عکاسی خیابانی _ نکاتی درباره عکاسی خیابانی

قاب ها در عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی می تواند کمی نامطمئن و دلهره آور باشد، چون تقریبا هیچ چیز در کنترل و اختیار شما نیست و تقرییا همه چیز بر پایه بخت و اقبال، پشت کار و توانایی دیدن و ثبت لحظه ها می باشد. خیلی از عکاسان تازه کار عکاسی خیابانی را به دلیل صاف و سادگی و صداقت نگاه و احساس آن دوست دارند. اما می توانند در عمل کمی آشفته شوند، چون عکاسی خیابانی زمان و انرژی زیادی می طلبد و همچنین نیازمند توانایی تعامل با مردم و توانایی کنترل استرس در زمان هایی که همه چیز خراب می شود.

عوامل زیادی در کارند که موفقیت این گونه عکس ها را پایین می آورد، از قبیل عدم فوکوس، عوامل پرت کننده حواس در پس زمینه، ورود ناگهانی افراد و اشیاء به کادر و گاهی مواجه شدن با عصبانیت مردم و عدم احساس امنیت آنها. اما با همه این مسائل آنچه عکاسی خیابانی را جذاب و رضایت بخش می کند ثبت یک عکس عالی است که ارزش تمام دردسرها و مشقت ها را دارد. مثل هر زمینه دیگری اگر که مشکلات را تجزیه و تحلیل کنید می توانید راه حل هایی پیدا کنید که شما را به نتیجه مطلوب برساند و احتمال خطا و شکست را کاهش دهید.

من به هیچ وجه یک عکاس خیابانی حرفه ای نیستم اما در طول زمان به مجموعه ای از تکنیک ها دست یافته ام که در اغلب اوقات و موارد برای من کارساز بوده.

1. به دنبال چهره ها و احساسات جالب و جذاب بگردید:

این راحت ترین راه برای گرفتن عکس های جذاب است. به دنبال افراد سال خورده و کودکان باشید چون در چهره آنها احساسات نمایان تر است. همچنین به دنبال مردمی با لباس های خاص یا کسانی که در حالت عاطفی و احساسی خاصی هستند باشید، چون عکس های شما را برجسته تر می کنند.

عکاسی در آرایشگاهعکاس: علی شفیعی

2. به دنبال پیش زمینه ها یا پس زمینه های مرتبط یا متضاد باشید:

باید سعی کنید بیننده را از سوژه اصلی به پس زمینه هدایت کنید و برای این که این کار را خیلی روان انجام بدهید باید پس زمینه شما خیلی مرتبط با سوژه باشد. اگر پس زمینه به طور کامل حذف شود و یا همچنین خیلی ساده باشد ممکن است داستان عکس دیگر کامل نباشد. گاهی اوقات یک پس زمینه کاملا متضاد می تواند اثر بصری خیلی قوی ایجاد کند.

عکاسی خیابانی-فقر و قدرتعکاس: امیر مسعود عرب شاهی

3. به دنبال ترکیب بندی های هندسی واقعا زیبا باشید:

اینجاست که عکاسی خیابانی از نظر بصری بسیار جذاب می شود. اما ماهر شدن در گرفتن این گونه عکس ها کمی دشوار است، چون پیدا کردن زاویه درست و ترکیب بندی مناسب تمرین زیادی می خواهد، تا بتوان عکسی ثبت کرد که برای بیننده جذاب و ذهن او را درگیر کند. اگر یاد بگیرید از این فرصت ها به بهترین صورت استفاده کنید نتایج بسیار شگفت انگیزی به دست می آورید. به یاد داشته باشید که ترکیب بندی خوب همیشه کلید عکس های موفق است. ‏‏‏‏‏‏(برای آشنایی با نحوه ترکیب بندی مطلب قوانین ترکیب بندی در عکاسی را بخوانید.)

