آنچه درباره دوربین Sigma fp باید بدانیم

دوربین sigma fp

 

سیگما در تابستان امسال اولین دوربین بدون آینه فول فریم خود را به نام Sigma fp معرفی کرده است. شرکت سیگما در پی این می باشد که بازار را با کوچکترین و سبک ترین دوربین فول فریم بدون آینه در دنیا تحت تاثیر قرار دهد.

Sigma fp با ابعاد 45*70*113 میلیمتر که می توان آن را در جیب جا داد و وزن 422 گرم به همراه کارت حافظه و باتری دارای یک حسگر فول فریم BSI-CMOS 6/24 مگاپیکسلی می باشد. البته در نظر داشته باشید که برخلاف اندازه کوچک آن شما همچنان بایستی لنزی به آن متصل کنید که این خود در عمل موجب این می گردد که ابعاد دوربین در هنگام کار افزایش یابد و تعادل وزنی دوربین بر هم بخورد با این حال همچنان شکل کوچک دوربین تاثیرگذار است.

دوربین sigma fp

از دیدگاه عکاسی Sigma fp حساسیتی به گستره 100 تا 25600 قابل افزایش به 102400، حداکثر سرعت شاتر 1/8000 ثانیه، سیستم اتوفوکوس 49 نقطه ای که توانایی تشخیص چهره و چشم را دارد، لرزشگیر تصویر الکترونیکی و فیلمبرداری ویدیویی 4K سی فریم بر ثانیه و FHD تا یکصد و بیست فریم بر ثانیه را در اختیار قرار می دهد.

سیگما شاتر مکانیکی را کنار گذاشته و تنها از شاتر الکترونیکی که عکاسی بی صداتری را ارایه می دهد بهره می برد. این امر خود به کوچک شدن دوربین کمک کرده هرچند مشکلاتی را به همراه دارد از جمله کاهش حداکثر سرعت همزمانی با فلاش به سرعت 1/30 ثانیه ‏‏‏‏‏(که در حالت عکاسی 14 بیتی به 1/15 ثانیه کاهش می یابد).

این دوربین اولین دوربین سیگما می باشد که از استاندارد ماونت L لایکا استفاده می کند و در این راستا سیگما سه لنز جدید از جمله یک لنز کامپکت 45 میلیمتری با بازترین دهانه دیافراگم 2/8 به قیمت 550 دلار معرفی کرده است. دو لنز دیگر عبارتند از 35mm f/1.2 DG DN Art به قیمت 1500 دلار و  14-24mm f/2.8 DG DN Art به قیمت 1400 دلار. Sigma fp همچنین می تواند از تنوعی از لنزهای کانون و سیگمای موجود از طریق یک آداپتور استفاده کند.

دوربین sigma fp

اولین نسخه این دوربین برخلاف دیگر دوربین های شرکت سیگما که از حسگرهای Foveon استفاده می کنند، از حسگر Bayer بهره می برد. البته سیگما در برنامه دارد تا در آینده از حسگر Foveon هم در این دوربین استفاده کند.

دوربین sigma fp

دوربین sigma fp

برخلاف اندازه کوچک، این دوربین همچنان تمامی درگاه ها و امکاناتی که از یک دوربین فول فریم انتظار دارید را در اختیار قرار می دهد همچون نمایشگر لمسی 3/2 اینچی، یک شکاف کارت SD، پورت HDMI و USB 3.1، و پشتیبانی از همزمانی یک فلاش اکسترنال، ورودی میکروفون، خروجی هدفون، و یک ریموت شاتر. البته چیزی به نام چشمی الکترونیک وجود ندارد.

از جمله ویژگی های این دوربین عکاسی فرمت RAW  با خروجی DNG وهمچنین ضبط داخلی ویدیویی با فرمت RAW می باشد. همچنین این دوربین قادر به ایجاد سینماگرافز ‏‏‏‏‏(گیف های متحرکی که در آن یک بخش از تصویر حرکت می کند درحالی که بقیه تصویر ثابت می ماند) می باشد که این اولین باری است که این توانایی در درون یک دوربین ایجاد شده است. Sigma fp دارای سیستم خنک کننده است. ولی شاید مهمترین و خاص ترین ویژگی آن ارایه حساسیت های بسیار پایین در حد حساسیت 6 می باشد.

Sigma fp قرار است در پاییز امسال به بازار عرضه شود هر چند که قیمتی برای آن هنوز اعلام نشده است ولی گمانه ها  قیمتی کمتر از سه هزار دلار، احتمالا دو هزار دلار را برای بدنه تنها در نظر گرفته اند که البته هر چه قیمت آن از سه هزار دلار کمتر باشد بر جذابیت آن می افزاید.  

دوربین sigma fp

 

مطالب پیشنهادی