آموزش ادیت و ویرایش کهکشان راه شیری در نرم افزارهای لایت روم و فتوشاپ

عکاسی کهکشان راه شیری

عکاسی کهکشان راه شیری

عکاسی کهکشان راه شیری یکی از انواع روش های عکاسی آسمان شب است. عکاس علاوه بر آشنایی با اصول عکاسی، اعم از تنظیمات، تکنیک های لازم و اطلاعات کافی در مورد ستارگان و وضعیت مکانی آن ها در آسمان، نیاز به تجربه کافی دارند، که ما شما را با اصول اولیه آشنا خواهیم کرد. کسب تجربه و مهارت با شما...

تاریکترین منطقه ی قابل دسترس خود را بیابید:

همانطور که می دانید، به دلیل روشنایی و آلودگی نوری شهرها دیدن آسمان پرستاره و رویت کهکشان راه شیری تقریباً غیر ممکن است و صد درصد این آلودگی نوری در ثبت عکس تاثیر مخربی خواهد گذاشت، پس برای حل این مشکل باید به دنبال منطقه ای دور از شهر با آلودگی نوری کم باشید. علاوه بر این باید توجه داشته باشید که زمانی را برای عکاسی انتخاب کنید تا نور ماه نیز کمترین میزان روشنایی خود را داشته باشد مثلاً زمانی که ماه نو در آسمان است عکاسی کنید.
برای یافتن نقاط بدون آلودگی نوری می توانید از وب سایت dark site finder و اپلیکیشن های star walk و photo pills کمک بگیرید.

چگونه مکان و جهت کهکشان را ردیابی کنید:

مرکز کهکشان راه شیری که درخشانترین قسمت آن می باشد، فقط در نصف سال قابل رویت است و نصف دیگر سال زیر خط افق قرار دارد.  در زمستان ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(اواسط آذر تا اواسط اسفند ماه) اصلا قابل مشاهده نیست چرا که بسیار به خورشید نزدیک است.  در بهار ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(اواسط اسفند تا اواسط خرداد ماه) تنها چند ساعت قبل از بالا آمدن خورشید قابل رویت است.  در نیمه های خرداد تا تیر زودتر از نیمه های شب طلوع می کند. بطور کلی در تابستان ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نیمه های خرداد تا نیمه های شهریور) بهترین زمان مشاهده است چون تمام شب کهکشان در آسمان است.  با آمدن پاییز‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(حدودا از نیمه های شهریور تا آذر) راه شیری قبل از اینکه در زمستان غروب کند، عصرها قابل رویت است.
برای دیدن جهت و شکل ستارگان می توانید از وب سایت stell arium استفاده کنید.

عکاسی شب

وسایل مورد نیاز

دوربین/ لنز واید/سه پایه/ ریموت کنترل /چراغ قوه /قطب نما


تنظیمات:


1_انتخاب دیافراگم

دیافراگم را روی بازترین حالت آن قرار دهید.

2_سرعت شاتر را از طریق قانون 500 محاسبه کنید

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(درعکاسی کهکشان بدلیل حرکت زمین و چرخش ستاره ها باید زمان شاتر طوری تنظیم شود که تا ستارگان به صورت ثابت و بدون حرکت ثبت شوند).سرعت شاتر مساوی است با، عدد 500 تقسیم بر فاصله ی کانونی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(که درمورد دوربین های فول فریم صادقه)
در مورد دوربینهای هاف فریم عدد 500 تقسیم  بر فاصله کانونی ضرب درعدد کراپ فاکتور که در دوربین های نیکون 1.5 و در دوربین های کانن 1.6
مثلا: نمونه لنز کراپ نیکون،  که مخرج را ضرب می کنم عدد 500 را تقسیم بر حاصلضرب مخرج می کنیم که در مورد لنزکراپ با فاصله کانونی 18حاصل معادله عدد 18.51 می شود که شاتر رو در این حالت روی 18 ثانیه تنظیم می کنیم.

3_گزینه ایزو

حالا دو گزینه ی دیافراگم و شاتر مشخص شده و گزینه ی ایزو متناسب با آنها بدست میاد که در دوربین های هاف بدلیل ایجاد نویز از 1600 تا  3200 مناسب است و بیشتر از این مقدار ایجاد نویز می کند.
بهتراست لرزشگیر دوربین رو خاموش کنید ودوربین را در حالت raw  قرار دهید.
فوکوس دوربین را روی حالت دستی  و رینگ تنظیم  فاصله را روی بینهایت قرار دهید.
واگر رینگ فوکوس نشانگر فاصله نداره بوسیله ی چراغ قوه روی فاصله ی دور فوکوس کنید یا وقتی که هنوز تاریک نشده سه پایه و دوربین رادر جای مناسب مستقر کنید و فوکوس کنید.


4_انتخاب کادر

بهتر است کادری با پیش زمینه ی مناسب انتخاب کنیم تا عکسی زیباتر ثبت کنیم. در نظر داشته باشید بعد ثبت کهکشان شما در واقع شبحی از کهکشان را ثبت خواهید کرد و با ادیت مناسب عکس خوبی خواهید داشت، که آموزش ادیت و ویرایش آن را در ویدیوی زیر می توانید ببینید.

مطالب پیشنهادی