بوکه چیست و چگونه بر عکس های شما اثر می گذارد؟

بوکه چیست و چگونه بر عکس های شما اثر می گذارد؟

بوکه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Bokeh) یکی از محبوب ترین موضوعات در عکاسی می باشد، دلیل این محبوبیت این است که بوکه عکس ها را جذاب می کند و همچنین بیننده را مجبور می کند که به قسمت خاصی از عکس متمرکز شود. کلمه بوکه از زبان ژاپنی می آید و به معنای “محو شدگی” می باشد.

بوکه bokeh

بوکه چیست؟

بوکه در واقع قسمتی از عکس است که خارج از فوکوس قرار دارد یا “محو” می باشد. این محو شدگی به وسیله لنز ایجاد می شود. این محو شدگی که در عکاسی بسیار رایج است و موضوع را از پس زمینه جدا می کند، نتیجه عمق میدان کم است و به زبان ساده “پس زمینه محو” نامیده می شود. عکاس ها پس زمینه یا پیش زمینه محو همراه با انعکاس نقاط نورانی را بوکه می نامند.به عکس زیر توجه کنید

بوکه bokeh

گنجشک در فوکوس قرار دارد و کاملا واضح ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(Sharp) می باشد ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(یعنی گنجشک داخل عمق میدان قرار دارد)، در حالی که پس زمینه خارج از فوکوس است. عمق میدان کم نتیجه نزدیک بودن به موضوع و بزرگ بودن دریچه دیافراگم می باشد. آیا دایره ها با رنگ های متفاوت را در سمت چپ عکس می بینید؟ آنها انعکاس های نور می باشند، و دلیل گرد بودن آنها به نحوه ایجادشان توسط لنز برمی گردد. در این حالت عکاسان حس نرمی این دایره ها را بوکه خوب می نامند.

در حالی که بعضی از عکاس ها بوکه را فقط انعکاس دایره های درخشان می دانند، بعضی دیگر بر این باورند که بوکه به کیفیت کل ناحیه خارج از فوکوس بستگی دارد و نه فقط انعکاس ها و هایلایت ها.

بوکه خوب و بد:

به خاطر داشته باشید که بوکه به وسیله لنز ایجاد می شود و نه دوربین. لنزهای مختلف بر اساس ویژگی های اپتیکی متفاوتشان بوکه های مختلفی تولید می کنند. به طور کلی لنزهای پرتره و تله با بازترین دریچه دیافراگم نسبت به لنزهای زوم آماتوری بوکه بهتری ایجاد می کنند. برای مثال لنز نیکون 85mm f/1.4 بوکه بسیار خوبی ایجاد می کند، در حالی که لنز نیکون 18-135mm f/3.5-5.6G DX بوکه ضعیفی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(در فاصله کانونی و دریچه دیافراگم مشابه) تولید می کند. این اختلاف در ایجاد بوکه در این دو لنز به خاطر تفاوت در طراحی اپتیکی آنها می باشد. دوباره تاکید می کنم که من فقط درباره پس زمینه محو صحبت نمی کنم؛ همه لنزها توانایی ایجاد ناحیه خارج از فوکوس را دارند اما همه آنها نمی توانند بوکه زیبا ایجاد کنند.

بنابراین بوکه خوب و زیبا چیست؟

یک بوکه خوب، چشم نواز است و محو شدگی در پس زمینه نرم و لطیف است و دارای دوایر نورانی صاف و هموار و بدون لبه تیز می باشد. در اینجا یک عکس با بوکه های زیبا که به وسیله لنز نیکون 85mm f/1.4 گرفته شده می بینید.

بوکه bokeh

بوکه بد و زشت:

با این که بسیاری از مردم بر این باورند که بوکه بد وجود ندارد، اما به نظر من هر چیزی که چشم را آزار دهد بد است. به عکس زیر توجه کنید، کیفیت محو شدگی در این عکس خوش آیند نیست و دایره های نورانی لبه های تیز دارند.

