عکس‌های با کیفیت‌تر با استفاده از Long Exposure Noise Reduction

عکس‌های با کیفیت‌تر با استفاده از Long Exposure Noise Reduction

عکس‌های با کیفیت‌تر با استفاده از Long Exposure Noise Reduction

در گذر زمان، در همه دوربین‌های دیجیتال Hot Pixel و Stuck Pixel به وجود می‌آید و این پیکسل‌ها دیگر به درستی کار نمی‌کنند. این پیکسل‌ها معمولا در عکس قابل مشاهده نیستند، اما وقتی برای عکس خود از نوردهی طولانی استفاده می‌کنید آنها بیشتر و بیشتر قابل روئت می‌شوند. آسان‌ترین راه برای برطرف کردن Hot پیکسل‌ها استفاده از گذینه‌ای در منوی دوربین است که Long Exposure Noise Reduction نامیده می‌شود. در ادامه این مطلب به جای Long Exposure Noise Reduction به اختصار از LENR استفاده می‌کنم.

Hot پیکسل چیست؟

Hot پیکسل‌ها، پیکسل‌های رنگی و روشنی در عکس هستند که با سایر قسمت‌های عکس همخوانی ندارند. به طور معمول این پیکسل‌ها قابل مشاهده نیستند مگر این که عکس را بر روی کامپیوتر با بزرگنمایی 100% مشاهده کنید. در بزرگنمایی این پیکسل‌ها به شکل + کوچکی دیده می‌شوند که در مرکز درخشان‌تر هستند.

Hot پیکسل چیست؟ پیکسل سبز-آبی در این عکس به وضوح دیده می‌شود، Hot پیکسل‌های دیگری نیز در این عکس مشاهده می‌شود.

بیشتر نرم‌افزارهای ویرایش، مانند لایت‌روم، این پیکسل‌ها را پیدا و حذف می‌کنند. Hot پیکسل‌ها به طور مشخص در نوردهی طولانی و عکس‌های گرفته شده با ISO بالا قابل روئت هستند.

نویز حرارتی چیست؟

نویز حرارتی گونه‌ای از نویز در عکس است که با گرم‌تر شدن سنسور دوربین افزایش می‌یابد. این اتفاق معمولا در نوردهی‌های طولانی رخ می‌دهد، زیرا هرچه سنسور دوربین طولانی‌تر روشن بماند، داغ‌تر و داغ‌تر می‌شود.

احتمالا شما هم متوجه شده‌اید که عکس‌های گرفته شده در هوای سرد نسبت به هوای گرم نویز کمتری دارند. به همین دلیل، عکاسانی که به طور تخصصی عکاسی نجومی انجام می‌دهند دوربین‌های دارای فن خریداری و یا از تجهیزاتی با مایع خنک کننده که به پشت دوربین وصل می‌شود استفاده می‌کنند. این کار به سادگی کیفیت عکس را افزایش می‌دهد.

Long Exposure Noise Reduction چیست؟

LENR تنظیماتی در دوربین است که باعث می‌شود دو عکس، یکی پس از دیگری گرفته ‌شود. عکس اول، یک عکس معمولی از صحنه می‌باشد، در حالی که عکس دوم به عنوان Dark Frame شناخته می‌شود. زیرا شاتر دوربین در هنگام نوردهی بسته است. Dark Frame قسمت مهمی از این فرآیند است، زیرا فقط شامل نویزها و Hot پیکسل‌های عکس می‌باشد. پس از گرفته شدن این دو عکس دوربین به طور خودکار عکس دوم را از عکس اول کم می‌کند و به ای ترتیب نویز و به خصوص Hot پیکسل‌ها در عکس اول کاهش می‌یابد.

Long Exposure Noise Reduction چیست؟ این عکس با 4 دقیقه نوردهی گرفته شده است. این زمان به اندازه کافی طولانی می‌باشد که استفاده از LENR، تفاوت چشگمیری در حذف Hot پیکسل‌ها ایجاد کند.

چگونه از Long Exposure Noise Reduction استفاده کنیم؟

LENR یکی از گذینه‌های منو در اکثر دوربین‌های امروزی می‌باشد و تنظیم آن بسیار آسان است. در نیکون، کانن و سونی این گذینه در Shooting Menu قرار دارد. توجه داشته باشید اگر زمان نوردهی کوتاه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏( معمولا کمتر از 1 ثانیه) باشد دوربین شما از LENR استفاده نمی‌کند. در واقع این نکته خوبی است، یعنی شما می‌توانید گذینه LENR را اگر بخواهید همیشه روشن نگه دارید و اگر نوردهی کوتاه باشد هیچ اثری نخواهد داشت.

