سبک امپرسیونیسم در عکاسی

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

سبک امپرسیونیسم در عکاسی 

رسالت یک عکاس در مقام هنرمند این است که خوب ببینید، باتمام وجود حس کند, به درستی تحلیل کند و به درک عمیق از پیرامون خود برسد، آنگاه بواسطه ی ابزارها و تکنیک ها و سبک ها و ... لحظه را به گونه ای ثبت کند که دیگران آن احساسات را به همان شکل تجربه کنند و از همان مراحل حسی فرد هنرمند عبور کنند.
عکاسی امپرسیونیسم یک سبک هنری منحصر به فرد است که هنرمند را تشویق به شکستن قوانین می کند، در واقع با کم کردن وضوح تصویر و حرکات و کشیدن خطوط و تاکید تاثیر نور بر اشیا در فرآیند ثبت خلاق یک اثر هنری بهره می جوید.
رسیدن به یک نگاه امپرسیونیستی در گرو درک دقیق این مفهوم نهفته است. برای آشنایی کامل با این سبک می توانید به متون هنری مرجع چون تاریخ هنر و دایرة المعارف هنر و همین طور بخش تخصصی سبک شناسی مراجعه کنید, دراینجا خلاصه ی کوتاهی از تاریخچه ی پیدایش نقاشی امپرسیونیستی را به اختصارمرور می کنیم که اثر مستقیم بر عکاسی به این سبک را داراست .
تاریخچه
امپرسیونیست, مهمترین پدیده ی هنر اروپائی در سده ی نوزدهم و نخستین جنبش نقاشی مدرن به شمار می رود, که هسته ی اصلی و اولیه ی این جنبش را مونه رنوار و سیسیلی شکل دادند وبعد از آن چندین تن از هنرمندان و روشنفکران دیگر به آنها پیوستند.
پس از تشکیل ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(انجمن بی نام هنرمندان نقاش, پیکره سازو چاپگر) آثارشان را در عکاسخانه ی نادار به معرض نمایش گذاشتند, در همین نمایشگاه یکی از آثار مونه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(امپرسیون به معنی طلوع آفتاب) بهانه ای شد تا یکی از روزنامه نگاران نشریه ی شاری واری آنان را به تمسخر امپرسیونیست خواند که این نام از سمت گروه پذیرفته شد.

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

یک امپرسیونیست واقعی به دنبال این بود تا دریافت بصری وآنی از یک صحنه ‏‏‏‏‏‏‏(به خصوص منظره ی طبیعی) را به تصویر بکشد.رنوار با ‏‏‏‏‏‏‏(رنگ گزینی رنگین کمانی) و زدودن رنگ های تیره از سایه ها و حذف خطوط مرزی اشیا، گام بلندی در این زمینه برداشت.نقاشی امپرسیونیستی شامل ضربه های سریع قلموست که شیبه حرکت و بوکه هستند که برداشت آنی نقاش در لحظه از منظره ست قبل از اینکه شرایط نوری حاکم بر محیط تغییر کند.عکس ها ی امپرسیونیستی نیز بر ثبت پیرامون با تاکید اثر نور بر اشیا، بدون اولویت بندی وضوح تصویر و حرکات تکیه می کند و تا امروز عکاسان علاقمند به این سبک از همین روش به یک نگاه امپرسیونی دست می یابند.

راهنمای عکاسی امپرسیونیستی

در این ژانر شما نیاز به سفر به جهان یا یافتن یک محل عجیب و غریب برای پیدا کردن یک موضوع خاص ندارید.فرصت های عکاسی امپرسیونیستی در همه جا وجود دارند در واقع فرصت ها در ذهن خلاق و مهارت شما در استفاده از تکنیک ها نهفته است.موضوع شما می تواند یک پروانه در پارک، یک دانه ی برف در حال سقوط و یاحتی یک کودک در حال دوچرخه سواری باشد.شما باید چشم خود را تمرین دهید تا از نقطه نظر تجسمی به جهان نگاه کند سپس این فرصت های خلاقانه را پیدا و ثبت کنید.

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

شما می توانید برای خلق یک اثر امپرسیونیستی از تکنیک های عکاسی کمک بگیرید.

پنینگ

به این ترتیب که دوربین را همزمان با سرعت سوژه حرکت دهید. در این وضعیت پس زمینه تصویر تار به صورت خطوط کشیده و سوژه ثابت ثبت خواهد شد.

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

عمق میدان و ایجاد رمز و راز

با توجه به اینکه عدم وضوح تصویرو تاثیر نور اشیا و بوکه سازی در این سبک اثر بسزائی در رسیدن به یک ثبت امپرسیونیستی دارد با استفاده از بازترین دیافراگم های ممکن ‏‏‏‏‏‏‏(۱/۲,۱/۴,۱/۸) و فاصله ی مناسب سوژه با پس زمینه می توانیم تصویری با حس وحال رویائی با بوکه ای زیبا ثبت کنیم که بیشتر از اینکه تنها عکسی محصول فشار دادن دکمه ی شاتر باشد تبدیل به ثبت یک تابلو هنری با نگاهی امپرسیونیستی و خلاقانه و منحصر بفرد شود.

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

نوردهی طولانی مدت، تکنیک زومینگ ‏‏‏‏‏‏‏(زوم انفجاری)حرکت سوژه در قاب دوربین ثابت ‏‏‏‏‏‏‏(مثله حرکت یک بالرین) استفاده از تکنیک تیلیت-شیفت و محو سازی تصویروخیلی از تکنیک های دیگر که با بهبود مهارت های تکنیکی خود به ایجاد تصاویر خلاقانه و نگاه هنریتان کمک خواهد کرد تا با الهام بخشیدن به تخیل و کمک به شکستن قوانین شما را در رسیدن به یک نگاه امپرسیونیستی یاری دهد.

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

و بعد از ثبت می توانید با کمک نرم افزارهای قوی چون فتوشاپ نتیجه ی کار را بهبود ببخشیم و به یک نتیجه ی فوق العاده زیباو متفاوت دست پیدا کنید.

سبک امپرسیونیسم در عکاسی

 

 

مطالب پیشنهادی