آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو (Slideshow) در لایت‌روم

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو (Slideshow) در لایت‌روم

یکی از ویژگی‌های لایت‌روم این است که می‌توانید به وسیله آن اسلایدشو بسازید. همچنین می‌توانید به اسلایدشو موسیقی و نوشتار اضافه کنید. بنابراین لایت‌روم این امکان را به شما می‌دهد که کارهای خود را به شکلی جذاب به نمایش بگذارید. اسلایدشو ساخته شده در لایت‌روم را می‌توان به صورت ویدیو ذخیره کرد و در وب‌سایت و یا شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

گام اول: انتخاب عکس برای اسلایدشو

روش‌های زیادی برای انتخاب عکس برای اسلایدشو در لایت‌روم وجود دارد، اما استفاده از کتابخانه ‏‏‏‏‏(Library) آسان‌ترین روش است.

عکس‌های مورد نظر خود را در Grid View، با نگه داشتن کلید Ctrl یا Cmd انتخاب کنید. می‌توانید عکس‌های انتخاب شده را در New Collection یا Quick Collection اضافه کنید.

من ترجیح می‌دهم عکس‌ها را در Quick Collection اضافه کنم زیرا بسیار آسان‌تر است. برای این کار کافی است پس از انتخاب عکس‌ها، فقط کلید B را فشار دهید تا عکس‌ها به Quick Collection اضافه شوند. پس از این که مرحله انتخاب عکس‌ها به پایان رسید از عکس‌های موجود در Quick Collection یک New Collection بسازید.

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

برای انجام این مرحله، همه عکس‌های موجود در Quick Collection را انتخاب کنید، کلید ctrl+n ‏‏‏‏‏(cmd+n) را فشار دهید تا New Collection ساخته شود. برای کالکشن ایجاد شده یک نام انتخاب کنید. این کالکشن جدید به پنل Collection در قسمت سمت چپ اضافه می‌شود.

گام دوم: مرتب کردن عکس‌ها

عکس‌ها را به ترتیبی که می‌خواهید در اسلایدشو نمایش داده شوند مرتب کنید. این یک مرحله کلیدی در ساخت اسلایدشو است، زیرا قرار دادن درست عکس‌ها می‌تواند توجه بیننده را جلب کند و او را برای تماشای کامل اسلایدشو نگه دارد. اگر عکس‌ها به صورت تصادفی قرار گیرند و برای ترتیب چیدمان آنها فکر نشده باشد، اسلایدشو انسجام نخواهد داشت. توالی درست عکس‌ها، حس خوبی را به بیننده منتقل می‌کند. بنابراین در چیدمان عکس‌ها به ترکیب‌بندی، رنگ و معنی آنها توجه کنید. سعی کنید عکس‌های شبیه به هم را کنار هم قرار دهید و یا اگر عکس‌ها توالی زمانی دارند حتما به آن توجه کنید. هکچنین داستانی که اسلایدشو قرار است روایت کند بسیار مهم است و حتما باید آن را در نظر داشت. برای مرتب کردن عکس‌ها در Grid View، آنها را بگیرید و جابه‌جا کنید ‏‏‏‏‏(drag and drop).

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

گام سوم: ساخت اسلایدشو

وقتی عکس‌ها را مرتب کردید بر روی گزینه اسلایدشو در منوی بالا کلیک کنید. در این حالت ماژول اسلایدشو در لایت‌روم باز می‌شود. این ماژول پنل‌های مختلفی در سمت چپ و راست دارد. اگر آنها را ندیدید کلیدهای F7 و F8 را فشار دهید تا پنل‌ها نمایش داده شوند.

بر روی گزینه Create Saved Slideshow در قسمت بالا سمت راست پنل کلیک کنید. حال نامی برای اسلایدشو خود انتخاب کنید و بر روی Create کلیک کنید. وقتی اسلایدشو را در لایت‌روم می‌سازید، همه تغییرات به طور خودکار ذخیره می‌شود.

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

گام چهارم: انتخاب تم‌پلیت برای اسلایدشو

از پنل سمت چپ در قسمت Template Browser یک تم‌پلیت برای اسلایدشو خود انتخاب کنید.استفاده از تم‌پلیت‌های از پیش آماده این امکان را به شما می‌دهدکه بتوانید در آینده تغییرات دلخواه را ایجاد کنید. حال اسلایدشو را اجرا کنید.آیاطرح و فاصله زمانی عکس‌ها مناسب هستند؟

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

گام پنچم: اعمال تنظیمات دلخواه برای اسلایدشو

در پنل سمت راست، پنچره‌هایی را مشاهده می‌کنید. تغییرات در موارد زیر قابل اجرا هستند.

