کاوه گلستان

17 تیر به یاد کاوه گلستان در زادروزش

کاوه گلستان:

من می‌خواهم صحنه‌هایی را به تو نشان دهم که مثل سیلی به صورتت بخورد و امنیت تو را خدشه‌دار کند و به خطر بیندازد. می‌توانی نگاه نکنی، می‌توانی خاموش کنی، می‌توانی هویت خود را پنهان کنی، مثل قاتل‌ها، اما نمی‌توانی جلوی حقیقت را بگیری، هیچ کس نمی‌تواند.

کاوه گلستان

کاوه گلستان فرزند ابراهیم گلستان از عکاسان پیشرو در حوزه عکاسی مطبوعاتی بود که پس از کشته شدنش در جنگ عراق، همچنان تاثیراتش در عکاسی خبری و مستند ایران مشاهده می‌شود.

او در 17 تیر سال 1329 در آبادان متولد شد. خانواده‌اش وقتی کاوه یک سال داشت به تهران آمدند، کاوه تا سن 13 سالگی در ایران بزرگ شد و تحصیل کرد، و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و در سال 1347 به تهران بازگشت.

کاوه عکاسی حرفه‌ای را همزمان با حضور در جنگ ایرلند شمالی آغاز کرد، و پس از آن با مهمترین و بزرگترین رسانه‌های جهان کار کرد، همچنین در آموزش توانست شاگردان توانمندی وارد فضای عکاسی مطبوعاتی کشور کند. وی چند مجموعه عکس هنري منتشر کرد، اما عمده آثار او از شهر نو، انقلاب ايران، جنگ هشت ساله با عراق، بمباران شيميائي حلبچه، انتخابات رياست جهموري و مجلس و ده‌ها واقعه بزرگ و کوچک ديگر در مجموعه‌هاي متعددي منتشر شده است.

کاوه گلستان

او در سال 1352 مجموعه‌ای از کودکان گوشه و کنار ایران عکاسی کرد  و یک سال بعد در گالری سیحون به نمایش گذاشت.

هنگامه گلستان همسر کاوه درباره رویکردهای سیاسی عکس‌های کاوه معتقد است که اواخر دوره پهلوی تضاد طبقاتی بسیار زیاد شده بود و یکی از کارهای کاوه، نشان دادن خانه‌های لوکس در کنار زاغه‌نشین‌های تهران بود. یادم است یکسری عکس چاپ کرده بود که زندگی حاشیه نشین‌ها خیلی وحشتناک بود و بدون آب آشامیدنی و در وضعیت بسیار بدی بودند. وقتی عکس‌های این آلونک‌ها چاپ شد، هویدا نخست وزیر بود. هویدا گفت که این عکس‌ها، قدیمی است و از عکس‌های آرشیوی این تصاویر را چاپ کرده‌اند و چنین چیزی در تهران وجود ندارد.

کاوه گلستان با اولین حرکت‌های انقلاب در سال 1356، جنبش‌های اعتراضی مردم علیه رژیم شاه را با انتشار در مجله تایم به دنیا منتقل کرد. عکس او از چند کارگر در پالایشگاه نفت آبادان که شیر فلکه نفت را به نشانه اعتصاب و همبستگی با مردم می‌بندند، نماد قاطعیت مردم علیه رژیم پهلوی شد.

کاوه گلستان

چاپ عکس‌های گلستان از رویداد‌های انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق در بسیاری از مطبوعات معتبر کشور‌های غربی، نامش را در میان عکاسان خبری بین‌المللی به نامی آشنا تبدیل کرد و جوایزی را نصیب او کرد.

او در سال ۱۹۹۷ به دلیل آشکار کردن سرنوشت دهشتناک کودکانی که در یک یتیم‌خانه تحت شرایط بیرحمانه‌ای نگهداری می‌شدند به زندان محکوم و برای مدتی از کار روزنامه ‌گاری محروم شد.

کاوه گلستان

گلستان را می‌توان از میان عکس‌هایش کشف کرد. عکاسی که دغدغه حقیقت دارد. دارای ذهنی کل‌گراست که می‌تواند با پیوند زدن وقایع پیرامون خود پازلی از حقیقت دوران خود را برابر چشمان مخاطب تکمیل کند.

عکس‌های کاوه از جنگ تحمیلی در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشت. خود کاوه درباره‌ تجربه‌اش از جنگ حکومت بعثی عراق علیه ایران گفته است:

گاهی اوقات احساس می‌کردم لاشخورم؛ چون با هلی‌کوپتر به هر جا که کشت ‌وکشتار بود می‌رفتیم؛ عکس می‌گرفتیم و جنازه جمع می‌کردیم. در طول جنگ دستمالی داشتم که همیشه همراهم بود. این دستمال را بارها شسته‌ام؛ به آن گلاب زده‌ام، اما کماکان بوی مرگ می‌دهد. احساس می‌کنم دیگر هیچ چیز مرا نمی‌ترساند. هیچ چیز حیرت‌زده‌ام نمی‌کند. من نهایت آن را دیده‌ام.

کاوه گلستان

کاوه همچنین می‌گوید:

عکس‌های تولید شده در زمان جنگ تحمیلی که عکاسان حرفه‌ایی، آماتور و بسیجی تهیه کردند، یکی از کامل‌ترین و با ارزش‌ترین مجموعه‌ اسناد تاریخی در ایران است.

گلستان را می‌توان جدی‌ترین عکاس مستند هم نسلان خودش نامید که می‌توانست معنا را فارغ از رویداد در عکس‌هایش نمایان کند.

کاوه گلستان در ۱۳ فروردین‌ماه ۱۳۸۲ هنگام انجام مأموریت تصویربرداری برای شبکه خبری بی‌بی‌سی در خط مقدم جنگ در ۱۳۰ کیلومتری کرکوک در منطقه سلیمانیه بر اثر انفجار مین کشته شد.

مطالب پیشنهادی