هیستوگرام چیست و چگونه می‌توان از آن برای افزایش مهارت عکاسی استفاده کرد؟

هیستوگرام دوربین های دیجیتال

هیستوگرام چیست و چگونه می توانیم حداکثر استفاده از آن را ببریم؟

هیستوگرام نموداری است که توزیع پیکسل ها را بر حسب شدت نمایش می دهد. محور افقی شدت روشنایی پیکسل ها و محور عمودی آن تعداد پیکسل ها برای هر شدت است. برای یک عکس سیاه و سفید 8 بیتی، 256 شدت روشنایی وجود دارد. بنابراین محور افقی هیستوگرام 256 شدت و محور عمودی آن تعداد پیکسل ها برای هر شدت را نمایش می دهد.

بیشتر دوربین ها قابلیت نمایش هیستوگرام را دارند که با استفاده از آن می توان نحوه ی میزان نوردهی عکس و بازه ی شدت هایی که در عکس وجود دارد را مشاهده کرد. با استفاده از آن می توانید قبل از این که به دنبال سوژه دیگری بروید بررسی کنید که آیا نوردهی عکس مناسب بوده است یا نه.

histogram-diagram

چرا باید از هیستوگرام استفاده کنیم:

هیستوگرام توزیع شدت نور در عکس را نشان می دهد و یک راه سریع برای تشخیص نوردهی عکس است. اگر نوردهی عکس شما کم باشد ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(under exposed) تیره به نظر می رسد و بیشتر پیکسل ها در سمت چپ هیستوگرام هستند و در صورتی که عکس شما بیشتر از حد نوردهی شده باشد ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(over exposed) خیلی روشن دیده می شود و بیشتر جزئیات از دست می رود، در این حالت بیشتر پیکسل ها در سمت راست هیستوگرام هستند.

یک عکس نرمال دارای هیستوگرامی است که توزیع متعادلی از شدت ها در میانه آن وجود دارد و تعداد پیکسل ها در دو انتهای آن کاهش می یابد. ‏‏‏‏‏‏‏‏(خیلی از مواقع ما قصد داریم عکسی تیره با روشنایی کم یا برعکس را ثبت کنیم یا در بخش‌هایی از کارد جزئیات را در سیاهی یا سفیدی مطلق قرار دهیم؛ بنابراین هیستوگرام مناسب، نموداری است که بهترین نوردهی را از عکسی که در نظر دارید به آن برسید، نشان می‌دهد.‏‏‏‏)

HistogramBasic

در چه مواقعی از هیستوگرام استفاده می کنیم:

این که شما چه قدر از هیستوگرام استفاده می کنید به خود شما بستگی دارد. دوربین ها توانایی بالایی برای تنظیم نوردهی اکثر صحنه ها را دارند، اما حالت های خاصی وجود دارد که ممکن است دوربین شما را به اشتباه بیندازد.

کنتراست تصویر

هیستوگرام می تواند میزان کنتراست یک تصویر را به نمایش بگذارد. کنتراست در حقیقت همان تفاوت درخشندگی بین نقاط تیره و روشن هر عکس است. اگر کوه هیستوگرام پهن و عریض باشد نشان دهنده کنتراست بیشتر است و اگر کوه هیستوگرام باریک باشد نشان دهنده کم بودن کنتراست تصویر است که ممکن است به نظر بیاید تصویر صاف و راکد است. کنتراست در حقیقت بر اثر تلفیقی از وضعیت سوژه و وضعیت نوری محیط به وجود می آید. به طور مثال عکس هایی که در مه گرفته می شوند دارای کنتراست کمی هستند و عکس هایی که در نور شدید روز گرفته می شوند کنتراست زیادی دارند. در تصاویر زیر نمونه ای ازهیستوگرام  با کنتراست بالا و پایین را مشاهده می نمایید.

high_low_contrast-histogram

همچنین زمانی که شما یک تنظیم خاص را برای گرفتن یک مجموعه عکس استفاده می کنید و می خواهید نوردهی در تمام آن یکسان باشد.

حالت دیگر زمانی است که می خواهید تنظیمات دوربین را ثابت نگه داشته و از یک شخص در مکان ها و شرایط نوری مختلف عکس پرتره بگیرید و سپس این عکس ها را ترکیب کرده و یک عکس مرکب به وجود آورید، اگر در این عکس ها نوردهی یکسان نباشد با یکدیگر جفت نمی شوند یا این که کار تدوین شما را سخت تر می کنند.

زمان هایی هم هست که هیستوگرام درست نمی باشد اما این نوردهی را به منظور خاصی انتخاب کرده اید، برای مثال زمانی که عکس ضد نور ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(silhouette) می گیرید که هیستوگرام آن درست به نظر نمی رسد.

silhouette

اینستاگرام کیان نوروزی

  

مطالب پیشنهادی