معرفی فیلتر‌های جدید STARSCAPE و UV & IR Cut

اخیرأ HOYA تولید کننده ژاپنی دو نوع فیلتر جدید و پر کاربرد را روانه بازار کرده است. فیلتر STARSCAPE مناسب عکاسی نجومی است و تأثیرات آلودگی نوری در محیط‌های شهری را کاهش می‌دهد و فیلتر پیشرفته UV & IR Cut قادر است هم‌زمان اشعه ماوراء بنفش UV و مادون قرمز IR را حذف کند. از این رو فیلتر مناسبی برای عکاسی لنداسکیپ محسوب می‌شود.

اخیرأ HOYA تولید کننده ژاپنی دو نوع فیلتر جدید و پر کاربرد را روانه بازار کرده است.

فیلتر STARSCAPE مناسب عکاسی نجومی است و تأثیرات آلودگی نوری در محیط‌های شهری را کاهش می‌دهد.

این فیلتر نور زرد و سبز ناشی از چراغ‌های روشنایی که معمولا در محیط‌های شهری وجود دارند را کاهش داده تا تصویر آسمان شب از جزئیات بهتری برخوردار شود. همچنین استفاده از این فیلتر کنتراست و خلوص رنگ را بهبود می‌بخشد.

فیلتر HOYA STARSCAPE به گونه‌ای طراحی شده که حتی با لنزهای واید فوق عریض به خوبی عمل می‌کند. ضریب نوردهی در این فیلتر 1/2- استاپ است. این فیلتر در اندازه‌های ۴۹ تا ۸۲ میلی‌متر عرضه شده است.

فیلتر STARSCAPE

فیلتر پیشرفته UV & IR Cut قادر است هم‌زمان اشعه ماوراء بنفش UV و مادون قرمز IR را حذف کند. از این رو فیلتر مناسبی برای عکاسی لنداسکیپ محسوب می‌شود.عکاسان اغلب از انواع فیلترهای UV مانند اسکای‌لایت، ‏‏‏‏‏‏‏(بطور دائم برای محافظت از لنزهای خود) استفاده می‌کنند. گفته می‌شود فیلتر جدید UV & IR Cut جهت حذف اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز بسیار مؤثر است.

فیلتر پیشرفته UV & IR Cut

HOYA اعلام داشته این فیلتر باعث کاهش تأثیرات غبارگونه ناشی از وجود اشعه ماورای بنفش شده و بهتر از فیلترهای UV معمولی بر وضوح، کنتراست و خلوص رنگ تصاویر لنداسکیپ تأثیر خواهد داشت.

البته این فیلتر منتقدانی هم دارد که اظهار می‌دارند اگر چنین فیلتری به صورت دائمی بر روی لنز استفاده شود، ممکن است مشکلات دیگری به وجود آید، زیرا فیلترهای جلوی سنسور موجود در دوربین‌ها به طور تصادفی طراحی نشده‌اند و برای ارزیابی دقیق رنگ‌های قابل مشاهده، ممکن است اطلاعات رنگی خارج از طیف مرئی لازم باشد.

مطالب پیشنهادی