آموزش ویدیویی ساخت تایم لپس در ادیوس

time-lapse

در جهان پیرامون ما اتفاقات زیادی در حال وقوع هستند که چشم ما قادر به درک آن ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(با سرعتی که در حال حرکت هستند) نمی باشد. در واقع مکانیسم سیستم بینائی ما قادر به ادراک محدوده ی فرکانسی خاصی می باشد که خارج از این محدوده برای چشم ما قابل درک نیست. این فرکانس در شرایط  نوری مساعد حدود ۶۰Hz تخمین زده شده، که بعد از این مقدار، قدرت تشخیص روان تر شدن تصویر تقریبا ممکن نیست. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(البته در این زمینه استثنا وجود دارد. برای مثال "گیمرها" که از افراد عادی نسبت به تغییرات سرعت تصاویر حساس ترند.) "قابل ذکر است که این مطلب بدین معنی نیست که بعد از ۲۴Hz تغییر درعملکرد فرد، ناشی از حساسیت قدرت بینائی او رخ می دهد، بلکه تنها فرد از نظر تجربه ی دیداری ممکن است تجربیات متفاوتی با دیگران داشته باشد."
با تمام این گفته ها می توان به این نتیجه رسید دید انسان در برابر اتفاقات و پدیده های کُند از قبیل "باز شدن غنچه ی گل، فاسد شدن خوراکی ها، رشد  گیاهان و یا حرکت ستارگان ... " و یا تغییرات سریع چون "چکیدن قطره ی آب، شلیک گلوله، بال زدن حشرات و غیره" محدود می باشد.
به موازات پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت در عرصه ی عکاسی راههایی برای غلبه بر این محدودیت پیدا شد. یکی از راهها، ساخت اسلوموشن با استفاده از دوربین های سرعت بالا ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(high speed camera) برای رویدادهای سریع می باشد، دوربین های سریع با سرعت تصویربرداری ۲۵۰fps به بالا، از اجسام متحرک فیلمبرداری کرده و بعد از ذخیره فیلم، تصاویربا سرعت پائین ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(slowmotion) قابل نمایش خواهند بود.
که سریعترین دوربین دنیا با نام frame با قابلیت ثبت ۵ تریلیون فریم بر ثانیه در صدر این تکنولوژی قرار دارد که میتواند پدیده هایی با زمان ۰/۲ تریلیونیم بر ثانیه را ثبت کند، حتی حرکت سرعت نور را به تصویر بکشد.
راه بعدی ساخت " fastmotin" که استفاده از تکنیک تایم لپس است.

تعریف تایم لپس Timelapse

ثبت لحظات به صورت تک فریم هایی با فاصله ی زمانی مشخص، متناسب با رویداد مورد نظر و تبدیل آن به فیلم را تایم لپس گویند، در واقع فرکانس ضبط  فریم ها در یک سکانس، از فرکانس مشاهده ی آنها در همان سکانس کمتر است.
برای رویدادهایی که ثبت آنها به گذر زمان نیازمند است، ازسرعت پائین شاتر با فاصله ی زمانی نوردهی مناسب بسته به اینکه پدیده ی مورد نظر چند ساعت، چند روز یا چند ماه طول می کشد استفاده می کنیم در واقع زمان بلند را کوتاه تر به تصویر می کشیم، تا برای محدوده ی بینائی ما قابل ادراک باشد.
مثلا برای ساخت تایم لپس حرکت و یا رد ستارگان اگر هر ۳۰s یک عکس ثبت کنیم بعد از ۷ساعت ۸۴۰ فریم عکس ثبت می شود. در مرحله ی تبدیل عکس ها به فیلم تایم لپس اگر فیلم با سرعت استاندارد ۲۴fps نمایش داده شود در نهایت ما یک فیلم تایم لپس ۳۵s خواهیم داشت.

