برند مورد علاقه خود را تغییر نمی‌دهند.

با در نظر گرفتن این نکات، اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به مشخصات اصلی این دو دوربین بیندازیم و آنها را با هم مقایسه کنیم.

مقایسه  Nikon D6 و Canon 1DX iii

در ابتدا ظاهر و ارگونومی این دو دوربین را با هم مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه طراحی و ارگونومی Nikon D6 و Canon 1DX Mark iii

واضح است که ظاهر و ارگونومی این دو دوربین بسیار متفاوت است، و به طور خاص متناسب با کاربران خود طراحی شده‌اند. هر دو دوربین ظاهر بسیار خوش‌فرم و گریپی خوش‌دست دارند. با وجود ارگونومی کاملا متفاوت تجربه عکاسی با هر دو دوربین فوق‌العاده است.

کانن همیشه در دوربین‌های DSLR برتر خود از دکمه چرخشی استفاده کرده و این روند را در 1DX Mark iii ادامه داده است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید قسمت پشتی هر دو دوربین نیکون و کانن نمایش داده شده است، در کانن دکمه چرخشی بزرگ است و کار کردن با آن با دستکش بسیار راحت است.

مقایسه  Nikon D6 و Canon 1DX iii

همچنین جوی‌استیک کانن نسبت به نیکون بزرگتر می‌باشد، البته استفاده از جوی استیک نیکون با دستکش نیز سخت نیست. بنابراین جوی‌استیک بزرگ‌تر لزوما به این معنا نیست که عکاسی کارآمدتر یا راحت می‌شود. چیدمان دکمه‌ها در این دو دوربین بسیار متفاوت است در نیکون بیشتر دکمه‌ها در سمت چپ قرار دارد، در حالی که در کانن تعداد بیشتری از دکمه‌ها سمت راست می‌باشد. همچنین در بالای این دوربین‌ها تفاوت‌های کاربری و ارگونومی وجود دارد. در حالی که نیکون از سه دکمه و صفحه مدرج چرخشی برای تغییر بین حالت‌های مختلف عکاسی و تنظیمات دیگر استفاده می‌کند، کانن با استفاده از دکمه‌ها و کلید چرخشی این کار را انجام می‌دهد.

مقایسه  Nikon D6 و Canon 1DX iii

به طور کلی، همان طور که قبلا اشاره شد، هر دو دوربین طراحی و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند.

مقاسیه مشخصات فنی

 نگاهی بیندازیم به جدول مقایسه این دو دوربین 

مقایسه  Nikon D6 و Canon 1DX iii

در حالی که سنسور هر دو دوربین بسیار به هم شبیه است، اما واضح است کانن بر روی کاغذ، به طور کلی، مشخصات بهتری دارد، به خصوص می‌توان به سرعت عکسبرداری پیاپی، حجم بافر، فوکوس خودکار و توانایی فیلم‌برداری این دوربین اشاره کرد. این دوربین با سرعت عکسبرداری 16 فریم بر ثانیه خود که می‌تواند به 20 فریم بر ثانیه در هنگام عکسبرداری در حالت نمایش زنده افزایش یابد و با قدرت بافر عملا نامحدود 1000 عکس ‏‏‏‏‏‏(Raw + JPEG)، عکاسی پیاپی بی وقفه ادامه خواهد داشت. اگر چه سرعت بافر نیکون به 200 عکس محدود است، اما با استفاده از کارت‌های CFexpress، احتمالا مشکلی پیش نخواهد آمد.

سیستم فوکوس اتوماتیک هر دو دوربین فوق‌العاده خوب هستند. اما در حالت نمایش زنده کانن 1DX Mark iii از نیکون D6 عملکرد بهتری دارد. کانن با سیستم Sport Dual Pixel و قابلیت فوکوس اتوماتیک تشخیص فازی، قادر به ردیابی دقیق سوژه‌ها و ارائه عملکرد فوکوس خودکار بسیار دقیق چشم است. متاسفانه نیکون D6 هنوز متکی به فوکوس خودکار تشخیص کنتراست است، که در مقایسه با کانن بسیار کند است. این ممکن است برای اکثر انواع عکاسی‌های اکشن مشکلی بزرگی نباشد، اما برای کارهای فیلمبرداری و عکاسی پرتره کانن 1DX Mark iii قطعا حاشیه رقابتی را حفظ می‌کند.

در فیلمبرداری، کانن 1DX Mark iii یک دوربین باورنکردنی است، به طوری که نیکون D6 نمی‌تواند با آن رقابت کند. نیکون قابلیت فیلمبرداری محدود به 4K  30p و خروجی 8 بیتی 4:2:2 از پورت HDMI حفظ کرده، در حالی که کانن 1DX Mark iii می‌تواند ویدیوی 5.5K 60p را با فرمت خام در کارت حافظه ذخیره کند. این ویژگی‌ها در ترکیب با Dual Pixel CMOS AF، کانن 1DX را به یکی از بهترین دوربین‌های فیلمبرداری موجود در بازار کرده است. نمی‌دانم چرا نیکون تصمیم گرفت ویژگی‌های فیلمبرداری D6 را محدود کند، در حالی که فناوری تشخیص فازی AF و 4K Raw را در Z6 دارد.

به نظر می‌رسد که نیکون در مقابل رقیب اصلی خود چند امتیاز را از دست داد. ممکن است این اختلاف برای اکثر هواداران نیکون آنچنان مهم نباشد.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی