یوسف کارش

نگاهی به زندگی نامه و آثار یوسف کارش

یوسف کارش از عکاسان صاحب نام قرن بیستم از پدر و مادری ارمنی در سال 1908 میلادی در شهری به نام "ماردین" در منطقه جنوب شرقی ترکیه بدنیا آمد.
در سن 14 سالگی، به دنبال قتل عام مردم ارمنستان به همراه خانواده‌اش به طرف سوریه گریخت. دوسال بعد در سال 1924 قدم به خاک کانادا گذاشت و تواست آزادی را که هیچ گاه در زادگاهش تجربه نکرده بود، آنجا بدست آورد.
یوسف جوان، بلافاصله پس از ورود، به سراغ عمویش در شربروک ایالت کِبِک رفت تا در آتلیه او به یادگیری حرفه عکاسی بپردازد.

یوسف کارش

یوسف کارش :

اولین دیدگاه کلی من راجع به دنیای جدید روی سرمای فولادی، زمستان آفتابی :

جهانی جدید در یک روز سرد زمستانی در اسکله هالیفـاکس که پوشیده از برف بود. من هنـوز نمی‌توانم وعـده بی‌نهـایت ازین سرزمین جدید را تصـورکنم. در آن موقع دانستن اینکه در امنیت هستم برایم کافی بود. قتل عام، شکنجه و دل شکستگی ارمنستان پشت سر من بود. من هیچ پولی نداشتم و تحصیلات کمی داشتم، اما من یک عمو داشتم که منتــظر من بود و من را از روی یک عکس خانوادگی در حالی که از یک سکو بالا می‌رفتم می‌شناخت. جرج نکش کسی که من قبلا او را ندیده بودم من را به عنوان یک مهاجر پذیرفت و از من حمایت کرد ولی او تضمین نکرد که من هم مانند مردم از هزینه‌های عمومی بهره‌مند شوم ...

جرج نا کارش، عموی یوسف، متوجه استعداد فوق‌العاده برادرزاده‌اش شد و در سال 1928 ترتیبی داد تا او برای کارآموزی نزد جان گارو، عکاس پرتره در بوستون برود. 4 سال بعد، کارش با اشتیاق فراوان برای دستیابی به هدفش به کانادا بازگشت و در اتاوا درمحلی نزدیک به مقر حکومت کانادا، آتلیه خود را برپا کرد.
سرانجام نخست وزیر کانادا، مقدمات ملاقات کارش با مقامات عالی رتبه را فراهم نمود تا وی از آنها عکس پرتره بگیرد. کارهای او مورد توجه اشخاص برجسته متعددی قرار گرفت، اما جایگاه فعلی او زمانی رقم زده شد که وینستون چرچیل در سال 1941 به اتاوا آمد و کارش توانست از او عکاسی کند.
عکس چرچیل، کارش را تبدیل به یک شخصیت برجسته بین‌المللی کرد و بنابر ادعاهای موجود این عکس، بهترین پرتره در طول تاریخ است که توانسته سوژه خود را به بهترین شکل به تصویر درآورد. کارش استاد استفاده از نورهای آتلیه بود. یکی از شگردهای متمایز کارش، نورپردازی دست سوژه به طور مجزا بود. او بیش از شش دهه از عمر خود را با سبک بی‌نقصی که در عکاسی پرتره داشت، وقف خلق تصاویر به یاد ماندنی از اشخاص معروف هم عصر خود نمود.

Yousuf-Karsh-Winston-ChurchillYousuf-Karsh-Winston-Churchill-1941

جرج پری روزنامه‌نگار، در روزنامه ساندی تایمز لندن در باره او می گوید: " هرگاه شخصیت‌های معروف به فکر جاودانگی در ذهن مردم می‌افتادند به سراغ کارش در اتاوا می‌رفتند."
کارش استعداد خاصی در زمینه به تصویر درآوردن ماهیت درونی سوژه در لحظه گرفتن پرتره داشت.

بنابر گفته‌های کارش:

" درون هر مرد و زنی، رازی نهفته است و وظیفه من به عنوان یک عکاس برملا کردن آن است. این افشا شدن در کسری از ثانیه به واسطه یک ژست ناخودآگاه یا پیدایش برقی در ردنگاه محقق خواهد شد. در این لحظه ماسکی که همه انسان‌ها بر چهره می‌گذارند تا درونی‌ترین لایه‌های وجودی خود را از دنیا پنهان کنند، کنار زده می‌شود."
کارش اصلی‌ترین لذت خود را عکاسی از قلب ذهن و روح افراد بزرگ معرفی نموده است.
آثار او جزء ثابت گالری ملی کانادا، موزه هنرهای معاصر نیویورک، موزه هنر لندن، کتابخانه ملی فرانسه، گالری ملی پرتره استرالیا و بسیاری از مراکز دیگر می‌باشد. مجموعه کاملی از نگاتیوها، عکس‌های چاپ شده و اسناد او نیز هم‌ اکنون در کتابخانه و آرشیوهای کاناد نگهداری می‌شود و لوازم عکاسی او هم وقف موزه علم و فن‌آوری اتاوا گشته است.
یوسف کارش 15 کتاب از مجموعه آثار خود به چاپ درآورده است که در این کتاب‌ها مختصری از مکالماتی که قبل از گرفتن پرتره با سوژه‌هایش داشته تا به آن‌ها آرامش دهد نیز، ذکر شده است. از بین افرادی که کارش از آن‌ها عکاسی نموده می‌توان به چهره‌های برجسته‌ای چون آلبرت انیشتن، آدری هیپبرن، ارنست همینگوی، فیدل کاسترو، ژاکلین کندی، فرانک لیود رایت، هامفری بوگارت، گاندی، جان اف کندی، لورنس الیوی، محمد علی کلی، پابلو پیکاسو، پاندیت نهرو رابرت فراست و مهم‌تر از همه وینستون چرچیل اشاره کرد.
کارش در اوایل جنگ جهانی دوم، زمانی که چرچیل برای مذاکره با مجلس کانادا به اتاوا می‌آید از او عکاسی می‌کند . وی در کتاب "چهره‌های زمان ما" می‌گوید: " تنها به من دو دقیقه ناقابل فرصت داده شده بود تا تصویر مردی را بر روی فیلم ثبت کنم که تا کنون سوژه و الهام بخش کتاب‌های بیشماری بوده و دنیا را مملو از شهرت خود نموده بود و من در این لحظه، وحشت زده، مجبور بودم تا به سرعت از او عکاسی کنم. چرچیل با عجله در حالیکه اخم کرده بود وارد اتاق شد و طوری به دوبین نگاه می‌کرد که انگار به دشمنش آلمان می‌نگرد. او حالت کاملا مناسبی به خود گرفته بود، اما سیگاری که در بین دندان‌هایش بود، تناسب چندانی با این حالت جدی و رسمی نداشت. من به طور غریزی به طرف او رفتم و سیگارش را برداشتم. در این لحظه چرچیل اخم بیشتری کرد و سرش را به حالت تهاجم به طرف جلو خم کرد و دستش را به نشانه اعتراض و خشم بر روی پایش قرار داد."
سرانجام یوسف کارش که بی‌شک از بزرگترین عکاسان پرتره نگار قرن بیستم به شمار می‌آمد در سن ۷۷ سالگی در کانادا درگذشت.

Yousuf-Karsh-Pablo-PicassoYousuf-Karsh-Pablo-Picasso-1954

Yousuf-Karsh-Alfred-HitchcockYousuf-Karsh-Alfred-Hitchcock-1960

Yousuf-Karsh-Mother-TeresaYousuf-Karsh-Mother-Teresa-1988

Yousuf-Karsh-Albert-EinsteinYousuf-Karsh-Albert-Einstein-1948

Yousuf-Karsh-Albert-EinsteinYousuf-Karsh-Helen Keller and Polly Thompson-1948

Yousuf-Karsh-Robert-OppenheimerYousuf-Karsh-Robert-Oppenheimer-1956

Yousuf-Karsh-Princess-ElizabethYousuf-Karsh-Princess-Elizabeth-1951

Yousuf-Karsh-George-BernardYousuf-Karsh-George-Bernard-Shaw-1943

یوسف کارش یکی از 3 پــدر عکاسی پرتره در تاریخ جهان است. کسی که اعتقاد به مایه درونی افراد داشت و آن را کشف می‌کرد. او خوب می‌دانست که با مدل‌ها و افراد مشهوری که برای گرفتن عکس نزد او می‌آمدند باید چگونه رفتار کند تا آن‌ها خودشان باشند، خود واقعیشان که تا به ‌حال کسی آن‌ها را نه دیده و نه کشف کرده است.

کارش طوری با مدل ارتباط برقرار می‌کرد که گویی در وجود آنها رخنه کرده و سکان را به دست گرفته و آن‌ها را هدایت می‌کند و به سمت و سویی که خودش می‌خواهد می‌کِشد و این کاری بود که کارش در آن تبهر داشت و همین باعث شهرت او نزد بزرگان شده بود و همه مشتاقانه جلوی دوربینش حاظر می‌شدند.

با دیدن عکس‌های کارش درمی‌یابیم که ارتباط برقرار کردن با مدل امری حیاتی در گرفتن عکس‌های پرتره محسوب می‌شود که باعث طبیعی بودن عکس و آن را از بُعد مصنوعی که اکثر اوقات عکاس‌ها دچار آن می‌شوند خارج می‌کند.

مطالب پیشنهادی