پنلOptions

در این پنل نحوه نمایش عکس‌ها در هر اسلاید قابل انتخاب است. می‌توانید انتخاب کنید که عکس، همه یا قسمتی از قاب را پر کند. اضافه کردن کادر و سایه نیز از این پنل قابل انجام است. اگر عکس‌ها را بزرگ انتخاب کنید به طوری که همه قاب پر شود و سایه هم اضافه کنید در حالت اسلایدشو سایه دیده نمی‌شود.

طرح‌بندی ‏‏‏‏‏(Layout)

در این قسمت می‌توانید فضایی در اطراف اسلایدها ایجاد کنید. انتخاب فضای بالا، پایین و طرفین عکس کاملا انعطاف‌پذیر است. در حالت پیش فرض همه این فاصله‌ها برابر است. شما می‌توانید با برداشتن چک‌مارک گزینه Link all، فاصله‌ها را به دلخواه تنظیم کنید.

در این قسمت همچنین گزینه‌هایی برای انتخاب نسبت ابعاد عکس وجود دارد: Screen، 16:9 و4:3

پوشش‌ها ‏‏‏‏‏(Overlays)

در پنچره Overlays می‌توانید مشخصات، واتر‌مارک و ستاره‌های رتبه‌بندی را اضافه کنید. برای اضافه کردن مشخصات بر بروی Text box کلیک کنید و متن مورد نظر خود را تایپ، اندازه و استایل مناسب را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید متن سفارشی خود را برای هر اسلاید ایجاد کنید. برای این کار بر روی ABC که در زیر پنچره اصلی قرار دارد کلیک کنید و متن مورد نظر خود را بنویسید سپس آن را بگیرید و در محلی که می‌خواهید قرار دهید.

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

پس‌زمینه ‏‏‏‏‏(Backdrop)

گزینه‌های مختلفی برای انتخاب پس‌زمینه در لایت‌روم وجود دارد. با استفاده از Color wash می‌توانید در پس‌زمینه گرادیانت ایجاد کنید. برای ایجاد پس‌زمینه تک رنگ نیز می‌توانید از این گزینه استفاده کنید، برای این کار کافی است یک رنگ مناسب که با عکس‌های اسلایدشو هماهنگی دارد انتخاب و چک‌مارک گزینه Color Wash را خاموش کنید.

همچنین برای پس‌زمینه امکان انتخاب عکس یا طرح‌های گرافیکی نیز وجود دارد.

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

عنوان‌ها ‏‏‏‏‏(Titles)

در این بخش می‌توانید متن ابتدایی و پایانی اسلایدشو را اضافه کنید. برای مثال ممکن است بخواهید نام و لوگوی شرکت را در ابتدا و وب‌سایت و ایمیل را در انتها نمایش دهید.

موسیقی ‏‏‏‏‏(Music)

یک موسیقی متناسب با حال و هوای اسلایدشو انتخاب کنید. فایل Mp3 را می‌توانید از به صورت آنلاین یا از روی حافظه کامپوتر انتخاب کنید.

بازپخش ‏‏‏‏‏(Playback)

در اینجا شما می‌توانید نحوه انتقال و مدت زمان ماندن هر اسلاید را کنترل کنید. گزینه‌های خودکار و دستی برای انجام این تغییرات وجود دارد. گزینه‌ها را تنظیم کنید تا زمانی که به یک جریان خوب در عکس‌ها برسید و با موسیقی شما هماهنگ باشد.

نتیجه‌گیری:

پس از رسیدن به نتیجه مطلوب بر روی کلید Play کلیک کنید. لایت‌روم اسلایدشو را آماده و پخش می‌کند. ممکن است بخواهید عکس‌ها و طراحی را تغییر دهید که این کار با بازگشت به مراحل قبلی امکان پذیر است.

آموزش گام به گام ساخت اسلایدشو ‏‏‏‏‏(Slideshow) در لایت‌روم

پس از چند بار مشاهده اسلایدشو و رسیدن به نتیجه مطلوب از کار خود خروجی بگیرید. فایل خروجی می‌تواند به صورت Pdf یا ویدیو باشد. برای خروجی گرفتن بر روی گذینه Export کلیک کنید، مدت زمان این مرحله بستگی به تعداد عکس‌های موجود در اسلایدشو دارد.

اینستاگرام کیان نوروزی

 

مطالب پیشنهادی