انتخاب رنگ مناسب رفلکتور برای عکاسی

انتخاب رنگ مناسب رفلکتور برای عکاسی

در دنیای عکاسی، هیچ چیزی بدون نور امکان پذیر نیست. در بیشتر مواقع عکاسان با دو نوع نور کار می کنند: نور طبیعی و نور مصنوعی. یکی از ابزارهایی که تاثیر بسیاری در عکاسی با نور طبیعی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(حتی عکاسی در استودیو) دارد رفلکتور می باشد. در این آموزش با رنگ های مختلف رفلکتور و نحوه و زمان استفاده از آنها آشنا می شویم.

برای آشنایی بیشتر با رفلکتور و نحوه کار با آن هر آنچه باید درباره رفلکتور بدانیم را بخوانید.

1.نقره ­ای:

رفلکتور نقره ­ای یکی از مفیدترین رفلکتورهاست و یکی از بهترین­ ها برای افراد تازه کار. از آنجایی که رفلکتور نقره­ای بیشترین مقدار نور را در بین 5 رفلکتور بازتاب می­ کند، بهترین انتخاب برای موقعیت­ هایی با نور کم و یا سناریوهایی که در آن به نور اصلی قوی نیاز دارید می­ باشد، و هم چنین به دلیل آن که رنگ فلاش وایت بالانس  یا نورهای استودیو را تغییر نمی­ دهد برای پرتره داخل استودیو یا خارج از استودیو عالی است.

همان طور که اشاره شد این رفلکتور برای تازه کارها بسیار مناسب می­ باشد؛ زیرا معمولا کسانی که برای دفعات نخست از رفلکتور استفاده می­ کنند آن را به اندازه کافی نزدیک به موضوع خود قرار نمی­ دهند؛ نقره­ ای نسبت به طلایی نور بیشتری را بازتاب می­ کند، بنابراین اگر در فاصله دورتری از موضوع قرار گیرد لطمه ­ای به عکس وارد نمی ­شود.

رفلکتور نقره ای

با وجود این که رفلکتور نقره­ ای قوی­ترین در بین 5 رفلکتور است ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(و این از مزایای رفلکتور نقره­ ای می­ باشد) اما درشرایطی که نور زیاد است می­ تواند بیش از اندازه قوی باشد و ممکن است به نتیجه عکاسی آسیب بزند.

نکته: مدت زمانی را برای تمرین با این رفلکتور صرف کنید تا مناسب­ترین و تاثیر گذارترین مکان برای قرار گیری آن نسبت به موضوع را بدست آورید.

2.طلایی:

رفلکتور طلایی برای عکاسی پرتره در طبیعت بسیار مناسب ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(عالی) است زیرا با رنگ گرم نورخورشید هماهنگ است. در واقع رفلکتور طلایی زمانی بهترین نتیجه را می ­دهد که نور خورشید را بازتاب می ­کند و پرتو درخشان و گرم را بر روی موضوع می ­ریزد. رفلکتور طلایی برای استفاده در استودیو و عکاسی با فلاش پیشنهاد نمی­ شود؛ زیرا نه تنها رنگ نور سفیدی که با آن برخورد می­ کند را تغییر می­ دهد بلکه ممکن است ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(طیف) رنگ نامناسب را بر روی موضوع بریزد.

رفلکتور طلایی

3.سفید:

در بیشتر شرایط رفلکتور سفید، رفلکتور مورد علاقه من است. این رفلکتور نور را به طور کامل و به اندازه نقره­ ای و طلایی بازتاب نمی ­کند، اما زمانی که به درستی استفاده شود می ­تواند نور را به اندازه کافی بر روی موضوع تقویت کند تا سایه­ ها را از بین برود و بعد نا­محسوسی در برابر منبع نور بزرگتر اضافه شود.

از آنجایی که نور بازتابی از رفلکتور سفید نرم و تمیز است، این رفلکتور برای عکاسی در استودیو و خارج استودیو زمانی که نور زیاد است مناسب است. اما در شرایطی که نور کم است رفلکتور سفید به خوبی عمل نمی­ کند. رفلکتور سفید بسیار مورد علاقه عکاسان عروسی است زیرا رنگ نور، و لباس را تغییر نمی­ دهد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که برای این که رفلکتور سفید بهترین اثر را داشته باشد باید نزدیک به موضوع عکاسی قرار بگیرد.

رفلکتورسفید

4.سیاه:

این رفلکتور بیشتر آنتی رفلکتور است. همان طور که می­ دانیم رنگ سیاه نور را جذب می­ کند، بنابراین به کاهش بازتاب از سطوح درخشان و بازتاب کننده کمک می­ کند. به همین دلیل در عکاسی از جواهرات استفاده می ­شود، زمانی که نور به طور همسان بر روی موضوع پخش شده است اگر رفلکتور سیاه در جای مناسب قرار گیرد سایه­ های مناسب را ایجاد می­ کند. مزیت این رفلکتور این است که به شما اجازه می ­دهد سایه ایجاد کنید نه این که سایه­ ها را از بین ببرید.

رفلکتور سیاه

5.نیمه شفاف:

وقتی در شرایطی همه رفلکتورها را حذف نیمه شفاف برای عکاسی باقی خواهد ماند؛ نیمه شفاف از نظر تکنیکی رفلکتور نیست. این پنل به خوبی به عنوان یک پخش کننده نور فلاش یا نور محیط عمل می­ کند یا به عنوان پخش کننده نور بین خورشید و موضوع شما قرار می ­گیرد.

از آنجایی که منابع نور بزرگتر، نور نرم­تری تولید می­ کند، استفاده از پنل نیمه شفاف به عنوان یک پخش کننده بزرگ می ­تواند یک منبع نور بزرگ، راحت و قابل حمل برای شما باشد. همچنین از یک رفلکتور نیمه شفاف به اندازه کافی بزرگ می ­توان به عنوان پس زمینه بی­ نظیر برای عکاسی استفاده کرد.

رفلکتور نیمه شفاف

پنل نیمه شفاف در اکثر موارد بین موضوع و منبع نور قرار می­ گیرد.

نتیجه­ گیری:

رفلکتور 5 در 1 می ­تواند یکی از پرکاربردترین ابزارهای نوری برای شما باشد. استفاده کامل از همه مزایای این ابزار زمانی امکان پذیر است که شما بدانید در چه شرایط نوری کدام رنگ رفلکتور را به کار ببرید.

مطالب پیشنهادی