نحوه ی ساخت تایم لپس

۱- برای جلوگیری از حرکت و لرزش احتمالی دوربین حتما از سه پایه ‏‏‏‏‏‏ استفاده و آن را محکم کنید. ‏‏‏‏‏‏‏(برای آشنایی با انواع سه پایه ها مطلب راهنمای کامل خرید سه پایه را بخوانید)
۲- در انتخاب لوکیشن و تنظیم دقیق ترکیب بندی دقت کنید.
۳- فوکوس را روی مد دستی قرار داده تا از فعالیت فوکوس خودکار حین کار جلوگیری کنید و روی نقطه ی مناسبی از کادر فوکوس کنید.
۴- مد دوربین را روی تنظیمات دستی قرار دهید، چرا که درصورت تنظیم دستی روی مد خودکار یا هریک از اولویت ها، با کوچکترین تغییرات نوری محیط " اعم از حرکت ابرها از جلوی خورشید یا روند تاریک شدن آسمان ناشی از غروب خورشید" باعث کم و زیاد شدن نوردهی دوربین و تاریک و روشن شدن عکس ها خواهد شد که به این پدیده exposure flickering می گویند.
۵- تنظیمات زمانی تایم لپس
برخی دوربین ها مجهز به مد داخلی عکاسی تایم لپس هستند که با تنظیم این مد دوربین به صورت خودکار در انتهای کار تصاویر ثبت شده را بصورت فیلم تایم لپس به شما ارائه می دهد.
حالت بعدی گزینه ی interval timer shooting می باشد که یک تایمر تصویربرداری مجهز به وقفه ی زمانی می باشد که این اپشن در بعضی از دوربین ها موجود می باشد.

تایم لپس

که با تنظیم آن به ترتیب در شکل زیر می توانیم start: زمان شروع عکسبرداری، start option: زمان نوردهی دستی با توجه به زمان شروع عکسبرداری، interval: وقفه ی زمانی نوردهی بین عکس ها و...no.of intervals : تعداد فریم های ثبت شده، را تعیین کنیم.

interval timer shooting

در این حالت دوربین فایل های ثبت شده را به صورت عکس، ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(نه فیلم) به ما ارائه می دهد و ما با استفاده از نرم افزارهای موجود می توانیم آن را به فیلم تایم لپس تبدیل کنیم. در مورد تنظیمات اینتروال توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید زمان اینتروال از سرعت شاتر کمتر باشد چون قبل از اینکه زمان نودهی به اتمام برسد تنظیمات اینتروال باعث قطع پروسه ی ثبت خواهد شد، و این اتفاق به این صورت رخ می دهد که از زمان کلی در نظر گرفته شده برای جبران زمان داخلی استفاده کرده در نتیجه تعداد عکس های ثبتی کمتر از تعداد وارد شده خواهد بود.
نکته: توجه داشته باشید شیوه ی زمان دهی برای رسیدن به وقفه ی زمانی مناسب در اینتروال متفاوت است، شما برای ایجاد وقفه ی زمانی به اندازه ی یک ثانیه، در هر زمان بندی نوردهی یک ثانیه به زمان اینتروال اضافه می کنید مثلا اگر ۲۰ ثانیه سرعت شاتر تعیین شده شما زمان اینتروال را ۲۱ ثانیه تعریف می کنید اما در سرعت شاتر ۱۵و۳۰ ثانیه موضوع کمی فرق می کند در ۱۵ ثانیه با ضریب دو ودر۳۰ ثانیه باضریب ۳ به وقفه ی زمانی ۱ ثانیه دست پیدا می کنید.
مثال:اگر زمان نوردهی دوربین ۱۵ ثانیه تعیین شده برای وقفه ی زمانی در اینتروال عدد ۱۷را وارد می کنیم همینطور برای ۳۰ ثانیه عدد ۳۳ را در اینتروال وارد می کنیم پس اگر وقفه ی دوثانیه ای بخواهیم عدد ۳۶ قابل قبول است.

نکته: توجه داشته باشیددلیل اینکه در بعضی سرعت ها ضریب وقفه ی زمانی متفاوت است به این دلیل می باشد که سرعت شاتر و زمان مورد نیاز جهت ذخیره سازی هر عکس در کارت حافظه ممکن است برای هر عکس متفاوت باشد وقفه ی زمانی داده شده به عکس ها متغییر است.

نکته: در صورتی که دوربین فاقد گزینه های فوق بود، می توانید از interval meter  یا ریموت کنترل اکسترنال موجود در بازار برای تنظیمات دوربین استفاده کنید.

نرم افزارهای مورد نیاز

برای تبدیل عکس ها به فیلم تایم لپس نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که از جمله ی آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
AdobePremiere
Adobe Afterefect
Edius
Star trail
...
و برای ادیت و ویرایش عکسها می توانید از نرم افزار adobe lightroom  و LR timelapse کمک بگیرید.