بوکه bokeh

شکل های بوکه:

شکل نور منعکس شده در نواحی خارج از فوکوس به دیافراگم لنز بستگی دارد. بسیاری از لنزهای قدیمی مانند نیکون 50mm f/1.4 D دارای هفت تیغه می باشند و به همین دلیل بوکه ایجاد شده توسط این لنز شش ضلعی است.

بوکه bokeh

بسیاری از لنزهای جدید 9 تیغه دارند بنابراین بوکه گرد تولید می کنند. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نیکون 105mm f/2.8DG VR)

بوکه bokeh

چگونه یک بوکه خوب در عکس هایتان داشته باشید؟

   همان طور که در بالا اشاره شد بوکه به نوع لنزی که استفاده می کنید بستگی دارد. در حالی که لنز های زوم آماتوری بوکه خوبی ایجاد نمی کنند، لنزهای فیکس و زوم حرفه ای بوکه با کیفیت و چشم نواز تولید می کنند.

آیا می دانید که لنز شما بوکه خوبی ایجاد می کند یا نه؟

امتحان کنید:

بر روی یک سوژه از فاصله خیلی نزدیک فوکوس کنید ‏‏‏‏‏‏‏‏‏(هر اندازه که لنز به شما اجازه می دهد به سوژه نزدیک شوید) مطمئن شوید که هیچ سوژه دیگری حداقل تا یک یا دو متری پشت سوژه اصلی وجود ندارد و شما با سوژه در یک راستا قرار دارید و از بالا به آن نگاه نمی کنید. از پس زمینه صاف و یک دست استفاده نکنید بلکه یک پس زمینه رنگارنگ و ترجیحا دارای چند چراغ انتخاب کنید. برای مثال درخت کریسمس یک پس زمینه عالی برای امتحان بوکه است. پس از این که سوژه خوب و پس زمینه مناسب را یافتید دریچه دیافراگم را در بازترین حالت قرار دهید. در بیشتر لنزهای زوم آماتوری کمترین دریچه دیافراگم f/3.5 است. در حالی که در لنزهای فیکس و زوم حرفه ای این عدد می تواند بین f/1.2 و f/2.8 باشد. پس از این که دریچه دیافراگم را در بازترین حالت قرار دادید از سوژه عکس بگیرید و نتیجه را در صفحه نمایش دوربین نگاه کنید. سوژه شما باید کاملا فوکوس باشد در حالی که پس زمینه محو است. اگر لنز خوبی داشته باشید بوکه باید نرم، درهم و چشم نواز باشد، همچنین انعکاس های نور باید کاملا گرد و بدون گوشه های تیز باشد.

کدام لنز بهترین بوکه را تولید می کند؟

لنزهای بسیاری بوکه خیلی خوبی ایجاد می کنند، مانند اکثر لنزهای فیکس  از جمله نیکون 85mm f/1.4G یا کانن 85mm f/1.2II USM . لنزهای ارزان تر مانند نیکون 85mm f/1.8G و کانن 85mm f/1.8 USM نیز بوکه های زیبایی ایجاد می کنند. لنزهای بسیاری در این لیست قرار می گیرند. بنابراین بهتر است بر اساس نوع عکاسی خود درباره لنزهای مختلف تحقیق کنید.

در اینجا مثال های از بوکه مشاهده می کنید:

بوکه

NIKON D300 @ 300mm, ISO 200, 1/3200, f/4.0

بوکه

Captured with Nikon 300mm f/4.0 AF-S + TC 14E II

بوکه

Captured with Nikon 105mm f/2.8 Micro

بوکه

NIKON D300 @ 280mm, ISO 800, 1/250, f/6.3

بوکه

Captured with Nikon 300mm f/4.0 AF-S

بوکه

Captured with Nikon 24-70mm f/2.8

برگرفته از وب سایت photography life

مطالب پیشنهادی