 

قاب در عکاسی خیابانیعکاس: سروش کریمی

4. به دنبال شرایط آزموده شده باشید:

به دنبال بازتاب ها از شیشه ها و آب راکد در سطح خیابان ها باشید. شرایط نوری متضاد، هم در روز و هم در شب می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. تقارن و تکرار همچنین می تواند از نظر بصری بسیار خوشایند باشد.

انعکاس از شیشه-عکسانه   عکاس: امیر مسعود عرب شاهی

5. هم رنگی و هم سیاه سفید عکاسی کنید:

خیلی وسوسه انگیز است که سیاه و سفید عکاسی کرد، به خاطر ظاهر کلاسیک و حذف کردن عوامل پرت کننده حواص در پس زمینه، علاوه بر این شما باید سعی کنید که جنبه های دیگر عکاسی سیاه و سفید مانند سایه ها، بافت ها و تضاد را نیز یاد بگیرید. اما عکاسی رنگی مزایای خود را دارد. عکس های رنگی جذاب تر از عکس های سیاه و سفید هستند چون ما جهان خود را رنگی می بینیم.

خیابانی رنگی-عکسانهعکاس: شیرین غلامی

عکاسی خیابانی-عکسانهعکاس: علی جان آرا        

6. در انتظار لحظه قطعی باشید:

لحظه قطعی یکی از مهم ترین عوامل در عکاسی خیابانی است، قبل از این که شاتر دوربین را فشار دهید فکر کنید که آیا این لحظه ی درست برای گرفتن عکس است؟ شاید اگر کمی بیشتر صبر کنید لحظه ای مناسب تر و سوژه ای جذاب تر، با نور بهتر را ثبت کنبد. مهم ترین عامل در عکاسی خیابانی زمان بندی است که یک داستان را خلق می کند.

عکاسی-خیابانی لحظه قطعی-عکسانهعکاس: سروش کریمی

چند نکته اضافی که خوب است در ذهن داشته باشید را در زیر می آورم، آنها ممکن است مفید واقع شوند:

  • همیشه به سوژه هایتان احترام بگذارید. از آنها سوء استفاده نکنید، اگر دوست ندارند که از آنها عکس گرفته شود به خواست آنها احترام بگذارید، شما هزاران فرصت دیگر به دست خواهید آورد. همیشه آماده باشید که عذرخواهی کنید و لبخند بزنید و با مردم محلی مقابله نکنید.
  • با مکانی که می خواهید در آن عکاسی کنید آشنا شوید. از قبل کمی برای آن برنامه ریزی کنید و سعی کنید گاهی دوباره به آن مکان ها برگردید، چون با آن مکان و موقعیت هایش آشنا هستید. این به شما کمک می کند که برای عکس هایتان پیشاپیش برنامه ریزی کنید.
  • همیشه با مردم که عکس آنها گرفته می شود صحبت کنید، کارت ویزیت خود را به آنها بدهید از آنها بپرسید دوست دارند عکس هایی که از آنها گرفته اید را داشته باشند و برای احترام بعدا عکس ها را برای آنها بفرستید. با آنها دوست شوید چون این باعث می شود کارتان آسان تر و خوشایندتر باشد.

نتیجه:

وقتی برای عکاسی خیابانی بیرون می روید انتظار نداشته باشید که هر عکسی که می گیرید یک شاهکار شود. عکاسی خیابانی بسیار مشکل است شکیبا باشید و سعی کنید از تمام فرآیند گرفتن عکس ها لذت ببرید و نه فقط از نتیجه نهایی آن. همچنان که در حال یادگیری هستید سعی کنید بداهه کار کنید، اینها نکاتی است که در کار من مفید بوده است. با گذشت زمان شما مجموعه ای از نکات، فن ها و تجارب و سبک و نگاه مخصوص به خود را به دست می آورید.

 برگرفته از وب سایت phorographylife

اینستاگرام کیان نوروزی

مطالب پیشنهادی