عباس عطار

عباس عطار

عباس عطار ‏(متولد ۱۳۲۳) عکاس ایرانی، دانش‌آموخته رشته مطبوعات و ارتباطات از انگلستان. او در ۱۹۸۱ به مگنوم فوتوز ‏(آژانس عکس مگنوم) پیوست و در ۱۹۸۵ عضو تمام وقت مگنوم شد. همچنین از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ رئیس دوره‌ای مگنوم بود. عباس عطار در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ به علت بیماری سرطان در ۷۴ سالگی در پاریس درگذشت.

سال ۱۹۵۲ به همراه خانواده‌اش، وقتی ده ساله بود، از ایران مهاجرت کرد. در عکسی خانوادگی که توسط بدرقه کنندگان خانواده عطار، از او و پدر و مادر و سه برادرش از آن‌ها گرفته ‌شده‌ است، عباس که ده ساله است دوربین عکاسی بر گردن آویخته است. چهار سال بعد اولین عکس‌هایش را در سن ۱۴ سالگی در جریان استقلال الجزایر گرفت. ۲۶ ساله بود که عکس‌هایش در مجلات جهان به چاپ رسید؛ عکس‌هایی با قالب سیاسی و اجتماعی. از جنگ‌ها و انقلاب "بیافرا". از آفریقا تا بنگلادش و ویتنام و خاورمیانه و شیلی و آفریقای جنوبی، همراه با روایتی از آپارتاید.

بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ "عباس" از طریق ویزور دوربین عکاسی‌اش به انقلاب اسلامی ایران نگریست و لحظات به ‌یاد ماندنی ایرانی‌ها را بر کاغذ عکاسی ماندگار کرد و همان‌طور که خودش می‌گوید: "برای تاریخ عکس گرفت."

در سال ۱۹۶۱ پس از آن که عکس‌هایش جهانی شد، به آژانس عکس "مگنوم" پیوست. شکل‌گیری "مگنوم" به سال ۱۹۳۴ بازمی‌گردد و تاریخ تأسیس رسمی آن ۱۹۴۷ است، یعنی زمانی که عباس فقط ۳سال بیشتر نداشت. "مگنوم" توسط عکاس مشهور فرانسوی "هنری کارتیه برسون" به همراه "رابرت کاپا"ی مجاری و تعدادی از عکاسان جنگ تشکیل شد که برای ثبت وقایع مختلف سیاسی و اجتماعی دنیا به گرد یکدیگر جمع شده بودند. عباس سال‌ها بعد یعنی در ۵۴ سالگی ‏(از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱) رئیس دوره‌ای آژانس عکس مگنوم شد.

یک سال پیش از آن که او رئیس دوره‌ای آژانس شود، بعد از ۱۷ سال دوری از سرزمین‌اش به ایران بازگشت. دست‌آورد این سفر، کتابی شد به نام "روز شمار ایران ۲۰۰۲–۱۹۷۱" که علاوه بر عکس‌ها، شامل یادداشت‌های روزانه عباس نیز هست. یادداشت‌های روزانه‌ای که در ایام سفر می‌نوشت، کمک می‌کند تا زیبایی‌شناسی شخصی عکس‌های او برای بیننده شناسانده و معنی شود.

او از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۶ به مکزیک سفر کرد و به عکاسی پرداخت. ۱۱ جلد کتابی که تاکنون از او به چاپ رسیده، تنها بخشی از فعالیت‌های سی ‌و شش ‌ساله او را شامل می‌شود. در پس چهره‌ی جدی عباس عطار – که گاهی خشک و بد اخلاق به نظر می‌رسد– طنزی شرقی نهفته ‌است.

کتاب‌شناسی عباس عطار:


Iran, la révolution confisquée, Clétrat, Paris 1980
Retornos a Oapan, FCE Rio de Luz, Mexico 1986
Return to Mexico, W.W.Norton, New York 1992
Allah O Akbar, voyages dans l’Islam militant, Phaidon, London 1994
Allah O Akbar, a journey through militant Islam, Phaidon, London 1994
Viaggio negli Islam del Mondo, Contrasto, Roma 2002
Voyage en chrétientés, La Martiniere, Paris 2000
Faces of Christianity, A.Abrams, New York 2000
Glaube-liebe-hoffnung, Knesebeck, Munchen 2000
IranDiary 1971-2002, Autrement, Paris 2002
IranDiario 1971-2005, Sagiattore, Milano 2006
Abbas, I Grandi Fotografi di Magnum, Hachette, Milano 2005
Sur la Route des Esprits, Delpire, Paris 2005
The children of Abraham, ‏(exhibition catalogue), Intervalles, Paris 2006
In Whose Name?, Thames and Hudson, London 2009
"Ali, le Combat", Editions Sonatines, Paris 2011
"Les Enfants du lotus, voyage chez les bouddhistes", De la Martinière, Paris 2011

 
اینستاگرام سعید نظری
مطالب پیشنهادی