اشکالات Long Exposure Noise Reduction ؟

بزرگ‌ترین مشکل استفاده از LENR این است که زمان گرفتن هر عکس دو برابر می‌شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(البته با این فرض که زمان نوردهی بیشتر از یک ثانیه باشد). البته این اتفاق دور از انتظار نیست زیرا LENR با گرفتن دو عکس پشت سر هم عمل می‌کند، عکس دوم یک Dark Frame است که همان سرعت شاتر عکس اول گرفته می‌شود. بنابراین، اگر زمان شما برای عکاسی محدود است استفاده از LENR گذینه مناسبی نیست. همچنین برای نوردهی‌های بسیار طولانی در حالت Bulb نیز مناسب نیست. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(متاسفانه این نوردهی‌های بسیار طولانی هستند که بیشترین سود را از LENR می‌برند.)

Long Exposure Noise Reduction چیست؟ مدت زمان نوردهی برای این عکس که از ترکیب دو عکس ساخته شده است 14 دقیقه بوده است. از یک سو استفاده از LENR راه حل بسیار خوبی برای کاهش نویز است اما از سوی دیگر زمان زیادی لازم دارد. برای این عکس حدود 30 دقیقه زمان صرف شده است.

همچنین استفاده LENR برای ساخت تایم‌لپس مناسب نیست. فوکوس استکینگ یکی دیگر از مواردی است که نباید از این گذینه استفاده کرد. مورد دیگری که نباید در هنگام عکاسی از LENR استفاده کنیم عکاسی از اجسام در حرکت است.

کیفیت عکس

به جز مشکلاتی در بالا به آنها اشاره شد، دلایل خوبی برای استفاده از LENR در عکاسی وجود دارد. به عکس‌های زیر توجه کنید. 

Long Exposure Noise Reduction چیست؟

بدون استفاده از LENR گرفته شده، در حالی که برای عکس دوم این گذینه فعال بوده است.

Long Exposure Noise Reduction چیست؟

همان طور که مشاهده می‌کنید، در این موارد LENR بسیار مهم است اما به هر حال زمان عکاسی در چنین عکسی 12 دقیقه می‌باشد. در سرعت شاتر‌های بالاتر، تغییرات کمتر و کمتر می‌شود. عکس زیر همان صحنه قبل است با دو زمان نوردهی 2 دقیقه‌‌ای تفاوت در این دو عکس چندان قابل توجه نیست.

خودتان Dark Frame بگیرید

در بعضی از گونه‌های عکاسی، مانند عکاسی نجومی مزایای LENR به سختی قابل چشم پوشی است. اما مشکلات آن نیز می‌تواند بزرگتر باشد. برای مثال، شما می‌خواهید عکس‌هایی برای ساخت رد ستارگان در تمام طول شب بگیرید، کاهش نویز و Hot پیکسل‌ها بسیار ایده‌ال است، اما فواصل ایجاد شده برای گرفتن Dark Frame برای هر عکس، رد ستارگان را به نقاط ستاره‌ای تبدیل می‌کند، در این شرایط چه کاری می‌توان انجام داد؟

Long Exposure Noise Reduction چیست؟Copyright © Václav Bacovský

یک راه حل ساده این است که خودتان Dark Frame را بگیرید. هیچ قانونی نیست که حتما دوربین باید این کار را انجام دهد، و از آنجایی که Hot پیکسل‌ها همیشه در یک جا قرار دارند، یک Dark Frame برای حذف نویز در همه عکس‌ها کافی است. اما این روش هم نمی‌تواند همه انواع نویز را حذف کند. دمای محیط، دمای سنسور دوربین و زمان نوردهی همگی بر آشکار شدن Hot  پیکسل‌ها و نویز حرارتی اثر دارند. در واقع عکاسان نجومی تلاش زیادی می‌کنند که Dark Frame خیلی خوبی داشته باشند.

برای عکاسی Day to Day، گرفتن یک Dark Frame بعد از گرفتن همه عکس‌ها کافی است، سپس برای حذف Hot پیکسل‌ها این Dark Frame را از تک تک عکس‌ها کم کنید.

برای گرفتن Dark Frame به صورت دستی درپوش لنز را ببندید و با همان ISO و زمان نوردهی عکس‌های قبلی، یک عکس بگیرید. سپس در فتوشاپ، لایه Dark Frame را بر روی عکس اصلی قرار دهید و Blend mode را به Subtract تغییر دهید. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(روش‌های بهتری نیز وجود دارد که در نرم‌افزارهای خاصی به غیر از فتوشاپ یافت می‌شوند.)

کم کردن دارک فریم به طور دستی قسمتی از یک تکنیک پیشرفته است، اما فقط برای کاربردهای خواص و پیشرفته مانند عکاسی نجومی مناسب است. در حالت عمومی، گذینه LENR در دوربین مناسب‌ترین راه برای رسیدن به نتیجه مشابه می‌باشد.

امیدوارم این مطلب درباره Long Exposure Noise Reduction برای شما مفید باشد. این تکنیکی نیست که شما همیشه بخواهید از آن استفاده کنید، اما در مواردی خاص می‌تواند بسیار مفید باشد.

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی